У Нікополі все спокійно. Хачкар відбудують

Зруйнований кілька днів тому у Нікополі Дніпропетровської області пам’ятний знак вірмен - Хачкар - деякі оглядачі пов’язують із нещодавньою сутичкою, в якій попередньо брали участь представники вірменської громади і місцеві мешканці. Повідомляли про двох загиблих.

Image caption Зруйнований знак вірмен Хачкар у Нікополі відбудують

Представники вірменського посольства в Україні спростували, що це був конфлікт на національній основі. Хоча деякі засоби масової інформації повідомляють, що ситуація в Нікополі настільки напружена, що туди стягнуті додаткові міліцейські підрозділи, аби, мовляв, в Україні, не дійшло до заворушень на зразок тих, що сталися наприкінці минулого року у Москві.

З чого все почалося

У Нікополі ж почалося все з новорічних подій, коли в одному з барів міста вранці 1 січня вчинилася бійка, під час якої молодий вірменин завдав ножових поранень чотирьом відвідувачам бару. Двоє з них померли, а молодий хлопець та дівчина опинилися у лікарні. Міліції вдалося затримати винуватця інциденту. Попри те, що правоохоронні органи коментували цю подію обережно, подробиці стали відомі городянам. І, мабуть, тому ввечері 4 січня після похорону загиблих якісь молодики перекинули та розбили пам’ятний знак Хачкар, який 2 роки тому за ініціативою вірменської громади було встановлено у центрі Нікополя на вшанування жертв геноциду вірмен Османською імперією. Вандалів було затримано, але саме ця подія надихнула деякі ЗМІ, насамперед російські, на певні аналогії з подіями в Москві.

Дипломатичні представництва Вірменії закликали не збурювати ситуацію навколо руйнування Хачкара. А 10 січня на прес-конференції у Дніпропетровску голова вірменської громади Нікополя Тигран Саргсян заявив, що обстановка у місті абсолютно спокійна. Він назвав маячнею недостовірну інформацію про заворушення. На його думку, у розпалюванні суперечки зацікавленні певні сили, але він вважає, що спровокувати конфлікт не вдасться. Наразі вірменська громада збирається відновити зруйнований Хачкар, а міська влада Нікополя обіцяє в цьому допомогу.

Раніше був Марганець

Півтора року тому в іншому місті Дніпропетровської області, Марганці, були сутички за участю національних угруповань. Щоправда, події там розгортались за іншим сценарієм. Тоді було вбито молодого міліціонера, що і спричинило сутички між вірменами та місцевими жителями. Після похорону натовп зібрався біля мерії і вимагав наведення порядку у місті. Саме в цей час лунали заклики дати відсіч етнічній злочинності зусиллями козацьких загонів, адже Марганець і Нікополь розташовані на місці колишніх Січей. Однак тоді місцеві козаки поводили себе конструктивно і лише пропонували свою допомогу міліції в охороні громадського порядку.

Загалом же проблема збереження мирного співіснування між різними національними громадами залишається на Дніпропетровщині актуальною. Так історично склалося, що серед населення цього краю є представники багатьох націй. Вірмени, особливо останніми роками, оселилися не тільки у містах, але і в сільських районах, і серед них є багато відомих людей: творча інтелігенція, підприємці. Але проблема полягає в тому, що прозорі кордони України дозволяють вільно пересуватися і кримінальним елементам. Саме вони створюють конфліктні ситуації, які псують міжнаціональні стосунки.