На протест в Каїрі вийде мільйон людей

На Майдані Тахрір Копирайт изображения Getty Images
Image caption На Майдані Тахрір - танки, але ситуація спокійна

Єгипетська армія сказала, що не застосуватиме силу проти демонстрантів, які сьомий день протестують на вулицях Єгипту з вимогою відставки президента Хосні Мубарака.

В оприлюдненій заяві йдеться про те, що вимоги людей є легітимними.

Згідно з офіційними повідомленнями, впродовж тижня загинули майже сто осіб.

Тим часом у понеділок склав присягу новий уряд, але демонстранти кажуть, що залишатимуться на вулицях, доки президент Хосні Мубарак не піде з посади, яку він обіймає 30 років.

Сотні людей попри дію комендантської години окупували Майдан Тахрір (Майдан Звільнення) в центрі Каїра, що став осередком демонстрацій.

Тим часом влада наказала поліції повернутися на вулиці міст, подовжено комендантську годину, а армія посилила контрольно-пропускні пункти довкола Каїра. Подробиці

Президент Мубарак наказав новому прем’єр-міністру Ахмеду Шафіку проводити політичні реформи.

Єгипетське державне телебачення зачитало листа президента до прем’єра, в якому той каже про потребу поступу у напрямку конституційної та законодавчої реформи шляхом діалогу з політичними партіями.

Він також закликає до економічних реформ і зменшення рівня безробіття шляхом створення нових робочих місць.

Кореспонденти кажуть про ознаки того, що демонстранти рішуче налаштовані усунути пана Мубарака з посади.

"Протест мільйонів"

Учасники демонстрацій планують провести у вівторок "протест мільйонів". У другому за розміром місті Александрія біля залізничного вокзалу зібралися тисячі людей, які сподівалися приєднатися до акцій в Каїрі. Втім, ймовірно, що усім не вдасться дістатися столиці через обмеження, накладені комендантською годиною.

Відколи сутички почалися майже тиждень тому, на вулицях загинули понад 100 людей.

Кореспондент Бі-Бі-Сі каже, що президент Єгипту опинився під дедалі більшим міжнародним тиском залишити посаду, але режим Мубарака не показує жодних ознак, що він зрушить з місця, про що свідчать також і наказ Мубарака про присутність танків на центральній площі Каїра, а винищувачам кружляти над демонстрантами.

Наслідки для економіки

Заворушення в Єгипті спричинили стурбованість наслідками для економіки. Єгипетські банки і біржа не працюють. Компанії також зіткнулися з рішенням уряду припнити доступ до Інтернету минулого тижня.

Міжнародне рейтингове агентство Moodys понизив рейтинг Єгипту до негативного.

Зростання ціни на нафту пояснюють побоюваннями щодо проходу танкерів через Суецький канал, хоча речник каналу наполягає, що він працює нормально.

Багато країн застерігають своїх громадян не їхати до Єгипту, а низка країн вивозить своїх громадян. МЗС України рекомендує утриматися до від поїздок до Єгипту. Читати: Тисячі іноземців вивозять з Єгипту

Копирайт изображения AFP
Image caption До пірамід туристів не пускають

Туризм є важливою галуззю єгипетської економіки, на нього припадає від 5–6% ВВП.

Тим часом японська компанія Nissan, яка виробляє автомобілі, повідомила, що припиняє виробництво на своєму заводі в Єгипті на тиждень і закликала іноземних працівників виїздити з країни.

Міжнародний тиск

Президент США Обама та Держсекретар Гілларі Клінтон відкрито сказали про потребу "переходу" до демократичного майбутнього в Єгипті.

Барак Обама обговорював ситуацію з прем’єром Туреччини, королем Саудівської Аравії та прем’єром Британії.

Колишній прем’єр Британії Тоні Блер, який є посланцем ООН на близькому Сході, сказав Бі-Бі-Сі, що в Єгипті точно будуть зміни, але що це має бути еволюційний процес, який би відбувся стабільним шляхом.

Пан Блер сказав, що США і Європа повинні допомогти процесу змін в регіоні.

Протести в Єгипті мають обговорювати на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі.

Китай тим часом закликав до відновлення порядку.

Новини на цю ж тему