Українці масово отримують угорські паспорти

Image caption Посвідчення про угорське походження громадян України може бути підставою для отримання угорського громадянства.

Угорці, що мешкають у Закарпатській області, з початку року активно звертаються до угорського консульства із проханням видати паспорт громадянина Угорщини.

Подвійне громадянство в Україні заборонене законом, однак це не зупиняє етнічних угорців, а також їхніх родичів отримувати другий паспорт.

Цей процес став більш помітним після того, як із 1 січня набули чинності поправки до закону про громадянство, ухвалені угорським парламентом. Тепер закордонні угорці можуть отримати паспорт за спрощеною процедурою.

За даними закарпатських медіа, з початку року заяви на отримання угорського громадянства подало кілька тисяч жителів області.

Лише за минулий тиждень до консульських установ Угорщини у різних країнах надійшло близько 12 000 заяв про отримання угорського громадянства. І хоча самі угорці кажуть, що поки що найчастіше звертаються не українські жителі Закарпаття, а громадяни Сербії, Словаччини та Румунії, однак відомо, що на сьогодні вже 5-7 тисяч громадян України подали заяви з проханням видати паспорт громадянина Угорщини.

Цю інформацію озвучив депутат Європарламенту від Угорщини Бела Ковач, що нещодавно відкрив свій офіс у Береговому на Закарпатті. Він же каже, що новий пакет документів від закарпатців на отримання угорського паспорта надходить щопівгодини. При цьому, на думку Ковача, відносинам між Угорщиною та Україною це не зашкодить, адже "українська держава розуміє ситуацію",- каже він.

Як каже кореспондент Бі-Бі-Сі Олександр Попович, показово, що видача паспортів Угорщини збіглася в часі із закінченням терміну дії так званих "посвідчень закордонного угорця", які Угорщина видавала за аналогічними умовами і безкоштовно. Ті посвідчення виглядали наче справжні паспорти, містили зображення державної угорської символіки та будівлі парламенту у Будапешті, однак давали лише деякі пільги під час перебування їх власників на території Угорщини.

Умови для отримання громадянства мінімальні: несудимість, базове знання угорської мови чи угорське походження. Причому поняття "походження" дуже умовне: достатньо, щоб хтось із найближчих родичів народився на території, що належала Угорщині до 1920 року або у воєнний період (1938-45). Тому і архіви зараз просто завалені заявами від шукачів свого коріння.

Міністерство закордонних справ України поки що не робило ніяких заяв з приводу ситуації, що склалася із отриманням громадянства Угорщини жителями Закарпатської області. У зовнішньополітичному відомстві Бі-Бі-Сі сказали, що уважно відстежують ситуацію і зокрема, процеси, які відбуваються у Румунії, де кількість громадян, які домагаються угорського громадянства, є найбільшою. Щодо ситуації в Україні, то, як сказав керівник департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин, підстав драматизувати ситуацію немає.

"Не драматизуємо ситуацію. Тому що свого часу, коли був ухвалений відповідний закон, угорська сторона доклала чимало зусиль, аби довести, що він жодним чином не спрямований на підрив територіальної цілісності України чи провокування сепаратизму серед етнічних угорців. І у нас сьогодні немає підстав вважати, що це не так. Багаторічна політика Угорщини щодо взаємодії зі своєю національною громадою показує, що офіційний Будапешт на жодному етапі не провокував сепаратистські, антиукраїнські настрої серед угорської громади Закарпаття", - сказав речник МЗС України.

Закарпатський політолог Віктор Пащенко каже, що у цій ситуації є очевидним порушення законодавства України. Але покарати "подвійних громадян" досить складно, бо позбавлення українського паспорта - дуже довга судова процедура.

До того ж, ті, хто отримує паспорт іншої держави, не розголошують цієї інформації, а консульські установи так само не передають ці відомості державним органам України.

Угорський "м'який націоналізм"

Копирайт изображения AFP
Image caption Віктор Орбан перебрав головування у Євросоюзі за системою ротації інституту президентства між країнами-членами.

