Україна вже не ''вільна'' в рейтингу свободи

Рейтинг  Freedom House 2009
Image caption Рейтинг Freedom House 2009 - зі свободою в Україні стало гірше

Рейтинг розвитку демократії в Україні, який щорічно визначається американською недержавною організацією Freedom House, за минулий рік стрімко впав.

У рейтингу свободи 2010 року Україна - вперше від часу Помаранчевої революції - визначена як "частково вільна". У попередньому річному рейтингу Freedom House Україна входила до категорії "вільних" країн.

Річний звіт організації під назвою "Свобода в світі 2011: Виклик демократії з боку авторитаризму" представляють у Вашингтоні 13 січня. Але головні висновки звіту Freedom House подає агентство АР і вміщує видання Washington Post.

Україна - не єдина

Дейвід Крамер, директор Freedom House, висловив серйозну стурбованість тим, що вже п'ятий рік поспіль у цілому світі відчутно падає рівень політичних прав і громадянських свобод. Суттєве погіршення в розвитку демократичних інституцій за минулий рік відбулося в 25 країніх світу, а дві країни - Україна і Мексика - втратили статус "вільних" і зараховані до "частково вільних".

За словами Девіда Крамера: "Наші супротивники (і.е.вороги демократії) не просто вдаються до широких репресій, вони роблять це з небаченою агресивністю і самовпевненістю. А демократична спільнота не відповідає на цей виклик".

Вороги демократії посилюють репресії

Звіт Freedom House охоплює ситуацію в 194 країнах і 14 територіях світу.

Свідченням погіршення ситуації з демократичними свободами організація вважає те, що кількість виборних демократій упала до найнижчої позначки від 1995 року. Таких країн - 115, тоді як у 2005 році їх було 123.

Інша тенденція - посилення репресивних дій у тих країнах, які Freedom House визначає як найпотужніші авторитарні режими світу. Для прикладу наводяться дипломатичний тиск Китаю на уряди інших країн, аби вони бойкотували церемонію нагородження Нобелівською премією миру китайського дисидента Лю Сяобо, а також - "грубе нехтування" незалежності судочинства в Росії під час другого процесу над Ходорковським.

У заяві Freedom House також вказано, що "авторитарним режимам буде значно легше придушувати своїх критиків на батьківщині, якщо зовнішній світ мовчатиме".

Зміна влади = Втрата свободи?

В Україні політологи та незалежні оглядачі пов'язують занепад демократичних свобод з приходом до влади президента Януковича і зосередженням у руках його політичного оточення дедалі більшої влади.

Image caption Заступник генпрокурора Євген Блажівський відзвітував у парламенті про арешти урядовців у середу, 12 січня

Українська опозиція, попри розпорошеність перед виборами, одностайна в критиці дедалі авторитарніших методів роботи влади - і також звертається по підтримку до Ради Європи та інших міжнародних інституцій.

Ознаками занепаду політичних свобод і появи політичних репресій оглядачі називають арешти і кримінальне переслідування колишніх посадовців з уряду Юлії Тимошенко.

Скарги на "репресії"

Журналісти в Україні скаржаться на щораз то більші складнощі і перешкоди, які влада створює в їхній роботі, а подекуди - обшуки і вилучення засобів праці: оргтехніки, мобільних телефонів і комп'ютерних дисків.

Міліція провела обшук у помешканні журналістки Олени Білозерської, як сказано, в рамках розслідування кримінальної справи про підпал громадської приймальні Партії регіонів. Читати подробиці

У середу лауреатка Шевченківської літературної премії, відома письменниця Марія Матіос оприлюднила відкритого листа до Генпрокурора Віктора Пшонки, у якому скаржиться на залякування і переслідування з боку правоохоронців. Інтерв'ю з письменницею

Зі свого боку, представники правоохоронних органів відмовляються коментувати подробиці окремих розслідувань чи справ, порушених проти опозиціонерів, посилаючись на таємницю слідства.

Звіт Freedom House оприлюднено в день, коли в Україні президент Янукович, правління якого пов'язують зі згортанням демократії і політичних свобод, скликав засідання Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права.

Також у четвер Верховна Рада ухвалила закон "Про доступ до публічної інформації", що полегшить роботу журналістам і що розглядався як один із елементів декларованої відкритості в роботі нової влади. Читати про ухвалення закону

Новини на цю ж тему