WSJ про "Розчавлений помаранч" України

Image caption Перша шпальта часопису Іndependent за 24 листопада 2004 року нагадує про історичну подію.

Wall Street Journal вміщує статтю про висновки для єгипетських демократів, який вони можуть зробити з українського досвіду. Стаття вміщується під заголовком "Розчавлений помаранч".

Автор вказує, що шість років тому Україна мала свій "єгипетський" момент, коли народне повстання, відоме як Помаранчева революція, повалило авторитарний режим:

"Це був яскравий момент. Все, що відбулося після цього, включаючи загрози політичній свободі, які виникли останнім часом, може стати уроком для цілеспрямованих арабських демократів".

Часопис зазначає, що після того, як ейфорія в Україні згасла, її вільно-обрані лідери виявили свої недоліки, загрузнувши у суперечках, корупції та політичних помилках, а відтак минулого року українці змістили помаранчевих лідерів на "чистих" виборах.

До влади прийшов президент Віктор Янукович, на користь якого попередній режим намагався сфальсифікувати вибори.

Уряд Януковича тепер чимдуж намагається анулювати демократичні права, тиснути на пресу, він також вніс зміни у Конституцію для збільшення президентських повноважень та продовжив термін повноважень парламенту на рік.

Часопис зазначає, що проти "героїні" київського Майдану Незалежності 2004 року, колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко проводиться кримінальне розслідування. На минулорічних президентських виборах її підтримали 45% виборців, але тепер їй заборонили виїзд з країни. Один з міністрів її уряду Богдан Данилишин нещодавно отримав політичний притулок у Чехії після того, як українська прокуратура порушила проти нього справу за корупцію.

Янукович, якого попередня влада не притягнула до відповідальності за його роль у фальсифікації виборів 2004, заявляє, що Україна просто дотримується закону. Як пише Wall Street Journal:

"Це звучить так само переконливо, як виправдання Кремлем його переслідувань олігарха Михайла Ходорковського, який перетворився на дисидента. Президент Європейського Парламенту Єжи Бузек минулого тижня різко скритикував Україну за "вибіркове застосування кримінального правосуддя" проти політичних опонентів".

Автор статті зберігає оптимізм щодо Києва:

"Демократичний експеримент України не провалився, але йому загрожують біженці з радянської доби, які виросли зі звичкою до однопартійного правління і так і не вподобали плюралістичну політику. Народний гнів та іноземні протести повинні змусити уряд подумати двічі, перш ніж висувати кримінальні звинувачення проти Тимошенко. Брутальне поводження з нею може дати новий поштовх її політичній кар'єрі".

Незважаючи на останній регрес, 2004 рік залишив у спадок те, що українці тепер мають власну думку щодо того, хто і як повинен ними керувати. Вони не можуть сприймати все як належне:

"Досвід України, хоча і є протверезним та застережним, є причиною для пильності, і аж ніяк не фаталізму".

Новини на цю ж тему