Януковичу радять перепросити вірних УГКЦ

Опозиційний депутат українського парламенту, лідер "Фронту Змін" Арсеній Яценюк вважає, що президент України має попросити пробачення у тих, кого він, за словами Яценюка, "скривдив під час святкування Різдва Христового".

Image caption Президент Янукович і миряни в Почаївській Лаврі на Різдво

Йдеться про різдвяні привітання від президента. Зокрема, 7 січня Віктор Янукович після урочистої відправи у Почаївській Лаврі на Тернопільщині вітав православних християн і наголошував саме на православ'ї. А напередодні в офіційному привітанні, яке трaнслювали українські телеканали, президент також не згадав жодним словом греко-католиків, які святкують Різдво за Юліанським календарем, разом із православними.

Ображені чи забуті

Арсеній Яценюк, який закликав президента перепросити греко-католиків, вбачає у тому, як він висловився, "ляпасі" ознаки того, що чинна влада продовжує "розшматовувати Україну".

"Те, що глава держави привітав із Різдвом Христовим лише православних, можна розцінити як чергову спробу розколоти країну за конфесійною ознакою…як ляпас мільйонам усіх інших християн - громадян України, які святкують прихід Спасителя у світ за Юліанським календарем, які також утримують цю владу своїми податками і, до речі, моляться за неї".

Яценюк також нагадав, що раніше всі президенти України, поважаючи усіх вірян держави, в різдвяні світа традиційно відвідували храми усіх основних конфесій країни. Проте нинішній глава держави, перебуваючи на Західній Україні, де переважає греко-католицьке населення, не тільки не відвідав греко-католицький храм, а й навіть не привітав вірян цієї церкви зі святом.

Лідер "Фронту Змін" вважає, що влада, сформована Партією регіонів, намагається вивищити одну церкву над усіма іншими. Яценюк називає таку політику "не тільки антиконституційною, а й абсолютно згубною".

Рівні і рівніші

"Жодна з церков України не об’єднує більш, ніж третину вірян, і кожна з них є меншиною в якомусь із регіонів. Якщо нинішнє керівництво країни збирається в цій країні жити, воно має негайно усвідомити, наскільки самовбивчим може бути налаштовування одних вірян проти інших", - заявив Яценюк і нагадав Януковичу, що той як президент, згідно з Конституцією, виступає не від себе особисто, а від імені держави Україна.

Image caption Яценюк вважає поведінку президента ляпасом УКГЦ

"Це не тільки право, а й обов’язок. Обов’язок, який категорично виключає для глави держави демонстрацію виключної відданості котрійсь із церков і зневагу до інших. 24-та стаття Основного Закону проголошує рівність всіх громадян України попри їхні релігійні та інші переконання".

Отже, на думку лідера "Фронту змін", "президент повинен вибачитися перед усіма, кого він скривдив напередодні й під час святкування Різдва Христового. Він має беззастережно відмовитися від використання релігійних і національних свят як інструменту поділу суспільства".

Наприкінці 2010 року Українська православна церква Київського патріархату закликала президента Віктора Януковича припинити надавати перевагу Московському патріархату над іншими релігійними конфесіями України. В УПЦ КП стверджують, що ігнорування президентом цієї проблеми призведе до відкритого силового протистояння в країні.

"Державне" православ'я чи пострадянський синдром?

20 грудня Глава УГКЦ Любомир Гузар, промовляючи на конференції про діалог між владою та конфесіями, застеріг, що надання переваги одній із конфесій – це шлях до конфліктів і матиме негативний наслідок для самої "привілейованої" Церкви. Глава УГКЦ акцентував на тому, що на жаль, система державно-конфесійних відносин в Україні так і залишилася пострадянською.

У самій же УПЦ МП, якій закидають привілейоване становище, вважають, що відносини, які склалися між державою і тією церквою, відповідають конституційним нормам.

А заступник глави Адміністрації президента Ганна Герман, промовляючи на тій самій конференції, запевнила, що українська влада однаково ставиться до всіх церков в Україні.

"Хочу підкреслити, що ми сьогодні однаково рівно ставимось до всіх церков в Україні. І той, хто намагається нав’язати якесь особливе ставлення до якоїсь однієї церкви, той хоче посіяти розбрат між нами", - сказала Герман, наголосивши, що в Україні немає міжконфесійних воєн чи конфліктів.

За її словами, президент Янукович зацікавлений у діалозі між владою, церквами і суспільством.

Новини на цю ж тему