Земельний переділ у Криму триває

У найближчі два дні суд має обрати запобіжний захід для затриманого екс-спікера кримського парламенту Анатолія Гриценка. За законом, те рішення (про арешт, заставу чи підписку про невиїзд) суд має ухвалити упродовж трьох діб із моменту затримання.

Image caption Анатолія Гриценка підозрюють у причетності до земельних оборудок

Правоохоронці затримали колишнього голову Верховної Ради Криму, депутата кримського парламенту з фракції Партії регіонів Анатолія Гриценка у понеділок за підозрою в причетності до махінацій із земельними ділянками.

У справі може бути не один епізод

За інформацією Генеральної прокуратури, кримінальну справу стосовно пана Гриценка порушено за ч.3 ст.365 (перевищення влади або службових повноважень) Кримінального кодексу України.

Повідомляють, що справа стосується 2001-2005 років, коли Гриценко був головою Ленінської райдержадміністрації Криму.

У ній розслідується факт протиправного вилучення земель із користування військового радгоспу "Азовський". Це село Багерово, відоме своїм військовим аеродромом. Там же розташований військовий радгосп – також "Азовський". І ця ділянка землі, яка була, на думку слідства, незаконно вилучена, - це майже 5 тисяч гектарів, тобто, великий такий наріз. Із джерел у прокуратурі також відомо, що продовжуються перевірки і, можливо, будуть ще кримінальні справи за іншими фактами земельних оборудок не лише того часу, коли Анатолій Гриценко керував районом, а й пізніше, коли він уже був спікером. Ідеться про розпорядження земельними ділянками на території парламентського санаторію "Росія" у Ялті, і зокрема про заниження рентної ставки за ділянки, які були передані комерційним структурами, у тому числі, під забудову.

Звинувачень Гриценкові ще не висунули. Але прогнозують, що йтиметься не про один епізод, а про кілька, оскільки перевірки тривають.

Земельні проблеми в Криму не вирішуються роками, про незаконні оборудки із кримською землею повідомляють час від часу. Гриценко – вже не перший затриманий чиновник, якого підозрюють у земельних махінаціях. Раніше був арешт мера Алушти Щербини. Однак чи означає це, що влада взялася серйозно наводити лад у Криму? На це питання немає однозначної відповіді.

Версії причини затримання

Одна із версій затримання Гриценка полягає в тому, що владі, тобто, Партії регіонів, зараз конче необхідно продемонструвати, що закон застосовується не лише до опозиційних політиків чи екс-чиновників, які притягаються до кримінальної відповідальності. Однак якщо у влади справді такі "демонстративні" наміри, то, враховуючи, що представники Партії регіонів при владі в Криму вже ціле десятиліття, виникає питання, чому так мало затриманих і заарештованих чиновників. Варто лише підняти усі опротестовані прокуратурою часів Віктора Шемчука рішення Верховної Ради і Ради міністрів Криму або підняти ті кримінальні справи, які були розслідувані, коли міліцію очолював Геннадій Москаль…

Ті кримінальні справи були розслідувані, але їх прикрили, коли змінилася влада. А, отже, рішень суду як таких не було, бо ті справи до суду не дійшли.

Але, якщо ті справи підняти, тоді питання можуть виникнути і до тих, хто вже нині при владі. Якщо демонструвати не вибірковий закон, то це було б правильно. Причому, включно з чинним президентом, бо для будівництва і обслуговування так званого Чайного будиночка у Відрадному (це поруч з Нікітським садом) вилучалися виноградники і землі інституту "Магарач".

Це перша версія причини затримання екс-спікера кримського парламенту Гриценка. Друга версія, яка вголос не називається, але вона досить стійко повторюється кулуарно. Кажуть, начебто Анатолій Гриценко виявляв велику активність і намагання повернутися у велику політику, коли чинний керівник Криму Василь Джарти нещодавно лікувався за кордоном. Його не було 2 місяці, він перебував на лікуванні в Німеччині. Тоді одна за одною в ЗМІ йшли хвилі про швидку імовірну відставку прем’єра.

Але є ще третій варіант, і він видається найвірогіднішим. Як би там не було, а земельний перерозподіл все одно триває. І є велика потреба у великих масивах землі для великих інвестиційних проектів, про які сьогоднішній кримський уряд заявляє, і для цього робиться чимало. Однак великих ділянок землі немає. І тут влада опинилася перед вибором, як вирішити ту проблему: або за рахунок репатріантів та самозахоплених ними земель, або ж за рахунок "своїх", тобто, наближених до команди Партії регіонів чиновників та політиків, які також нахапалися цієї землі.

Новини на цю ж тему