Боротьба із злочинністю як "санація" опозиції

Image caption Служба безпеки України долучилася до розслідування справи про руйнування пам’ятника Йосипу Сталіну у Запоріжжі.

Служба безпеки України долучилася до розслідування справи про руйнування пам’ятника Йосипу Сталіну у Запоріжжі після того, як цей злочин було кваліфіковано як терористичний акт.

У той же час речниця СБУ Марина Остапенко сказала Бі-Бі-Сі, що жодних подробиць у цій справі спецслужби не надаватимуть, допоки не завершиться слідство.

СБУ не коментує затримання понад десяти активістів праворадикальної організації "Тризуб". Раніше міліція Івано-Франківська повідомила, що вони були затримані через підозри у підготовці до акції, що могла мати значний суспільний резонанс. За повідомленням правоохоронних органів, у затриманих було вилучено автоматичну зброю.

За кілька тижнів до Нового року "Тризуб" публічно заявляв про свою причетність до першого випадку із пам’ятником Йосипу Сталіну. Тоді погруддя залишили без голови, спилявши її. В Інтернеті навіть було розміщено нічне відео із характерним звуком спилювання.

Один із керівників організації 23-річний Дмитро Яріш, якого також затримала міліція, в останньому інтерв’ю сайту "Бандерівець" сказав, що "акція зі знищення пам’ятника була логічною і закономірною для націоналістичного "Тризуба".

Але правоохоронні органи нічого не повідомляють про те, чи висунуто звинувачення за цим, першим інцидентом із пам’ятником. Міліція і в Івано-Франківську, і у Запоріжжі, де затримали двох активістів іншої націоналістичної організації – "Свобода" - категорично відмовляється коментувати останні події, відсилаючи журналістів до Києва, до центральних органів внутрішніх справ. Тим самим, даючи підстави думати про статус, що його надає влада і правоохоронні органи останнім подіям.

Експерт: влада відпрацьовує формат опозиції

Image caption Навіщо Тризубу було оприлюднювати "відеодокази" причетності до акту вандалізму у Запоріжжі?

Про значення цих подій говорять і у політичних колах і навіть запитують – а чи не була провокацією організація вибуху?

Аналітики радять розглядати і арешти колишніх урядовців, і затримання молодих націоналістів у контексті подальшого зміцнення одноосібної влади в країні – незалежно від того, чим завершиться розслідування усіх кримінальних справ.

"Виглядає так, що ніби потрібне щось таке надзвичайне, щоб потім це обґрунтувати необхідністю консолідації влади, концентрацією ресурсів, забезпеченняv порядку і законності. Так ніби треба промацати реакцію суспільства, реакцію Заходу на спроби влади одержати надзвичайний мандат президента через виникнення потреби боротися із внутрішніми загрозами, із внутрішнім тероризмом, із радикалами та екстремістами", - припускає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Він наводить приклад Росії, де також пішли таким шляхом. Там детонатором стала Чечня. В Україні, каже політолог, ним можуть стати надзвичайні події і підозри у криміналі та тероризмі.

Про те, що Віктор Янукович створює модель, подібну російській, неодноразово заявляли опоненти президента. Експерти також кажуть, що, як і в Росії, чинна влада в Україні встановила контроль над політичною системою в країні.

Націоналістичні сили, молодіжні рухи, вулиця – це те, що владі поки що не вдається контролювати. Події у Росії показали, кажуть аналітики, що контроль над молодіжними радикальними організаціями втримувати дуже складно, а тому в Україні вдаються до превентивних дій.

Експерти, до яких належить і Вадим Карасьов, вважають, що є всі підстави вести мову про наміри влади домогтися зменшення політичної активності опонентів і як наслідок – отримати "керовану опозицію" - шляхом кримінального переслідування чи придушення будь-яких протестів чи політичних, чи націоналістичних, чи підприємницьких.

"Влада сьогодні відпрацьовує модель: хто не контролюється, того поставити під контроль або витіснити на маргінес. Хто потенційно готовий бути лояльною опозицією, з тими теж відпрацьовується модель лояльної опозиції. Тобто, влада сьогодні проводить такий собі моніторинг, "санацію" опозиції. Визначаються межі опозиційності. А хто не хоче бути в цих межах, у цьому форматі, той буде витіснений із політики. Вибір для опонентів влади такий: бути в політиці і знати межу своєї опозиційності або взагалі не бути в політиці", - вважає політолог.

Новини на цю ж тему