Вибухи в Макіївці: версія про бізнес-конфлікт

Макіївка. Місце вибуху
Image caption Внаслідок вибухів ніхто не постраждав

За словами голови СБУ Валерія Хорошковського, метою вибухів, які сталися в Макіївці у четвер, було залякування для отримання грошей. Міністр палива каже, що вибухи не пов'язані з роботою "Макіїввугілля", в роботі якого виявили порушення. Водночас у місті лунають припущення про бізнес-конфлікт.

Голова СБУ сказав, що "слідство відпрацьовує різні версії, але очевидно з тих матеріалів, які у нас наявні, що первинна – це версія, пов’язана із фінансовими ресурсами, із бажанням злочинців отримати певну суму грошей".

Паніки в місті не було, проте достовірної інформації бракувало.

Внаслідок двох вибухів у Макіївці у четвер вранці було пошкоджено будівлі державного підприємства "Макіїввугілля" та торгівельного центру "Голден плаза". Ніхто не постраждав.

Служба безпеки порушила кримінальну справу за статтею "тероризм". Правоохоронці розповіли, що на будівлі вугільного об’єднання було знайдено прикріплений конверт із запискою, в якій містилася вимога до влади виплатити велику суму грошей – 4 мільйони євро. В разі невиконання вимоги зловмисники погрожували новими вибухами у п’яти місцях великого скупчення людей.

Image caption Влада каже, що злочинці вимагали гроші

У четвер на вулицях Макіївки було багато людей у формі та спецавтомобілів. Вибухотехніки та міліціонери перевіряли будівлі, де розташовані громадські установи. На цей час прийом відвідувачів було припинено.

Проте масової паніки в місті не було: працював громадський транспорт, у магазинах, на автостанції, на ринку було людно. У школі, розташованій неподалік від офісу "Макіїввугілля", о 16 годині діти були в групі продовженого дня. Хоча були й такі батьки, які поспішили раніше забрати дітей зі школи чи дитячого садочка.

Офіс "Макіїввугілля" оточили правоохоронці, не пускаючи до будівлі сторонніх. Перехожі зупинялися на протилежному боці вулиці та спостерігали, як робітники складають уламки скла та затягають вікна плівкою. Вибухом пошкоджено вхід до будинку та вибито шибки аж до шостого поверху, включно із кабінетом генерального директора, розташованим на третьому поверсі.

Шибки у двох вікнах у сусідній школі також розбилися від ударної хвилі. Офіс виробничого об’єднання розташований на центральній площі міста поруч із міськвиконкомом, де й розмістився штаб та спеціальна комісія із розслідування.

Офіційною інформацією журналістів, які приїхали до штабу, не балували. Нагадаю, вибухи сталися близько четвертої та п’ятої години ранку, однак аж до 19 години ніхто із правоохоронців не вийшов на спілкування із пресою.

Лише о 19 год. керівник СБУ Валерій Хорошковський дав брифінг, який тривав трохи більше 5 хвилин. На фоні такого мовчання в місті ширилися чутки, одна страшніша за іншу. Адже стало відомо, що автори записки із вимогою грошей заявляли, що нові теракти стануться о 17 годині того ж дня.

Мешканці називали різні адреси можливих вибухів. Але жодна інформація не підтвердилася. Розмови по телефону на зразок: "А ти знаєш, що в Гірняцькому райвиконкомі знайшли бомбу, але вчасно знешкодили?" можна було почути на вулицях міста.

"Гадаю, погаласують – та й перестануть. Я оптимістка, ми з донькою були і в школі, і на танцях. Все відкрито. А ті, хто вдома сидить, - ті панікують", - сказала Олена Бородкіна, мати восьмирічної школярки.

"Я своїй доньці одразу з роботи подзвонила: "Анечко, як ти там"? І зі школи після уроків забрала. Страшно! Не знаю, хто як, а моя донька завтра до школи не піде", - так висловилася інша співрозмовниця, яка назвалася Вікторією.

Місто може "спати спокійно"

Image caption СБУ схиляється до версії про гроші

"Збирався штаб Антитерористичного центру, і в цьому були задіяні і органи влади, і правоохоронні органи із єдиною метою: щоб нікому нічого не загрожувало, - пояснив Валерій Хорошковський. – Після проведених заходів ми певною мірою можемо бути впевнені, що дана ситуація локалізована".

При цьому керівник СБУ заперечив те, що імовірним терористам заплатили викуп. Хоча в разі такої оплати навряд чи влада захотіла б визнати це – щоб не провокувати нових зловмисників. Але на чому ґрунтується впевненість правоохоронців, що нові вибухи Макіївці не загрожують, журналістам так і не розповіли.

"У нас достатньо матеріалу, щоб проводити це розслідування, - запевнив керівник СБУ. – Після отримання первинної інформації була проведена величезна робота для забезпечення безпеки і виявлення можливих місць та вогнищ вибуху. Близькість їх до органів місцевої влади повинна була підкреслити необхідність витребувати певну фінансову суму для залякування. Гроші були витребувані достатньо великі, але конкретна сума не має значення. Головна мета операції – життя і здоров’я людей. На сьогодні можу сказати городянам, що вони можуть спати спокійно".

Версія бізнес-конфлікт

А от городяни мають свою версію того, що сталося.

Здебільшого співрозмовники говорили, що ці події звичайних людей прямо не стосуються, а викликані винятково бізнес-конфліктом чи економічною діяльністю вугільного об’єднання.

"Це не тероризм, а звичайнісінький перерозподіл майна", - упевнений 46-річний Сергій. "Звичайно, вибухи – це погано, але ж житлові будинки не підривають, а підривають тих, хто займається бізнесом. Тому нам боятися нічого", - вважає 18-річний Денис. Взагалі вразило те, що жоден із тих, із ким я спілкувалася в Макіївці, не засудив категорично зловмисників. Натомість люди висловлювали невдоволення життям і тим, як влада вирішує проблеми.

У четвер стало відомо, що перевірка Контрольно-ревізійного управління виявила порушення в діяльності "Макіїввугілля" і що КРУ ще наприкінці минулого року вимагало звільнення генерального директора Станіслава Толчина.

У той же час міністр палива та енергетики України Юрій Бойко, який у четвер перебував у Донецькій області, заявив, що вибухи не пов’язані із роботою держпідприємства.

У день вибухів з будівлі "Макіїввугілля" виносили коробки із паперами. Схоже, після вибухів діяльність вугільного підприємства ретельно перевірять правоохоронці. Варто зауважити, що минулого місяця уряд оголосив про намір приватизувати державні вугільні підприємства. І напередодні цих подій за посаду генерального директора об’єднання, яке контролює роботу дев’яти шахт, може точитися запекла боротьба.

Новини на цю ж тему