Cуд: убивство Гонгадзе не замовне

Image caption За 10 років від смерті Георгія Гонгадзе журналістові навіть встановили пам’ятник, але хто замовив його вбивство, залишається невідомим

Печерський районний суд Києва підтвердив, що вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, у якому звинувачують колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача, було "виконанням злочинного наказу," а не замовним вбивством.

Суд визнав законною постанову Генеральної прокуратури про закриття справи проти Олексія Пукача у частині звинувачення його у замовному вбивстві і відмовив у задоволенні скарги вдови Георгія Гонгадзе, Мирослави Гонгадзе, у тому, аби вилучити із обвинувачення Олексію Пукачу пункт про вбивство на замовлення.

Копирайт изображения Other
Image caption Суд вважає, що генерал Пукач вбивав Гонгадзе, виконуючи злочинні накази невстановлених осіб, але діяв не на замовлення, а через особисті інтереси

Адвокат пані Гонгадзе Валентина Теличенко каже, що подаватиме апеляцію на рішення Печерського суду, посилаючись на те, що у Кримінальному кодексі не передбачена відповідальність за виконання "злочинного наказу," а саме так нині у суді трактують убивство Гонгадзе:

"Слідчий стверджує, що Пукач виконував злочинний наказ Кравченка (екс-міністр внутрішніх справ, покійний) та інших не встановлених слідством осіб. Тобто, діяв не на замовлення, а виконуючи злочинний наказ. Злочинним називається той наказ, виконання якого містить ознаки складу злочину якоїсь зі статей Кримінального кодексу. Тобто, якщо наказ полягає у тому, щоби вкрасти курку, то це крадіжка, якщо наказ полягає у вбивстві - то це замовлення вбивства. Суддя, на жаль, повторила цю суперечність", - заявила пані Теличенко.

Водночас адвокат також припускає, що рішення Печерського суду пояснюється не тільки юридичною казуїстикою, але й може бути спрямоване на відволікання уваги від справжніх замовників вбивства журналіста:

"Якщо це намагання Генпрокуратури сховати від покарання замовників, то ці намагання демонструють високий непрофесіоналізм слідчого."

Наприкінці минулого тижня представник Генеральної прокуратури Дмитро Басов, доповідаючи позицію обвинувачення у цій справі, заявив, що "Пукач здійснював злочин із особистих міркувань. Замовниками вбивства є невстановлені особи. Кравченко виконував злочинний наказ, а Пукач був його співвиконавцем."

Серед особистих міркувань, які могли бути у Олексія Пукача для вбивства Георгія Гонгадзе, у прокуратурі також називають бажання отримати вище звання та просування по службі.

У вересні минулого року, через 10 років після вбивства Гонгадзе, Генеральна прокуратура повідомила, що слідчі прокуратури дійшли висновку, що генерал-лейтенант міліції Олексій Пукач отримав наказ убити журналіста Георгія Гонгадзе від тодішнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.

Журналіст Георгій Гонгадзе зник у вересні 2000 року. Згодом у Київській області були знайдені останки, які, згідно з кількома експертизами, належать зниклому журналістові. Невдовзі по тому були оприлюднені плівки Миколи Мельниченка, майора охорони тодішнього українського президента Леоніда Кучми. На цих записах голоси, схожі на голоси президента, а також тодішнього голови президентської адміністрації, а нині спікера парламенту Володимира Литвина, обговорювали потребу і можливості усунення журналіста. Утім, жодна із експертиз достеменно не довела автентичність записів чи відстуність монтажу на них, і записи не були взяті до уваги при судовому розгляді цієї справи.

Новини на цю ж тему