Українці Росії скаржаться на тиск влади

Українська діаспора в Росії нарікає на утиски, яких не було навіть за президентства "небажаного" в очах Кремля Віктора Ющенка.

Image caption Президенти зустрілися два дні по тому, як суд в Росії закрив українську організацію. Чи говорили про це?

Дві організації української діаспори - Об'єднання українців Росії і Федеральна національно-культурна автономія українців Росії - вимагають припинення тиску і, зокрема, нормалізації ситуації довкола бібліотеки української літератури в Москві. Одну з тих організацій російська влада вже закрила, інша стоїть на межі закриття.

Вони звернулися по допомогу до президента України Віктора Януковича, Верховної Ради та уряду, а також до ОБСЄ.

Те питання, і зокрема, звіт міністра закордонних справ Костянтина Грищенка про ситуацію, яка склалася в Росії довкола громадських організацій українців та бібліотеки української літератури в Москві, заслухають в українському парламенті.

Проект постанови про заслуховування звіту зареєстровано у Верховній Раді. Його ініціатор - депутат від БЮТ Андрій Шкіль, який вважає, що парламент має відреагувати на проблеми української громади в Росії і зокрема на те, що самі українські організації називають тиском російської влади.

Що таке тиск

Минулого місяця московська міліція тричі обшукала бібліотеку та вилучила понад 50 книг, а також сервери та комп'ютерні диски з інформацією. Багато хто побачив за тими діями бажання російської влади закрити українську бібліотеку в Москві.

Ті припущення спростував міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров, заявивши, що бібліотеку "ніхто не закривав".

"Там дійсно було вилучено кілька книг, які нині вивчаються на предмет нашого законодавства, яке забороняє поширення націоналістичних ідей", - сказав він.

31 січня 2011 року міністерство юстиції Росії може почати процедуру закриття Об'єднання українців Росії, - кажуть його активісти, наголошуючи, що мін'юст звернувся з проханням про ліквідацію тієї організації до суду.

Голодомор - це політика

24 листопада минулого року Верховний суд Російської Федерації постановив ліквідувати іншу громадську організацію - Федеральну національно-культурну автономію українців Росії, вилучивши її з реєстру юридичних осіб. Ще у жовтні 2009 року Мін'юст Росії призупинив діяльність організації і заявив, що вона була ліквідована законно. Однією з причин такого рішення російського Мін'юсту стали публічні виступи голови організації Семененка на заходах, присвячених пам'яті українців, загиблих у роки Голодомору. Під час судового розгляду того питання до низки "гріхів" ФНКА УР додалося ще одне звинувачення – у діяльності, "спрямованій на дискредитацію політичного курсу, який проводиться керівництвом Росії".

Ті дві організації, одна з яких уже ліквідована, а інша опинилася на межі закриття, закликали владу Росії припинити тиск на громадські національно-культурні об‘єднання українців у Росії.

"Органи державної влади взяли курс на зачистку організованого українського руху в країні, підміну його новоствореними псевдоукраїнськими організаціями", - йдеться в заяві правлінь двох організацій, які попросили про допомогу в захисті своїх прав і свобод Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, президента Віктора Януковича, Верховну Раду, Кабмін, Світовий конгрес українців, Українську всесвітню координаційну раду, українську та міжнародну громадськість.

Альтернатива від Думи

Втім лідери інших українських організацій не виявляють солідарності з тими, які закривають. Голова Координаційної ради українських громадських організацій Росії, член Ради федерації Федеральних зборів Росії Василь Дума заявив 20 січня, що питання про закриття Федеральної національно-культурної автономії українців Росії і Об'єднання українців Росії постало через прагнення їх лідерів займатися політикою.

"ФНКА УР створювалася для розвитку культурних відносин, а її керівники публічно говорили про політику. Причому це громадяни Росії. Хіба так можна? Ті люди, які туди прийшли, хотіли мати політичні дивіденди, а діаспора - це культура, це освіта, це історія. Це діяльність, спрямована на те, щоб наші діти знали українську мову й культуру", - сказав Дума, уточнивши, що політикою хотів займатися співголова цих двох організацій Валерій Семененко. Сам Василь Дума – вихідець із тих об‘єднань - три роки тому добровільно відмовився від посад співголови ОУР ФНКА УР, оскільки, працюючи в цих організаціях, хотів, за його словами, займатися культурою та економікою.

"Я звідти пішов, тому що розумів, що з цими працювати неможливо. Якщо ти громадянин Росії, то ти не маєш права говорити антидержавницькі речі", - каже Дума, який закликає не драматизувати сиутацію із закриттям українських організацій, оскільки, за його інформацією, більшість із них працюватимуть і далі.

Новини на цю ж тему