Чи буде попит на гречку за 25 гривень

В одному з київських супермаркетів було зафіксовано рекордну ціну на гречку - 25 гривень.

Image caption Зниження ціни на гречку до нового врожаю експерти не прогнозують

Поки урядовці з'ясовують причини такого стрімкого подорожчання продуктів, в опозиції вже назвали таку вартість "прижиттєвим пам'ятником нинішньому прем'єрові".

Прем'єр-міністр Микола Азаров однією з причин різких коливань продовольчих цін в Україні називає незадовільний стан технологій у сільському господарстві: "Ми постійно балансуємо на межі: дав Бог сприятливі умови - ми на коні, не дав - ми латаємо дірки на продовольчому ринку".

Однак лише несприятливими умовами навряд чи можна пояснити подорожчання гречки більше, аніж у чотири рази з початку минулого року.

Міністр аграрної політики Микола Присяжнюк каже, що в уряді аналізуватимуть ситуацію: "Ми зараз будемо розбиратися з цим питанням. Я думаю, що це післяноворічний ажіотаж такий. Але є доручення прем'єр-міністра розглянути, і ми зараз збираємо нараду з аналізу цінової політики".

Імпортувати немає звідки

Водночас, на думку експертів, основна причина цінових стрибків доволі проста - дефіцит на ринку. Її просто мало посіяли, каже експерт з Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьона: "Основна причина - дефіцит. Тому що все ж таки здорожчала вартість зерна, гречки. Минулого року, 2010-го, її посіяли менше, аніж реально потрібно, і виробили за підсумками 2010-го року близько 130 тисяч тонн. А потреба - близько 200 тисяч тонн".

Сподівання на імпорт, висловлювані раніше, також не виправдалися. Тоді говорилося про можливе завезення з Китаю. Однак Роман Сластьона каже, що імпортувати реально немає звідки - в Китаї гречку не виробляють для продовольчих цілей, її там не вживають у їжу.

За прогнозами експертів, до нового врожаю цінова ситуація навряд чи покращиться. Втім, вони сумніваються і в ринковій доцільності подальшого подорожчання гречки.

"Здорожчання в принципі ми не прогнозуємо. Тому що всі розуміють, що ціна зараз на гречку і так захмарна. Якщо ціна буде 20-25 гривень за кілограм, вона може просто простоювати на полицях, а звичайний споживач буде схилятись до купівлі інших видів круп - рису, ячної крупи, які набагато дешевші, ніж гречка", - прогнозує пан Сластьона.

Аналітики аграрного ринку припускають, що наступного посівного року площі під гречку буде збільшено. Хоча впродовж останніх трьох років вони зменшилися майже втричі - через те, що в Україні аграрії віддають перевагу рентабільнішим культурам, таким як соняшник та ріпак.

Новини на цю ж тему