Україна привітала Лукашенка ''без шуму''

Лукашенко
Image caption Президент Лукашенко розпочинає четвертий термін на посаді

Александр Лукашенко, якого на виборах минулого місяця вчетверте переобрали на посаду президента Білорусі, склав у п’ятницю присягу. Церемонію інавгурації бойкотував Європейський Союз, який назвав вибори та придушення протестів у Білорусі порушенням прав людини та демократії. Подробиці тут

МЗС України заявляє, що Київ ніколи не ставив під сумнів вибори в Білорусі, хоча й нагадує про критику взаємин білоруської влади з опозицією. Інтригою залишається привітання Віктора Януковича Александру Лукашенку з обранням президента, адже воно й досі не з’явилося на сайті президента України.

Колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко сказав Бі-Бі-Сі, що останні дії влади, зокрема, у стосунках з Мінськом свідчать про втрату чітких орієнтирів у зовнішній політиці.

Суперечлива ситуація склалася, зокрема, навколо привітання Віктора Януковича білоруському лідеру у зв’язку з обранням його вчетверте президентом.

На сайті білоруського президента це вітання з цитатами з’явилося ще до Нового року. Віктор Янукович висловлював впевненість, що з переобранням пана Лукашенка президентом співпраця між двома країнами отримає "новий практичний імпульс, а активна динаміка взаємодії дозволить реалізувати масштабні проекти на благо українського і білоруського народів".

На сайті українського президента привітання ще й досі немає. Заступник глави Адміністрації президента Ганна Герман, відповідаючи на запитання Бі-Бі-Сі, чи було привітання, ухилилася від відповіді і сказала, що все, що підписує глава держави, ставиться на сайт.

Речник МЗС Олег Волошин в інтерв’ю Бі-Бі-Сі припустив, що відсутність на сайті президентського привітання пов’язана з небажанням робити зайвий шум.

"В кінці року було надіслано привітання Януковича. З цього великого шуму не робилося. Просто було надіслано привітання, згідно з міжнародною практикою. Білорусь – наш сусід і важливий партнер. Ми не налаштовані штучно погіршувати взаємини".

Ще раніше білоруського лідера привітали лідери таких країн, як Росія, Куба, Іран, Венесуела і Казахстан.

Екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко вбачає в такій ситуації логічність нинішньої зовнішньої політики Києва:

"Коли втрачені чіткі орієнтири в зовнішній політиці, такі речі є об’єктивним наслідком. Попередня влада орієнтувалася на певні цінності – демократія, європейський розвиток… Тепер ми чуємо різні красиві слова про якусь там стратегічну рівновагу, баланси, позаблоковість, що на практиці означає відсутність реального орієнтиру. Ми зараз будемо стикатися з тим, що в одних випадках реакція буде одною, в інших – іншою… Якоїсь системності, коли немає чіткої орієнтації, годі чекати".

Ще раніше МЗС України заявляло, що Київ в оцінках білоруських виборів буде орієнтуватися на позицію ОБСЄ.

Організація з питань безпеки і співпраці в Європі заявила про недемократичність виборів у Білорусі.

Читати: Польща лобіює в ЄС проти Лукашенка

Державний департамент США також різко засудив дії уряду Білорусі з підриву демократичного процесу.

Речник МЗС Олег Волошин сказав Бі-Бі-Сі, що Україна визнала вибори в Білорусі, водночас висловивши стурбованість діями влади щодо опозиції.

"Україна ніколи не ставила під сумнів самі вибори. Відбулося голосування. Але ми висловили стурбованість непропорційним застосуванням сили щодо протестуючих під час мітингів, які відбулися 19 грудня. Для нас Лукашенко є легітимним президентом. Водночас це не означає, що ми поділяємо підходи, які вживаються щодо опозиції. У рамках протестів було затримано також двоє громадян України. Нам не було навіть подано доказів щодо їх вини".

Разом з тим колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко переконаний, що відмінність ставлення України і Європи до виборів у Білорусі свідчить про відсутність системності у веденні Києвом зовнішньої політики.

Новини на цю ж тему