Новий пакет реформ від президента

Серед пріоритетів реформ, які вже у вівторок може оголосити Віктор Янукович, Національний інститут стратегічних досліджень при президентові називає охорону здоров‘я, соціальний захист, дерегуляцію бізнесу та адміністративну реформу.

Копирайт изображения Reuters (audio)
Image caption Попередні реформи, зокрема, в оподаткуванні, не додали популярності команді Януковича

Опозиційні політики твердять, що досвід останніх реформ, запроваджених нинішньою владою, свідчить про їх неефективність і несприйняття населенням.

2011-й - рік реформ

Перебуваючи нещодавно в Одесі, Віктор Янукович сказав, що 2011 рік має стати роком реформ. За його словами, до семи вже оголошених реформ буде додано ще 14. Вони розраховані до 2014 року, - каже президент, запевняючи, що це не гра у популізм і не одноразова акція. Директор Національного інституту стратегічних досліджень при президентові Андрій Єрмолаєв в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі назвав головні їх напрямки.

"Без сумніву, це питання реформування охорони здоров‘я, системи соціального захисту, включно із створенням припенсійного фонду, подальша зміна щодо дерегуляції бізнесу. Щодо адмінреформи, започаткованої минулого року, то вона не обмежується лише змінами в Кабміні. Це був перший крок, з якого починає вибудовуватися нова система державного менеджменту, який буде пов‘язаний з мінімізацією дублювання функцій, оптимізації виконавчої вертикалі до регіону".

Адмінреформа не вдалася - опозиція

Між тим, опозиційні політики переконані, що адміністративна реформа зокрема не сприяла підвищенню ефективності врядування в Україні.

У Центрі політико-правових реформ вважають, що збільшення повноважень президента в ході реформування йде всупереч європейським вимогам побудови демократичної владної системи.

Те ж може статися, на думку члена бюджетного комітету Верховної Ради, представника НУ-НС Павла Жебрівського, і з адміністративною реформою в регіонах, яку планується оголосити.

"Якщо Віктор Янукович збирається реформувати у такий спосіб, як було зроблено з отими оголошеними сімома реформами, то краще взагалі не оголошувати нові. Адміністративна реформа звелася і буде зведена далі до єдиного – скорочення держслужбовців. Це необхідна, але не ключова вимога. Головним є повноваження та функції влади, в тому числі, і в регіонах, відповідальність влади за виконання наданих послуг населенню. У нас це перетворюється на "кампанійщину".

Поменшає районів та лікарень

У ЗМІ з‘явилися повідомлення, що в ході адміністративної реформи в регіонах і реформи системи охорони здоров‘я відбудеться скорочення кількості районів в областях, а це, у свою чергу, означатиме, зокрема, скорочення районних лікарень. А це означає, що людям з ліквідованих районів потрібно буде їздити на лікування в інші міста.

Віктор Янукович сказав напередодні, що таким чином відбудеться скорочення бюджетних витрат на утримання структур районного підпорядкування.

Губернатор Одещини Едуард Матвійчук уже відреагував, сказавши, що замість 4-х районних лікарень з поганими умовами буде одна із сучасним обладнанням.

Пенсіонерам обіцяють додати справедливості

Багато суперечок триває навколо пенсійної реформи. Член фракції Партії регіонів Владислав Лук‘янов сказав Бі-Бі-Сі, що в ході реформи буде зроблено кроки, аби процес був безболісним для населення.

"Відбудеться збільшення пенсій, буде враховано стаж людей. Плануємо вирішувати питання другого рівня, коли кожна людина сама братиме участь у формуванні пенсійного фонду".

Реформи для людей чи для МВФ?

Водночас заступник голови фракції БЮТ Сергій Соболєв в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі висловив переконання, що пенсійна реформа буде проводитися не в інтересах пенсіонерів, а для отримання грошей від МВФ.

Пан Соболєв вважає, що така ситуація може врешті-решт призвести до соціального вибуху.

"Уряд не хоче реформувати жодної галузі, а лише бажає отримати гроші від МВФ. Щодо пенсійної реформи, то це питання в цілому справедливості нарахування пенсій. Про яку справедливість можна говорити, якщо, згідно із законодавством, жінці, яка народжує дитину, взагалі не враховується в трудовий стаж період догляду за дитиною! Ці та інші несправедливості можуть призвести до соціального вибуху".

Водночас експерти нагадують, що влітку минулого року Віктор Янукович уже оголошував низку перетворень до 2014 року, які, на думку президента, дозволять Україні через 10 років увійти до 20 розвинутих країн світу. Серед тих реформ, зокрема, було й ухвалення Податкового кодексу, який викликав хвилю протестів підприємців по всій Україні.