Янукович підбив підсумки річниці свого президентства

Копирайт изображения UNIAN

У річницю своєї інавгурації Віктор Янукович понад 4 години відповідав на запитання українців у прямому телеефірі.

Як і очікувалося, запитання, передусім, стосувалися економіки: низьких пенсій та зарплат, зростання цін і комунальних тарифів.

На початку свого спілкування з українцями Віктор Янукович заявив, що збрехав би, якби сказав, що у перший рік його президентства життя було дуже добрим, але вже наприкінці телеефіру президент запевняв, що "легше дихати" українцям стане вже у 2012 році, коли, за його словами, розпочаті нині реформи почнуть приносити свої результати.

Пенсійна реформа, ціни і бідність

Пан Янукович підтвердив плани влади щодо початку пенсійної реформи, збільшення пенсійного віку для жінок, і навіть не виключив подібного кроку і щодо чоловіків. Водночас президент не дав чіткої відповіді щодо строків запровадження персональних пенсійних накопичувальних рахунків, які, на думку багатьох оглядачів, надали б сенсу цій реформі і переконали б пересічних громадян у тому, що влада дійсно намагається відновити соціальну справедливість у пенсійному забезпеченні.

На прохання жительки Хмельницького, де розташований один із найбільших в Україні ринків, Віктор Янукович прокоментував погіршення умов роботи малого бізнесу після ухвалення нового Податкового кодексу, тоді як під час його виборчої кампанії рік тому всі чули його обіцянки про покращення бізнесового клімату та податкові канікули для малого бізнесу на 5 років. Президент заявив, що ті, хто критикують новий Податковий кодекс, не уважно ознайомилися із ним, адже там передбачено запровадження податкових канікул, починаючи від 1 квітня цього року.

За даними агенції Інтерфакс, яка була серед інформаційних партнерів організаторів інтерактивного спілкування президента з народом, 90% питань, що надійшли на адресу агенції, стосувалися соціально-економічних питань, особливо, підвищення цін та комунальних тарифів. Це підвищення президент пояснив тим, що в Україні "неможливо жити як на окремій планеті" і не залежати від світового зростання цін на харчі та енергоносії.

Він також твердить, що питання цін на російський газ "б’є його, якщо не у серце, то дуже близько". Він ще раз наголосив, що підписання нових газових контрактів із Росією у квітні цього року дозволило Україні отримати дешевший газ, ніж це було б згідно зі старими контрактами.

Водночас президент так і не дав чіткої відповіді на запитання пенсіонерки з Єнакієво про те, як можна прожити на пенсію у 800 гривень, якщо платежі за квартиру складають понад 700 гривень. Загалом, відповідаючи на запитання, "наскільки щільно доведеться затягти паски під час реформ, що їх провадить нинішня влада," Віктор Янукович відповів, що "розуміє, що кредит довіри до влади є дуже маленьким," а відтак, діяти треба дуже швидко.

Проблеми історії і мови

Мешканців Львова цікавили питання, пов’язані з історією України. Зокрема, один із львів’ян поцікавився, чи не варто різним частинам України якийсь час пожити окремо, аби з іншої перспективи подивитися на питання спільної історії, на що президент відповів, що українці із Заходу та Сходу "приречені жити разом."

На інше питання зі Львова щодо доречності встановлення пам’ятника Сталіну у Запоріжжі, особливо, зважаючи на його роль в організації Голодомору в Україні, та позбавлення звання героя України Степана Бандери, президент відповів, що "історія вже дала оцінку Сталіну, і Україна не переглядатиме свого негативного ставлення до цієї постаті."

Водночас пан Янукович назвав Голодомор "спільною трагедією" низки сільськогосподарських регіонів - від Білорусі до Кубані. Що ж до Бандери, то тут президент порадив "не шукати простих відповідей на складні питання." Під час спілкування президента з народом, біля Львівського оперного театру були затримані представники ВО "Свобода", які зібралися на акцію "Рік у ярмі."

Натомість студентка із Одеси поцікавилася у президента, коли можна було б очікувати надання російській статусу державної мови, адже їй "не зручно при навчанні весь час переходити з однієї мови на іншу." Відповідаючи на це запитання, президент заявив, що радить і студентці, як і своїм онукам, "вивчати українську, розмовляти нею, співати, і знати її так само, як і іноземні мови." Віктор Янукович також твердить, що дав доручення розглянути випадки закриття українських шкіл, зокрема, і в Донецьку.

Корупція і свобода слова

Відповідаючи на запитання журналістів, що перебували у телевізійній студії разом із президентом, Віктор Янукович прокоментував ситуацію із корупцією, а також гальмування ухвалення у парламенті антикорупційного законодавства, заявивши, що воно має бути схвалене депутатами вже до кінця поточної сесії, адже сам президент визначив ці законопроекти, як першочергові.

Що ж до закидів про політичне спрямування антикорупційних зусиль нинішньої влади, спрямованих, переважно, проти опозиції, президент нагадав, що не має повноважень порушувати кримінальні справи, а також запропонував провести й аудит діяльності нинішнього уряду, аби його можна було порівняти з висновками міжнародних аудиторів щодо діяльності попереднього уряду, який очолювала Юлія Тимошенко - головний конкурент пана Януковича під час попередніх президентських виборів.

Водночас, хто здійснюватиме цей аудит, і хто платитиме за його здійснення, президент не уточнив. Крім того, відповідаючи на питання журналістів щодо погіршення ситуації зі свободою преси в Україні, зафіксованої кількома міжнародними неурядовими організаціями, президент заявив, що "влада не може втручатися у дії власників телеканалів."

Низка питань, адресованих президентові, стосувалася також і конституційної реформи та змін до Конституції. Відповідаючи на подібні запитання, Віктор Янукович заявив, зокрема, що вважає "великою помилкою" перехід на виключно пропорційну систему виборів, коли пройти до парламенту могли лише представники політичних партій. У майбутньому, за словами президента, для підвищення рівня відповідальності парламентарів, варто було б повернутися якщо не винятково до мажоритарної, то, хоча б, до змішаної системи виборів.

Новини на цю ж тему