ЄС зупиняє бюджетну допомогу Україні?

Прапори ЄС у Брюсселі Копирайт изображения Reuters
Image caption Бюджетна допомога ЄС Україні під питанням

Між Києвом і ЄС виникла нова суперечка щодо непрозорості державних закупівель в Україні.

За повідомленням інформагенцій, ЄС сповістив Київ про призупинення бюджетної допомоги Україні у зв'язку із внесенням парламентом змін до процедур таких закупівель. Низка категорій товарів буде закуповуватися без тендерів.

Представники української влади переконують, що суперечки Києва із ЄС і Світовим банком будуть вирішені, а опозиція каже про зменшення контролю над закупівлями і збільшення корупції.

На тлі критики Віктором Януковичем темпів практичного запровадження закону про держзакупівлі, яка пролунала напередодні, досить жорстку позицію у цьому питанні, як повідомляють інформагенції, посіли представники ЄС, твердячи, що Євросоюз заморозив надання Києву бюджетної підтримки, оскільки Україна збільшила число винятків із тендерного законодавства.

Верховна Рада ще раніше включила енергетичні товари, а також послуги водопостачання та водовідведення до числа тих, які можна закуповувати, минаючи тендерні процедури.

Порозуміння досягнуть

Тим часом українське представництво при ЄС висловило здивування появою такої інформації від ЄС, хоча і не спростувало сам факт призупинення допомоги, але закинуло, що фінансово-технічне питання намагаються політизувати.

Член фракції Партії регіонів, голова Комітету міжнародної економічної співпраці Олексій Плотніков в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що проблема держзакупівель не нова, але, за його словами, буде вирішена в ході вдосконалення законодавства:

"Це питання актуальне для України. Тут ведеться робота і з боку уряду, і з боку Верховної Ради. Те, що є певні пропозиції і певні сумніви і з боку Світового банку, і з боку Європейської комісії, це зрозуміло. Те рішення, яке сьогодні було оприлюднене сьогодні, я розцінюю це як певну непогодженість, певну незгоду з боку Єврокомісії з такими змінами. Але я думаю, що в ході вдосконалення законодавства буде досягнуто порозуміння, і такі речі будуть усунені".

Як твердять економічні експерти, дії ЄС вже призвели до того, що Київ втратив заплановану допомогу у 31 мільйон євро на програму підвищення енергоефективності. А якщо суперечка не буде владнана, то втрати України у 2011 році перевищать ще 100 мільйонів євро. Аналітики нагадують, що зміни до тендерного законодавства можуть вплинути і на позицію Світового банку.

Серйозний сигнал

Член фракції БЮТ, екс-заступник голови СБУ Олександр Скибинецький сказав Бі-Бі-Сі, що позиція міжнародних фінансових структур – це сигнал, що в Україні панують непрозорі тендерні схеми, і не ведеться боротьба з корупцією:

"Це черговий сигнал, що треба вірити не словам, а тим справам, які реально відбуваються в Україні, і що дурити Європу не вдасться протягом довгого часу. Дурних там нема, і вони бачать, що реально відбувається в нашій країні, і зокрема те, що реальної боротьби з корупцією тут немає, а безтендерні процедури - це простір для корупції".

Чимало аналітиків твердять, що нині мова йде навіть не про кошти, яких позбувається Україна. На думку директора економічних програм Центру Разумкова Василя Юрчишина, жорстка позиція ЄС викликана його стурбованістю збільшенням непрозорості безтендерних закупівель і тим, що демократичність українського суспільства не відповідає європейським стандартам:

"На жаль, система непрозорості, ручного управління державними фінансами, система ухвалення рішень кулуарними методами, вона, якою була, такою й залишається. Згадаймо, як обговорювався податковий кодекс, як ухвалювався бюджет... Оця система нібито "пожежних" заходів ручного управління, на жаль, вже в'їлася в нашу владу, і поки що не видно дій, які б могли щось змінити на користь демократизації ухвалення рішень".

Проблема не нова

Проблема держзакупівель існує вже багато років. Ще за президентства Леоніда Кучми закуповувалися авта для МВС у єдиного постачальника.

Генпрокуратура звинувачує вже нині екс-прем'єра Юлію Тимошенко у подібній процедурі при закупівлі 1000 авт для сільської медицини.

Звинувачення у безтендерному придбанні закидали екс-міністру економіки Богдану Данилишину і екс-голові Держрезерву Михайлу Поживанову.

У свою чергу опозиція звинувачує уряд у скасуванні тендерів при придбанні товарів і послуг для Євро 2012, кажучи, що великі суми грошей опинилися у кишенях чиновників.

Економічний аналітик Василь Юрчишин вважає, що Євро-2012 – це один з прикладів корупційної схеми безтендерних закупівель.

Експерти кажуть, що щорічна паща державних закупівель поглинає десятки мільярдів гривень бюджетних коштів, значна частина яких осідає на рахунках компаній, пов'язаних з чиновниками різних рівнів.