Плотніков: Критика з боку ЄС - це добре

Єврокомісар Штефан Фюле застеріг Україну проти використання кримінального законодавства у політичних цілях.

Image caption Єврокомісар сказав команді Януковича, що зближення України з ЄС залежить від дотримання прав та свобод

Після зустрічі з президентом Януковичем у Києві він сказав, що демократична держава в сучасному світі не може існувати без незалежних судової системи та ЗМІ, а також наголосив, що зближення України з ЄС залежить від посилення у цій державі демократії та забезпечення прав людини.

Близькі до української опозиції кола трактують ті слова як стурбованість європейських структур політичною ситуацією в Україні, оскільки пан Фюле, на їхню думку, фактично вказав офіційному Києву на проблеми.

Але представники влади нічого надзвичайного в тому не бачать і кажуть, що в розмовах з єврокомісаром ішлося про взаєморозуміння щодо процесу зближення України з ЄС.

Ось як це бачення сформулював в ефірі Бі-Бі-Сі депутат Верховної Ради від Партії Регіонів Олексій Плотніков.

Олексій Плотніков: Це все ж таки плановий візит і з боку Фюле, і з боку того, як його чекає українська влада. Тобто, це досить стандартна подія, але, безперечно, це подія позитивна, тому що контакти на такому рівні корисні і для європейських структур, і для України.

Бі-Бі-Сі: Тобто, нічого особливого не сталося, так?

Олексій Плотніков: Так, це не є візит, результатом якого стало підписання якихось угод, якийсь там прорив, як це кажуть. Але, в принципі, думаю, що він приїхав налаштований на співпрацю, він приїхав переконатися, що така співпраця існує, що вона буде продовжуватись. І українська сторона, скоріше за все, підтвердила своє і європрагнення, і те, що вона бачить майбутнє України у Євросоюзі.

Бі-Бі-Сі: З ваших вуст це лунає дуже гарно, безпроблемно. А з вуст, скажімо, самого пана Фюле лунає трошки інакше. А саме, що зближення України з Євросоюзом залежить від конкретних умов. І тими умовами він називав, зокрема, проблеми з політичною ситуацією зараз в Україні, а саме, із, як він сказав, вибірковим використанням законодавства, проблем з демократичними принципами. Ви це почули, ви помітили це?

Олексій Плотніков: В принципі, я чув також і це, але, розумієте, є загальне бачення Євросоюзу, що треба, щоб Україна була ближче до Європи. Наприклад, що треба, аби встановити безвізовий режим, що треба для того, щоб Україна увійшла у зону вільної торгівлі. Тобто, є певні кроки. Що стосується якихось політичних застережень, безперечно, це і право нашого гостя, це і бачення ситуації, тобто, з цієї точки зору, я до цього ставлюсь дуже спокійно, як, наприклад, я абсолютно спокійно ставлюсь і до резолюції ПАРЄ по Україні і Європарламенту по Україні. Тобто, це нормальна реакція, це нормальне явище.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що ви дуже спокійно до цього ставитеся. І, очевидно, що чільні представники влади в Україні, ваші соратники по вашій партії, також спокійно ставляться. Це означає, що їх ці застереження жодним чином не хвилюють? Вони не будуть на них звертати уваги?

Олексій Плотніков: Ні, це означає, що все це можна досить нескладно виправити. Якщо якесь там бачення… можливо, це бачення тією чи іншою мірою таке однобоке чи не однобоке, але я думаю, що це все можна скоригувати, можна виправити. Якщо є якась критика, її треба враховувати. Це абсолютно позитивно, якщо нас, наприклад, критикують представники Європейського Союзу. З точки зору наших європрагнень, це позитивно для України і для влади.

Image caption Олексій Плотніков вважає політичною традицією України вибіркове застосування закону до опонентів

Бі-Бі-Сі: Тобто, українська влада буде виправляти. Але з вуст, скажімо, президента Януковича чи з вуст голови уряду поки що таких визнань і готовності виправляти принаймні я не чув. Ви чули?

Олексій Плотніков: Давайте зробимо так. Все ж таки я висловив своє бачення щодо того, як влада буде реагувати на позицію Фюле, а на якому рівні, на вищому рівні чи треба було чекати такої реакції – ми подивимось. Сподіваюсь, що влада почула цього візитера.

Бі-Бі-Сі: Тобто, зараз ми бачимо таку картину, що Європейський Союз готовий з Україною розвивати взаємини, і під час цього візиту Єврокомісар це заявив. З іншого боку, виставлені конкретні умови, конкретні передумови для України. Тобто, зближення можливе, але лише за умови виконання тих, і тих, і тих проблем. І проблемою пан Фюле назвав і те, як зараз поводяться з опозиціонерами в Україні, і, як він сказав, вибіркове використання законодавства щодо політичних опонентів, і проблеми зі свободою зібрання і слова, і свободою засобів масової інформації. Тобто, є дуже серйозні проблеми. І зараз виникає питання: буде Україна виконувати ці передумови, щоби зближуватися з Європейським Союзом, як вона це каже, що хоче, чи ні? На вашу думку, як буде?

Олексій Плотніков: Ми починали з того, що це не лише умови. У нас є умови і по безвізовому режиму, і умови по зоні вільної торгівлі, умови по загальній асоціації. Тобто, перед Україною дуже багато умов, і знову ж таки перед Україною висувалися умови резолюції ПАРЄ, перед Україною Європарламент свої резолюції висував, тобто, це явище нормальне. Щодо того, як буде реагувати Україна, я думаю, реагувати Україна буде в плані вирішення цих умов, в плані їх пом’якшення, в плані того, що якщо є якесь бачення того, що відбувається в Україні, з боку Євросоюзу, і це бачення негативне, то це треба виправляти.

Бі-Бі-Сі: Чи вважаєте ви особисто, що в Україні зараз закон застосовується вибірково проти політичних опонентів?

Олексій Плотніков: Я вважаю, що він використовується в традиціях України. Протягом 20 років незалежності у нас закони використовуються саме в такому напрямку, таким шляхом використовуються. Це не є чимось надзвичайним чи не є чимось таким, що притаманно виключно нової владі. Це, скоріше, політична традиція України.