"Ґардіан": На Чорнобиль просять ще 750 млн євро

ЧАЕС Копирайт изображения AP
Image caption Укриття над четвертим реактором розраховане до 2016 року

Кореспондент британської газети "Ґардіан" у статті з Чорнобиля пише, що Британія опинилася під дедалі більшим тиском надати Україні додаткових 50 млн євро на спорудження нового укриття над чорнобильським реактором.

Газета пише, що посадовці з європейської комісії твердять, що країни світу закликають надати 750 млн євро на спорудження конструкції над саркофагом, де зберігається 200 тонн радіоактивного палива.

"Ґардіан" цитує Жана-Поля Джуліо з органу Єврокомісії, що опікується питаннями ядерної безпеки, який визнав, що на спорудження укриття витрачено 1,5 млрд євро – вдвічі більше, ніж передбачалося, – частково "через затримки" з деякими проектами.

Посадовець висловив упевненість, що іноземні країни нададуть гроші на укриття навіть за часів кризи, тому що "це важливо з низки причин".

Кореспондент нагадує, що внаслідок аварії загинуло 50 пожежників і працівників АЕС, а загальне число жертв становить від 4 до 200 тисяч.

Десятки тисяч людей були евакуйовані, і дехто ніколи не зміг повернутися в свої забруднені радіацією містечка.

"Ґардіан" пише, що резонанс аварії на Чорнобильській АЕС є актуальним зараз, коли Британія та інші країни у Європі розглядаються можливість побудови нових атомних реакторів.

Україна та інші країни вже витратили понад 750 млн євро на безпеку ЧАЕС.

Британія, пише Ґардіан, надала 53,1 млн євро на спорудження нового укриття і її закликають надати ще 50 млн євро, "хоча українські джерела твердять, що додаткових грошей поки що не обіцяють".

Напередодні 25-ої річниці аварії та конференції донорів Європейська комісія заохочує уряди повідомити про нові обіцянки коштів.

ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку), який опікується коштами, які надають на Чорнобиль, визнає, що додаткові обіцянки грошей в цей час "будуть викликом".

Газета цитує Вінса Новака з ЄБРР у Лондоні, який каже, що побудований після аварії саркофаг розрахований лише до 2016 року.

Нове укриття над четвертим реактором буде "однією з найбільших інженерних споруд у світі".

Укриття спорудить консорціум за участи американської компанії Bechtel, яка брала участь у побудові лондонського метро та тунелю під Ла-Маншем.

Фахівці визнають, що стару структуру потрібно якнайшвидше замінити.