ГПУ не бачить переслідувань опозиції

Євген Блажівський
Image caption Заступник Генпрокурора не бачить в Україні жодних ознак політичного переслідування. Опозиція не переконана

Звіт Генеральної прокуратури про кримінальні справи, порушені останнім часом проти низки екс-урядовців, що працювали в уряді Юлії Тимошенко, які привертають дедалі більшу увагу міжнародної спільноти, тривав близько 20 хвилин.

Заступник генпрокурора ще раз оголосив список кримінальних справ та звинувачень на адресу колишніх урядовців, а депутати від опозиції поставили кілька дошкульних питань. Офіційний результат звіту - депутати "взяли до уваги" інформацію Генпрокуратури.

Кримінальні справи: старі і нові

Досить довгий перелік екс-посадовців, що його виголошував із парламентської трибуни заступник генпрокурора Євген Блажівський, виявився неповним. Представник Генпрокуратури був змушений додати до нього ще одне ім'я прямо під час свого виступу: йдеться про порушену СБУ кримінальну справу проти екс-заступника міністра транспорту та зв'язку Володимира Роботньова, якого підозрюють у розголошенні державної таємниці.

Відповідаючи на питання представників опозиції, передусім, депутатів із фракції БЮТ, чому практично всі екс-посадовці, про яких доповідав заступник генпрокурора, працювали в уряді Юлії Тимошенко, колишнього прем'єра і конкурента Віктора Януковича під час останніх президентських виборів, а нині всі вони стали фігурантами кримінальних справ, пан Блажівський заявив, що не вбачає якогось політичного підґрунтя або вибірковості у діях правоохоронців.

Він твердить, що всі кримінальні справи проти екс-посадовців були порушені за звинуваченнями в економічних злочинах:

"Неупереджений аналіз засвідчив, що зазначені кримінальні справи стосуються злочинів виключно в економічній сфері, не мають під собою політичного підґрунтя і не можуть розглядатися як переслідування представників опозиційних партій та окремих колишніх високопосадовців. Режимні вимоги та умови утримання обвинувачених відповідають вимогам законодавства, систематично перевіряються працівниками прокуратури міста Києва, Дніпропетровської області та Генеральної прокуратури. Стан здоров'я ув'язнених задовільний, скарг на неналежні умови утримання не надходило. Зважаючи на високе службове становище осіб, притягнених до відповідальності, підхід до зазначеного питання був особливо прискіпливим і принциповим."

Репресій немає?

Пан Блажівський також твердить, що за такими ж звинуваченнями у хабарництві або у нецільовому використанні коштів правоохоронці вже затримали і кількох урядовців після зміни влади в України, зокрема, заступника міністра охорони довкілля та керівника одного із департаментів міністерства.

Заступник Генпрокурора каже, що остаточну провину всіх екс-урядовців встановить лише суд, а нині, попри те, що дехто із них перебуває за ґратами, вони мають всі можливості для захисту.

Пан Блажівський переконаний, що правоохоронці мають достатньо досвіду та доказів, аби довести всі порушені кримінальні справи до суду, який притягне винних до відповідальності.

Водночас в опозиції назвали 20-хвилинний виступ представника Генпрокуратури "фарсом," починаючи з того, що напередодні депутати проголосували за те, аби в парламенті виступив сам Генеральний прокурор, а не його заступник. Як виявилося, саме у день, коли депутати очікували на його доповідь, Генеральний прокурор мав бути у відрядженні.

Оскільки сама процедура доповіді представника Генпрокуратури не передбачала якихось рішень, депутати-опозиціонери могли лише змагатися у дошкульності питань до нього.

Опозиція "відводить душу"

Зокрема, депутат від БЮТ Сергій Пашинський нагадав заступнику Генпрокурора, що свого часу НКВС, яка була інструментом сталінських репресій 30-х років, сама постраждала чи не найбільше від цих репресій.

Image caption Депутат Володимир Яворівський: аргументи ГПУ непереконливі

Інший депутат від БЮТ, Сергій Соболєв, також нагадав, що саме Євген Блажівський очолював прокуратуру Києва у той час, як столицею керувала "команда" Леоніда Чернівецького. Пан Соболєв висловив здивування тим, що при такій "принциповості" щодо економічних злочинів, у той час прокуратура Києва не порушила проти столичних чиновників жодної кримінальної справи.

Сергій Соболєв також вважає, що згодом буде доведено, що всі справи проти екс-урядовців були сфабрикованими, а відтак, були лише політичним переслідуванням опозиції.

Утім, виглядає, що таке враження про політичні мотивації при порушенні кримінальних справ проти низки чиновників з уряду Юлії Тимошенко на чолі із нею самою мають не тільки представники опозиції.

Напередодні під час візиту до Києва комісар ЄС з питань розширення і політики сусідства Штефан Фюле заявив, що у Брюсселі занепокоєні вибірковістю українського правосуддя. Раніше про це заявляли і представники провідних дослідницьких інституцій, до порад яких прислухається адміністрація США.

Новини на цю ж тему