Вихідці з України за Оскарами поодинці

Наталі Портман Копирайт изображения AP
Image caption Наталі Портман у ролі чорного лебедя в однойменному фільмі

Американська академія кіномистецтва готується до щорічної церемонії вручення премії Оскар, призначеної на 27 лютого. Одним із сильних конкурентів у кількох номінаціях вважається фільм "Чорний лебідь" з Наталі Портмен у головній ролі.

Режисер картини Даррен Арофонські походить з України. Пан Арофонські - не єдиний помітний у цьогорічному відборі кіномитець з українським корінням.

Бі-Бі-Сі говорила про це з кінооглядачем Тарасом Сасом.

Т. Сас: Якщо ми говоримо про людей, які мають українське походження, то серед десятків фільмів, які претендують на кращий фільм, режисери зразу двох фільмів мають українське походження. Це - Ліза Холоденко з фільмом "Дітки в порядку" і відомий режисер Даррен Арановські з фільмом "Чорний лебідь". Дідусь і бабуся Арановські були родом з Росії та з України, а в Лізи Холоденко також були родичі з України - дідусь і бабуся. І, звичайно, не можна не згадати Мілу Куніс, яка зіграла в Даррена Арановські роль другого плану. Це - українка родом із Чернівців.

Бі-Бі-Сі: Всі ці люди якось асоціюють себе з Україною, коли згадують про своє коріння?

Т. Сас: Даррен Арановські на прес-конференції в Києві заявив, що його родичі були з України і Росії. Він часом про це говорить.

Бі-Бі-Сі: Які найбільші досягнення вихідців з України були за всю історію нагородження премією Оскара?

Т. Сас: Насправді досить немаленький список вихідців з України. Тобто, є всього двоє людей, які отримали Оскара. Це - Пол Муні, один із найвідоміших американських акторів. Він народився у Львові, але потім його родина переїхала до Сполучених Штатів. Тобто, в цьому році Пол Муні отримав Оскара за роль Луї Пастера, і цей Оскар став першим в історії Кіноакадемії, який отримали за роль реального персонажа. Ще один українець – Джек Пеланс, його справжнє ім'я - Володимир Іванович Палагнюк. У 1992 році він отримав Оскара за роль другого плану у фільмі "Міські піжони".

Є також досить великий список українців, які номінувалися на Оскара. Можна згадати Лі Страсбурга – ключову персону в американський акторській школі, який розробив свою методику акторської гри в кіно на основі методики Станіславського. І серед учнів його школи були такі відомі актори, як Пол Ньюман, Аль Пачіно, Мерілін Монро, Дастін Хоффман, Роберт де Ніро, Марлон Брандо, Мікі Рурк.

Бі-Бі-Сі: Тобто вихідці з України показують непогані результати, а ось чому Україна, як держава, ніколи не була представлена в номінації "Кращий іноземний фільм"?

Т. Сас: Насправді за всю її незалежність не було знято жодного справжнього фільму, якого за рівнем можна було б висувати на номінацію.

Бі-Бі-Сі: Серед номінантів на "Кращий іноземний фільм" висувалися країни і з менш розвиненою школою кіно, і напевно бідніші ніж Україна. Чому ж Україна досі не змогла себе показати?

Т. Сас: Мабуть, це питання до відповідальних за українське кіно. Тобто, до служби кінематографії і, звичайно, це велике питання до кіновузів. У принципі, є традиції, мабуть, є люди, які могли б передати свій досвід, але результату ніякого немає. Мабуть, питання не у відсутності таланту, очевидно, що він є, тому що ті одиниці, які випадково пробиваються самостійно за кордон, досить непогано себе показують. Справа в організації кіносправи в Україні, навіть не у фінансуванні.