Cтудент у справі Сталіна залишиться під вартою

У понеділок Жовтневий апеляційний суд Запоріжжя не задовольнив скарги адвоката щодо скасування рішення про утримання під вартою в ізоляторі попереднього утримання студента, якому інкримінують причетність до руйнування пам'ятника Йосипові Сталіну.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Експерти називають активність правоохоронців у справі "теракту" щодо пам'ятника Сталіну безпрецедентною

Студент Запорізького національного університету Едуард Андрющенко перебуватиме під вартою іще до 9 березня.

Пам'ятник Йосипові Сталіну в Запорожжі встановили 5 червня 2010 на території Запорізького обкому КПУ. 28 грудня 2010 невідомі зловмисники пошкодили бюст, відрізавши йому голову.

У новорічну ніч вибухом пам'ятник було цілковито зруйновано.

Управління СБУ у Запорізькій області розслідує кримінальну справу за фактом скоєння терористичного акту.

11 січня в Івано-Франківській області у справі було затримано групу активістів Всеукраїнського об'єднання "Тризуб" ім. С. Бандери.

"Кримінальний" інтерес до історії

Як заявив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі адвокат Сидор Кізін, його підзахисний перебуває в місцевому слідчому ізоляторі протизаконно і лише тому, що, збираючи інформацію для наукової роботи, познайомився із представниками "Тризуба".

Пан Кізін назвав справу такою, що має ознаки політичного замовлення.

"Оскільки законних підстав, щоб тримати його під вартою немає, є, вочевидь, інші підстави. Інших, окрім як політичні репресії, я назвати не можу. Зараз, на думку прокуратури, бути патріотом або просто вивчати історію України - цього достатньо, щоб запроторити когось до ізолятора попереднього утримання."

Адвокат каже, що Едуард Андрющенко не перебуває в жодних організаціях і є не активістом чи громадським діячем, а фаховим дослідником, на якого університет покладає великі надії.

Суд, за словами пана Кізіна, отримав копії наукових публікацій зі збірників Запорізького національного університету та Київського університету імені Т. Шевченка, де друкувалися роботи студента.

Однак суд не взяв до уваги ані їх, ані клопотання трудового колективу університету про "взяття на поруки" перспективного історика.

Неспівмірна реакція на різні факти вандалізму

Деякі українські ЗМІ цитують експертів, що ставлять під сумнів обґрунтованість "справи про теракт" стосовно пам'ятника Сталіну, якого Апеляційний суд Київської області 13 січня 2010-го року визнав винним в організації геноциду українського народу.

Копирайт изображения Getty
Image caption Йосипа Джугашвілі (Сталіна) у січні торік Апеляційний суд Київської області визнав винним в організації геноциду українського народу

Щодо активності правоохоронців у розкритті справи про руйнування пам'ятника Сталіну у Запоріжжі, то її протиставляють "млявості", якщо ідеться про акти вандалізму стосовно пам'ятників героям національно-визвольних змагань.

Газети цитують запит Генеральному прокуророві України депутата Миколи Кульчинського.

У ньому, зокрема, перераховано факти знищення у Дніпропетровську пам'ятного знаку-хреста на місці поховання бійців армії УНР, руйнування пам'ятника жертвам голодоморів та політичних репресій у м. Лохвиця на Полтавщині, плюндрування освяченого каменю на місці пам'ятника Бандері у Луцьку, руйнування у Тернополі меморіальної дошки голові ОУН Ярославі Стецько та пам'ятного знаку воїнам УПА у м. Сторожинець Чернівецької області.

У зв'язку із значним громадським інтересом депутат просить у визначеному законом порядку надати інформацію щодо результатів розслідування усіх фактів плюндрування пам'ятників та притягнення винних до відповідальності.