Наскільки діє на людину природній добір?

Image caption Порівняння генів людей з різних куточків планети засвідчує про відмінні шляхи еволюції

У 1859 році Чарльз Дарвін написав роботу "Про походження видів", яка заклала основи сучасного розуміння розвитку життя на Землі.

Відтоді, науковці задавалися питанням чи люди спроможні стати вище процесу природного добору.

Ніхто не сперечається, що люди є винятковим видом, який постав над тваринним світом Землі, оскільки створив технології, які захищають людство від впливу зовнішнього середовища.

Якщо білі ведмеді відростили чудове хутро проти арктичного холоду, то навчилися полювати на ведмедя, здобувати і обробляти його шкіру, щоб захиститися від того самого холоду.

Чи означає це, що технологічний прогрес призупинив еволюцію людини?

Дослідження генної історії людини допомагає дати відповіді на це запитання.

Порівняння генів людей з різних куточків планети засвідчує про відмінні шляхи еволюції, які призвели наприклад, до появи різного кольору шкіри.

"Ми є живими свідками нашого минулого. Відтак, достатньо поглянути на ДНК окремих людей сьогодні і зрозуміти як вони виникли", каже вчений з Гарвардського університету в США Пардіс Саббеті.

Іншим свідченням людської еволюції є вивчення змін метаболізму тіла людини, яка тепер здатна засвоювати речовини, які раніше не сприймалися організмом. Наприклад, ще 10 тисяч років тому, люди не засвоювали лактозу з молока, коли переростали вік перших кількох років малюка. Проте з розвитком фермерства ця здатність видозмінилася.

Нерівномірність розвитку молочного фермерства простежується у світі на прикладі засвоєння лактози. Наприклад у молочній Ірландії засвоювання лактози складає 99% населення. У Південно-східній Азії, де молочне фермерство слабо розвинуте лише 5% людей можуть засвоювати лактозу.

Отже, незаперечним є факт еволюції людини у минулому, але чи можна знайти свідчення цієї еволюції у сучасному світі?

Лондонський генетик Стів Джонс каже, що зміни можна простежити: "У часи Шекспіра лише одна з трьох народжених дітей доживала віку 21 рік. Багато дітей вмирали через генетичні вади, які такими чином підпорядковували людський рід природному відбору. Але тепер, 99% народжених дітей доживають цього віку".

Значна кількість медичних і технологічних проривів відбулися за останні сто років, то чи залишилося місце для природного відбору в розвинутому світі?

Стів Джонс вважає, що природний добір дуже сповільнився якщо не зупинився загалом. Хоча у розвинутому світі більшість людей живуть достатньо довго щоб мати дітей, не усі на це зважуються. Хтось народжує одну, а хтось троє дітей. Відтак, природній відбір можливо видозмінився у нових умовах.

Усвідомлення того, що у розвинутому світі частина людей фактично здійснює вибір не продовжувати життя своїх генів наштовхнуло біолога Стівена Стерна відстежити еволюцію останніх поколінь у радикальній площині.

Він переглянув медичну історію жінок маленького американського містечка Framingham у штаті Масачусетс від середини 20-го століття і порівняв як люди з дітьми відрізняються на загальному тлі суспільства.

Він виявив, що еволюція не лише триває, але й набирає несподіваного напрямку: "Ми виявили, що ці люди під впливом еволюції розвивалися у напрямку обмеження росту і невеликого збільшення своєї ваги".

Зміни були дуже повільними і відповідали термінам викладеним у книзі Дарвіна.

Стерн прийшов до висновку, що цивілізаційні здобутки людства не лише не захистили людей від природного добору, але й прискорили його. Технології призупинили дії еволюції через смертність і хвороби, але це не означає, що природний добір не діє іншими методами.

"Дослідження з міста Framingham засвідчує, що ми далі еволюціонуємо і біологія змінюється разом з культурою. Нам важко це помічати, оскільки, ми перебуваємо в гущі процесу. Ми бачимо прискорення еволюції, де є прискорення змін у нашому середовищі, а наше середовище найбільше визначається нашою культурою, яка бурхливо змінюється".

На тлі глобалізації, досягнень медицини і технології, щораз ширшого вибору людини визначати своє майбутнє і стиль життя, більш потужні сили можуть продовжувати діяти.

Напрямок еволюції людини може визначатися не лише силами природи, але й діями людини, яка дедалі більше видозмінює світ.