Європа розглядає санкції проти Лукашенки

Події, що відбулися у Білорусі одразу після президентських виборів 19 грудня змушують Європейський Союз переглянути свою політику щодо цієї країни.

Image caption Єжи Бузек хоче санкцій проти влади в Мінську, але полегшення поїздок до ЄС простим громадянам

Після затримання понад шестисот мирних демонстрантів у Мінську, серед яких були і 7 кандидатів у президенти, європейські інституції розглядають можливі санкції проти керівництва Білорусі.

У Європейському парламенті в середу був день Білорусі. З самого ранку президент Європарламенту Єжи Бузек провів зустріч із представницькою делегацією білоруських опозиціонерів - тих, що залишилися на свободі після останніх президентських виборів. Серед них, зокрема, перший лідер незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич, лауреат премії Сахарова та лідер руху "За свободу" Олександр Мілінкевич, донька одного із затриманих кандидатів у президенти Володимира Некляєва Ева та ряд інших.

Європа вирішує: Що робити з Мінськом

Після цього, в обід, відбулося надзвичайне засідання Комітету з питань закордонних справ за участі президента Європарламенту, що трапляється вкрай рідко. Головна мета всіх цих заходів - виробити нову європейську політику щодо Білорусі.

Основний підхід, з яким погоджуються практично всі ключові європейські гравці, полягає в розробці двосторонньої політики: обмеження для влади та підтримка простих громадян і активістів громадянського суспільства.

Президент Європарламенту Єжи Бузек каже, що для цього в Європі планують пристосувати візову політику щодо Білорусі: "Що стосується питань віз та обмежень у подорожах, потрібен подвійний підхід: з одного боку, зменшення вартості віз для громадян Білорусі і навіть скасування їх для окремих груп, таких як студенти, науковці, артисти. І з іншого боку, одночасно потрібно запровадити заборону на подорожі для представників білоруської влади, причетної до жорстокостей 19 грудня 2010 року. А також потрібна підтримка громадянського суспільства, неурядових громадських організацій".

Президент Європарламенту переконаний, що найбільшої підтримки потребують ті громадянські організації, які так і не змогли домогтися офіційної реєстрації в самій Білорусі.

Східне партнерство - без Мінська?

Що ж до інших можливих заходів, то серед пропозицій лунають і радикальні. Так, представники групи народних партій Європарламенту вважають, що після останніх подій білоруська влада більше не заслуговує на участь у програмі "Східне партнерство", і закликають припинити будь-яку фінансову допомогу офіційному Мінську.

У Єврокомісії позиція стриманіша: допомогу потрібно залишити, але переорієнтувати її на підтримку правозахисників та громадських активістів. Участь у "Східному партнерстві", що розраховане на шість пострадянських країн, включно з Україною, також треба частково зберегти, але обмежити її лише багатосторонньою співпрацею.

На думку комісара ЄС з питань розширення і політики сусідства Штефана Фюле, регіональний контекст допоможе демократизації Білорусі.

Однак поки про координацію політики щодо Білорусі в рамках "Східного партнерства", за словами пана Фюле, говорити передчасно: "Я думаю, перш за все, нам потрібно мати солідну політику тут, усередині ЄС. Вже певний час триває робота над певною кількістю ідей, документів щодо того, який у нас має бути підхід до Білорусі. Треба діяти цілеспрямовано щодо тих представників влади, які відповідають за дії проти опозиційних сил в Білорусі, з одного боку, і з іншого боку, вирішити, як підтримати білоруське громадянське суспільство і як відкрити очі білоруському суспільству. Я переконаний, що регіональний контекст також відіграватиме в цьому свою роль".

Гуртом добре і Бацьку...

Білоруська опозиція в цілому підтримує дворівневу політику ЄС щодо своєї країни: побільше тиску на президента Лукашенка, побільше можливостей побачити, що таке Євросоюз на власні очі - для громадян, щоб білоруси більше їздили до Європи. Разом з тим, білоруські опозиціонери закликають Європу не лише говорити.

Image caption Режим у Мінську Європа може покарати, але як?

Голова руху "За свободу" Олександр Мілінкевич: "Крім резолюції та оцінки, дуже важливі конкретні дії. І я вірю, що Єврокомісії, а в першу чергу від неї все залежить, урядам окремих країн, вдасться напрацювати ефективну політику тиску на білоруську владу. Сьогодні головне питання - звільнення людей, невинних людей, політичних в'язнів. В Білорусі вже цифра ув'язнених -- за 30. Це головне завдання. І одночасно я вірю в те, що буде напрацьована програма підтримки проєвропейських, демократичних сил Білорусі, які дадуть нам шанс повернутися в об'єднану Європу. Ми - європейці".

Далі буде

Вже у четвер Комітет президентів Європарламенту планує схвалити рішення щодо направлення місії до Білорусі для вивчення ситуації на місці. Ця місія буде направлена найближчим часом, якщо, звичайно, офіційний Мінськ погодиться її прийняти.

Наступного тижня Європарламент у Страсбурзі схвалить резолюцію по ситуації в Білорусі, а 31 січня своє слово мають сказати міністри закордонних справ країн-членів ЄС. В тому числі, щодо конкретних санкцій проти Мінська.

Новини на цю ж тему