Експерт: Обвал ''SkyMall'' - перший випадок у Києві

Обвал стелі у торгівельному центрі Skymall у Києві Копирайт изображения UNIAN
Image caption В одному з найбільших у Києві торгівельних центрів обвалилася стеля

Прокуратура Дніпровського району Києва порушила кримінальну справу за фактом обвалу гіпсокартонної конструкції у розважальному центрі "Skymall" на Троєщині, внаслідок чого у четвер постраждали дві жінки .

На сайті Київської прокуратури повідомлено, що карну справу порушено "за фактом порушення посадовими особами ТОВ "Призма Бета" під час будівництва центру "SkyMall" правил, що стосуються безпечної експлуатації будівель і споруд".

Тим часом експерт сказав в інтерв'ю Бі-Бі-Сі про проблему державного контролю над будівництвом.

Внаслідок обвалу стелі між поверхами у київському торгівельному центрі "Sky Mаll" у четвер постраждали дві жінки. Повідомляється, що одну з них із численними ушкодженнями доправили до лікарні. Загальна площа обвалу стелі у торгівельному центрі - 500 квадратних метрів.

Бі-Бі-Сі запитала директора "Інституту міста" Олександра Сергієнка, чи це поодинокий випадок, а чи це такий тривожний сигнал, що свідчить про низьку якість будівництва?

О. Сергієнко: По-перше, в Києві, на щастя, це перший такий випадок. Але аналогічні випадки, ми знаємо, були непоодинокі в Москві. І свідчить це, скоріше, не про низьку якість будівництва, а про те, що за будівництвом, за розробкою проектної документації і якості виконання робіт просто немає належного державного контролю.

Бі-Бі-Сі: А чи існують взагалі якісь окремі вимоги до безпеки будівництва об’єктів масового скупчення людей? Таких, як крамниці, торгові чи розважальні центри.

О. Сергієнко: Існують дуже загальні будівельні норми і правила, які передбачають умови будівництва будь-яких будівель, незалежно від їх призначення. Вони передбачають, звичайно, що є, принаймні, дво- чи трикратний запас міцності для усіх будівельних конструкцій.

Тому, законодавча, нормативна база якраз є, а питання в тому, що будівельники не дотримуються цих норм і правил. А відповідні контролюючі органи якраз можуть бути, як це не прикро визнавати, куплені. Заради економії матеріалу, заради того, щоб зекономити на розробці проекту, зрозуміло, що приватний бізнес намагається економити. От я вважаю, що через корумпованість усіх контрольованих органів ми маємо такий от дуже сумний результат.

Бі-Бі-Сі: От крім корупції, є ж такі ось обговорення, як Містобудівна рада. Чи враховується там момент безпеки саме для таких центрів, як "SkyMall"? Чи можуть архітектори якось впливати, знаючи корупційну систему, знаючи, що забудовник, очевидно, буде економити?

О. Сергієнко: Ні, на жаль, Містобудівна рада – це дорадчий орган, який не приймає рішення, а всі рішення приймає головний архітектор або міське керівництво. Є зараз, якщо говорити про фактори, то з’явився новий чинник абсолютно, я вважаю, скандального характеру. Це суди. От переді мною на столі лежать матеріали про будівництво, можливо, саме скандальне на сьогодні будівництво в Києві, це біля Театру російської драми прямо над куполом вестибюлю станції метро "Театральна".

Бі-Бі-Сі: Ви маєте на увазі, що фахівці твердять про можливу загрозу тунелям, не кажучи вже про історичні будівлі?

О. Сергієнко: І історичним будівлям, і загроза самому вестибюлю, і той факт, що там недотримані будівельні норми. Там відстань до найближчої будівлі не 20 метрів, як це передбачено державними будівельними нормами, а десь біля 5-6.

Бі-Бі-Сі: Але ж чому тоді власники будівлі, ділянки через суди доводять, що мають законне право на будівництво? Це знову ж таки корумпованість судів?

О. Сергієнко: Ви знаєте, в мене нема прямих доказів, але це єдине логічне пояснення. Якщо будівельник, забудовник оскаржує в суді припис Держаної будівельної інспекції про припинення будівництва, і суд, ніби він є фахівцем в галузі будівництва, приймає рішення відновити цей припис. Це ж парадокс просто!