Бі-Бі-Сі поцікавилася в угорського журналіста, який працює у Лондоні, Ендре Сведніка, яка мета закордонної політики уряду угорського прем'єра Віктора Орбана, особливо щодо етнічних угорців.

Ендре Сведнік: Для Угорщини це давня травма, що вона втратила свої території після Першої світової війни, і що величезні громади залишились за межами сучасної Угорщини. Уряди (як праві, так і ліві) порушували питання допомоги тим меншинам на інших територіях. Націоналістичні та крайньо-праві партії намагались використати це питання, щоб здобути більшу громадську підтримку та популярність. Напрямок закордонної політики Віктора Орбана можна назвати "м’яким націоналізмом", тобто, він любить багато говорити про єдність нації та надання прав та громадянства тим угорцям, які перебувають за межами сучасної Угорщини. Якщо вони зможуть голосувати, про що зараз ведеться мова, то тоді у Віктора Орбана та його партії Фідес буде набагато більше прихильників.

Бі-Бі-Сі: Ви говорите про прихильників в Угорщині чи серед етнічних угорців. Але ж уряди у сусідніх державах не вітають такі ініціативи, зокрема Румунія назвала це втручанням у її внутрішні справи. Як на таку критику реагують в Угорщині?

Ендре Сведнік: Гадаю, в Угорщині люди бачать та чують більше риторики, спрямованої проти етнічних угорців у тих сусідніх країнах, і не чують багато критики про погіршення відносин із тими країнами. Угорські медіа показують місцевих націоналістичних політиків у Словаччині чи Румунії. Попередні соціалістичні уряди були дещо м’якшими у відносинах із сусідами. Наприклад, один із урядів навіть ініціював спільне засідання угорського та румунського урядів у Бухаресті. Партія Віктора Орбана та його політичні союзники надають перевагу автономіям для угорців в межах сусідніх держав, наприклад у тій самій Румунії, і є багато угорців в Румунії, які підтримують цю ідею.

Бі-Бі-Сі: В чому особливість угорської громади в України, яка є набагато меншою, наприклад, за громаду в Румунії.

Ендре Сведнік: З Угорщини дуже важко побачити, чи громада є набагато меншою. Є кілька організацій, які відстоюють інтереси етнічних угорців в Україні. Питання громадянства є дуже важливим для місцевих угорців. Для українців це ще важливіше, оскільки угорський паспорт дає їм нагоду подорожувати більш вільно. Це перевага, яка з’являється одразу. Щодо проблем, то про українців у медіа, у порівнянні зі Словаччиною чи Румунією, майже не чути.

Бі-Бі-Сі: В Україні, згідно із законодавством, заборонене подвійне громадянство. Але, як виглядає, багато етнічних угорців на Закарпатті активно подають заяви на здобуття паспорта. Чи не може це призвести до погіршення взаємин між Україною та Угорщиною?

Ендре Сведнік: Не впевнений, чи це стане проблемою, оскільки мова йде про невелику кількість людей. Проблеми можуть з’явитися згодом, тому що угорський уряд наразі хоче, щоб ці угорські меншини залишались на тих територіях, де вони живуть зараз, а у разі, як вони втратять своє нинішнє громадянство, вони, можливо, захочуть іммігрувати в Угорщину.

Бі-Бі-Сі: Угорщина наразі головує в Європейському Союзі. Чи думаєте ви, що питання етнічних угорців залишатиметься високо на порядку денному уряду Віктора Орбана?

Ендре Сведнік: Йому подобається використовувати це питання. Соціалісти кілька років тому розпочали кампанію проти надання громадянства угорцям, які живуть за кордоном, оскільки вони боялись, що ті можуть впливати на угорську політику. Був навіть проведений референдум, і угорці проголосували проти. Але тепер Віктору Орбану вдалось проштовхнути це законодавство. Це гарна тема, для того, щоб об’єднати країну, коли є багато величезних проблем в економіці, коли висловлюють занепокоєння щодо стану угорської демократії, що пан Орбан та його партія домінують у політиці. Отож, є безліч набагато важливіших питань, ніж угорські меншини за кордоном.

Новини на цю ж тему