В Україні вшанували 93-річницю Героїв Крут

Пам'ятник загиблим під Крутами Копирайт изображения Reuters (audio)
Image caption Сьогодні в Україні вшановують річницю загиблих героїв під Крутами

Представники влади й опозиції в Україні вшанували 93-річницю бою під Крутами, в якому 1918 року загинули близько трьохсот київських студентів, які намагалися стримати наступ армії більшовицької Росії на Київ.

Представники влади й опозиції у Києві поклали квіти до пам'ятного знаку Героям Крут біля Аскольдової могили в Києві.

Тим часом учасники мітингу опозиційних партій на Чернігівщині вимагали повернути згадку про подвиг Героїв Крут до підручників історії.

"Бій" за підручники

"Бій під Крутами – це героїчна сторінка нашої історії. Цього дня, 29 січня 1918 року, на залізничній станції Крути молоді українські патріоти – курсанти військової школи, студенти Київського університету та гімназисти на чолі зі своїм командиром, капітаном Аверкієм Гончаренком вступили у нерівний бій з шеститисячним більшовицьким військом та ціною власного життя дали гідну відсіч іноземному агресору, зупинили, хоч на кілька днів, наступ армії Муравйова на Київ", – йдеться в резолюції мітингу.

Учасники мітингу також засудили рішення суду про скасування указів екс-президента Віктор Ющенка про присвоєння звання Героїв України Степану Бандері та Роману Шухевичу, а також вимагали звільнення міністра освіти Дмитра Табачника.

Image caption Меморіал під Крутами був збудований у 2006 році

Водночас Олександр Удод, директор Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, сказав Українській службі Бі-Бі-Сі, що в усіх підручниках історії, де описується період революції, згадано про бій під Крутами.

"Згідно з нашими навчальними програмами, події цього періоду вивчає 10-й клас школи. Зараз є три варіанти підручників і у всіх ця тема висвітлюються достатньо широко. У профільних підручниках – це дві сторінки, а в інших одна або півтори сторінки. В усіх підручниках розміщено фото меморіалу біля станції, а в деяких фотохроніка, де зображене перепоховання героїв у Києві поблизу Аскольдової могили", - каже пан Удод.

Ікони біля Аскольдової могили

Мешканці Києва та представники громадських організацій на річницю доповнили композицію пам'ятника майже двадцятьма іконами Богоматері на деревах поблизу Аскольдової могили.

Український художник-монументаліст і автор пам'ятного знаку загиблим під Крутами Анатолій Гайдамака розповів присутнім, що, за його задумом, навколо хреста на деревах мало бути 300 ікон. Однак, коли зробили пам'ятник, повісили всього 150. Пізніше ікони порозкрадали або вони попадали і зараз біля Аскольдової могили лише кілька десятків образів Богоматері. Представники громадських організацій збираються продовжувати поповнювати пам'ятник іконами.

Однак потрапити до Аскольдової могили вони змогли тільки у другій половині дня, бо раніше, за їхніми словами, їх не пускала міліція через заплановані державні заходи.

У суботу вранці прем'єр Микола Азаров вшанував пам'ять героїв Крут покладанням квітів та вінків до пам'ятного знаку біля Аскольдової могили в Києві.

Пізніше прем'єр запалив свічку біля Церкви Святого Миколая на Аскольдовій могилі.

До пана Азарова долучились перший віце-прем'єр Андрій Клюєв, віце-прем'єр Сергій Тігіпко, міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.

До Аскольдової могили також приходила лідер БЮТ Юлія Тимошенко. Вона теж поклала квіти і помолилася у церкві.

Окремі акції до річниці бою під Крутами провело ультраправе ВО "Свобода".

Екс-президент Віктор Ющенко поїхав до меморіалу Героїв Крут у Чернігівську область. Промовляючи там, він відмовився говорити про політику, але похвалив прем'єра Азарова за покладання квітів на Аскольдовій могилі.

Президент Янукович згадав Крути письмово

Президент Віктор Янукович звернувся до українського народу у День пам'яті Героїв Крут і заявив, що цей день нагадує про те, що треба думати про життя молодих українців.

"Події далекого 1918 року – важливий урок для сучасних українців. Це і урок мужності, але й урок того, якими уважними ми маємо бути в своїх рішеннях, як міцно треба думати, коли йдеться про життя молодих людей", - сказано у заяві президента, оприлюдненій на вебсайті.

У 1918 році під селом Крути на Чернігівщині відбувся бій між загонами більшовиків і 300 київськими студентами, гімназистами і курсантами, що встали на захист Української Народної Республіки.

Пізніше останки 27 загиблих перепоховали на Аскольдовій могилі. На похороні у Києві президент Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями.