У чорнобильських пташок менший мозок

Очеретянка чагарникова (Acrocephalus palustris) Копирайт изображения Marek Szczepanek
Image caption Очеретянка чагарникова - один з уражених видів

У птахів, які живуть довкола Чорнобильської АЕС, мозок - на 5% менший, що пов’язують із наслідками залишків радіоактивного забруднення.

Такого висновку дійшли науковці, які вивчили майже 550 птахів 48-ми видів, що живуть довкола Чорнобиля. Учені опублікували результати дослідження в журналі PLoS One (The Public Library of Science).

У молодих птахів розмір мозку виявився значно менший, ніж у старших. Менший мозок пов’язують із порушеннями когнітивних функцій (пам’яті, мислення).

Дослідження проводила група науковців з Норвегії, Франції та США під проводом професора Тімоті Мусо з Університету Південної Кароліни та доктора Андерса Моллера з університету Південного Парижа.

Небезпечна спадщина

Після аварії на Чорнобильській АЕС сліди радіоактивного забруднення були знайдені майже у всіх країнах північної півкулі.

Довкола ЧАЕС було створено зону відчуження. Тепер науковці вивчають там, як радіація впливає на екологію регіону.

Копирайт изображения bbc
Image caption Науковці вивчають Чорнобильську зону понад 10 років

Минулого року професор Моллер та професор Мусо опублікували результати найбільшого перепису живої природи, що проводився в Чорнобильській зоні, який виявив, що кількість ссавців довкола ЧАЕС зменшилася. Читати подробиці

Також зменшилася різноманітність видів комах.

Тепер дослідники вивчали птахів, яких виловлювали сітками з восьми лісових місцевостей довкола Чорнобиля, де зменшилася кількість видів тварин.

Після того, як науковці зробили поправку на відмінності між видами, вони виявили, що розмір мозку у птахів із зони - на 5% менший, ніж у тих, які не жили в умовах радіоактивного забруднення.

Найбільше наслідки були помітні у молодих птахів, особливо у тих, яким ще не виповнилося одного року.

Це наводить на думку, що багато зародків птахів не вижили через негативний вплив на мозок.

Image caption Довкола Чорнобиля й досі є залишки радіоактивного забруднення

Птахи, які відчувають себе під загрозою, можуть змінювати свої органи у складних природних умовах.

Наприклад, у деяких перелітних птахів зменшуються певні органи, коли вони використовують багато енергії.

Але, за словами науковців, мозок – останній орган, яким птахи готові пожертвувати у такий спосіб.

Це підтверджує, що радіоактивний фон може мати ще більший вплив на інші органи птахів.

Точно невідомо, який механізм впливає на зменшення розміру мозку у птахів.

Високий рівень радіоактивного фону може змусити птахів використовувати антиоксиданти в їхньому тілі, аби подолати наслідки радіації.

Менший розмір мозку може бути наслідком зменшення кількості антиоксидантів у їхньому організмі. Або ж радіація може викликати зміни в розвитку мозку. Однак, науковці кажуть, що якби це було саме так, то вони б побачили більш глибокі зміни у розмірі та формі інших органів птахів.

Інша можлива причина – це те, що птахи гірше розвиваються, бо в чорнобильській зоні менше комах, на яких вони полюють. Проте науковцям невідомо про інші приклади, коли у птахів через брак їжі зменшувався мозок.

Новини на цю ж тему