Останнє поновлення: Неділя, 9 січень, 2011 p., 12:56 GMT 14:56 за Києвом

Південний Судан голосує щодо відокремлення

Одним із перших проголосував президент Південного Судану Салва Кіір

Одним із перших проголосував президент Південного Судану Салва Кіір

Величезні черги утворились на виборчих дільницях у південному Суддані, де відбувається референдум щодо незалежності, внаслідок якого, як очікують, регіон може стати найновішою державою у світі.

Тисячі людей займали чергу вночі ще до відкриття дільниць.

Одним із перших проголосував президент південного Судану Салмар Кіір. Напередодні референдуму про незалежність він сказав, що альтернативи мирному співіснуванню з північчю немає.

Суданці з півдня, які зараз живуть на півночі, також голосують, втім, як повідомляють, настрій там є набагато стриманішим. Як повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі у Хартумі, багато з них бояться за своє майбутнє у разі відокремлення півдня.

У п’ятницю президент Судану Омар аль-Башір застеріг, що південь очікує нестабільність у разі відокремлення.

Він висловив припущення, що південь не зможе створити стабільну державу для своїх громадян.

Черги на референдумі у Судані

Черги утворились ще до відкриття дільниць

Кореспонденти кажуть, що коментар президента аль-Башіра роздратує колишніх повстанців Армії визволення народу Судану (SPLA), які керують південним Суданом після 20-річної громадянської війни, яка завершилася 2005 року.

Референдум проводиться в рамках Мирного договору 2005 року, укладенням якого завершилася громадянська війна.

Голосування проводиться з 9 до 15 січня. Для того, аби результат референдуму був визнаний чинним, у ньому мають взяти участь 60% виборців, і більшість має підтримати відокремлення.

У разі як виборці проголосують за відокремлення півдня, це може призвести до поділу найбільшої країни Африки. Результат стане відомий 6 або 14 лютого у разі оскарження.

Південь Судану може стати найновішою країною світу 9 липня 2011 року. Назву країни поки що не обрали.

Судан: Поділена країна

Поділ Судану на північ і південь видно навіть з космосу, як показує цей фотознімок із супутника НАСА. Північні штати - суцільна пустеля, за винятком родючого гирла Нілу. Південний Судан вкритий полями, болотами і тропічним лісом.

У пустельних північних районах Судану живуть переважно арабськомовні мусульмани. Але в Південному Судані немає якоїсь панівної культури. З-поміж понад 200 етнічних груп, кожна з яких має власну мову і власні традиційні вірування, найбільші - дінка і нуер.

Нерівність в охороні здоров'я ілюструють рівні дитячої смертності. У Південному Судані кожна десята дитина помирає до року життя. Тоді як у розвинутіших північних штатах, таких як Ґезіра чи Білий Ніл, половина тих дітей вижили б.

Розрив у водопостачанні між північчю і півднем - разючий. У штатах Хартум, Ніл і Ґезіра дві третини мешканців мають доступ до питної води з водогонів і компостних туалетів. На півдні головними джерелами питної води є криниці і колодязі. Понад 80% мешканців півдня не мають жодних туалетів.

У цілому Судані доступ до початкової освіти залежить від заробітків родини. В найбідніших частинах півдня початкову школу закінчують менше 1% дітей. У заможніших північних районах початкову освіту отримують до 50% дітей.

Конфлікти і бідність є головними причинами відсутності в Судані продовольчої безпеки. Мешканці охоплених війною Дарфура і Південного Судану досі значною мірою харчуються за рахунок міжнародної допомоги. Північні штати - заможніші, більш урбанізовані і менше залежать від сільського господарства.

Судан щороку експортує нафти на мільярди доларів. Південні штати видобувають 80% нафти, але отримують лише 50% нафтових надходжень, що посилює напруженість у стосунках з північчю. Багатий на нафту прикордонний район Abyei проведе окреме голосування щодо того, куди приєднатися - до півночі чи до півдня.

Корисні посилання в інтернеті

Найбільш популярні новини

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS