У Росії міліція зникла, з'явилася поліція

Копирайт изображения AFP
Image caption Міністр Нургалієв запропонував громадянам надалі звертатися до його підлеглих "пан поліцейський"

З першого березня російська міліція офіційно припинила існування і перетворилася на "поліцію.

Відповідний закон, ініційований президентом Дмітрієм Медвєдєвим у серпні 2010 року, після "громадського обговорення" був схвалений обома палатами російського парламенту і набрав чинності.

Закон про поліцію вперше в історії Росії зобов'язує правоохоронців роз'яснювати затриманому його право на юридичну допомогу, послуги перекладача, на повідомлення близьких про те, що він затриманий, а також право на відмову від свідчень.

Закріплено право затриманого на один телефонний дзвінок родичам або іншим близьким особам (це не поширюється на тих, хто ховається від правосуддя або втік із місць ув'язнення).

Новий закон прямо забороняє тортури, жорстоке чи принизливе для людської гідності поводження. "Співробітник поліції зобов'язаний припиняти дії, якими громадянину навмисне заподіюються біль, фізичне чи моральне страждання", - говориться в документі.

Поліції заборонено застосовувати спецзасоби, у тому числі кийки, проти учасників мирних ненасильницьких демонстрацій і мітингів, у тому числі недозволених. У той же час у законі зазначено: винятком є масові заворушення і дії, які порушують рух транспорту, роботу зв'язку, діяльність організацій.

Перетворення на поліцейських

Копирайт изображения Reuters
Image caption Російські міліціонери стали поліцейськими. Але що це змінить в реальності?

Російські міліціонери стали поліцейськими. Але що це змінить - у цьому поки не впевнений ніхто.

У співробітників, що несуть службу в громадських місцях, буде нагрудний знак з ім'ям, прізвищем і назвою його підрозділу.

Закон встановлює перехідний період до 1 січня 2012 року, впродовж якого будуть замінені вивіски і бланки службових документів.

За цей же час іншим органам і організаціям мають бути передані повноваження поліції, які закон визнав надмірними: депортація іноземних громадян і осіб без громадянства; організація роботи медвитверезників; техогляд автотранспорту; конвоювання затриманих та осіб, взятих під варту; розшук боржника та його майна; доставка повісток призовникам.

В інтерв'ю "Известиям", опублікованому 1 березня, міністр внутрішніх справ Росії Рашид Нургалієв не виключив, що поліцейські будуть доношувати стару форму і після нового року, оскільки ескіз нової форми ще не створений.

Щоб стати поліцейським, кожному співробітнику міліції належить пройти позачергову переатестацію до 1 січня 2012 року.

У всіх підрозділах будуть створені атестаційні комісії, до яких увійдуть міліцейські кадровики, представники служби власної безпеки і "представники громадськості".

За словами Нургалієва, співробітникам треба буде здавати заліки на знання конституції та основ російського законодавства, будуть вивчатися послужні списки, морально-психологічні характеристики і поведінку в побуті. У разі потреби комісії використовують "детектор брехні".

"Ті, хто не відповідає поставленим вимогам, будуть звільнені", - заявив міністр.

Раніше повідомлялося, що чисельність органів російського МВС у ході реформи скоротять на 20%.

Деякі юристи звернули увагу на те, що виник, на їхню думку, правовий вакуум: співробітники МВС з 1 березня перестали бути міліціонерами, а поліцейськими стануть тільки після переатестації.

Раніше Нургалієв запропонував росіянам надалі звертатися до його підлеглих "пан поліцейський". В інтерв'ю "Известиям" він уточнив, що це - побажання, а не вимога.

"Кожен конкретний громадянин повинен це визначити для себе сам, - заявив міністр. - Головне, щоб це було заздалегідь шанобливо і коректно".

Раніше до міліціонера офіційно належало звертатися за званням з додаванням слова "товариш", проте не всі громадяни розбиралися в знаках відмінності.

"Запорожець" і "Мерседес"

Оцінки реформи в російському суспільстві різняться: від стриманого оптимізму - до глузливого неприйняття.

Міністр юстиції Росії Александр Коновалов не впевнений, що після вступу в силу закону "Про поліцію" ефективність роботи правоохоронних органів відразу помітно підвищиться. "На жаль, гарантій, що так станеться негайно після вступу в силу закону про поліції, у нас з вами немає", - заявив він на прес-конференції в Москві 28 лютого.

На думку Коновалова, "суспільство повинно само мінятися, щоб правоохоронні органи діяли в ньому більш ефективно, більш авторитетно".

Російські правозахисники вважають, що в ході проведеної Медвєдєвим реформи занадто велика увага приділяється зміні назви. Поліпшити ситуацію, на їхню думку, могли б масове оновлення міліцейських кадрів і посилення парламентського і громадського контролю.

"Косметичний закон, а потрібні радикальні зміни", - сказала агентству Інтерфакс голова Московської Гельсінської групи Людмила Алексєєва. "Це скоріше ребрендинг або фейсліфтінг, ніж реформа. Завдання поліції - збирати адміністративну ренту, і від того, як вони називаються, їх функції в теперішній державі не поміняються", - заявив, у свою чергу, опозиційний політик Гаррі Каспаров.

"Якщо ви назвете" Запорожець "" Мерседесом ", він від цього їздити швидше не буде і комфортніше теж не стане, - сказав член політради руху" Солідарність "Ілля Яшин. - Законопроект зберігає всі основні вади діючої системи. Головний з них полягає в тому, що правоохоронні органи не підконтрольні нікому, по суті ".

Активісти опозиційного руху "Лівий фронт" у вівторок оголосили серію одиночних пікетів біля будівлі МВС на Житній вулиці в Москві під гаслами "Росія без поліцаїв" і "Підвищення зарплат - замість імітації реформи".

Новини на цю ж тему