Апеляційний суд: Гонгадзе ніхто не замовляв

Друга судова інстанція в Україні підтвердила думку Генеральної прокуратури про "незамовний" характер вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Копирайт изображения RSF

Апеляційний суд Києва відмовив у задоволенні клопотання Валентини Теличенко, яка є адвокатом вдови журналіста, Мирослави Гонгадзе, щодо виключення Генеральною прокуратурою із обвинувачення генерала Пукача положення про замовний характер вбивства Георгія Гонгадзе. Адвокат назвала це рішення незаконним і припустила, що замовники злочину можуть назавжди залишитися непокараними.

Процес розслідування справи Гонгадзе, яке триває вже більше 10 років, викликало останнім часом нову хвилю критики, зокрема, у зв’язку із вилученням Генпрокуратурою із справи обвинувачення Пукача у замовному вбивстві журналіста. Проте законність такого рішення Генпрокуратури підтвердив наприкінці минулого місяця Печерський суд Києва, а нині і Апеляційний суд теж не скасував цю постанову.

Валентина Теличенко каже, що коли з кримінальної справи вилучається положення про замовлення, то ця справа з легкістю може бути "спущена на гальма", закрита, а замовники вбивства залишаться на свободі:

"Якщо не буде замовного характеру, то закрити справу, яка нині у прокуратурі, буде дуже легко. Буде постанова, що хоча винним є Пукач, замовний характер його злочин не носить. Нагадаю, що Верховний Суд свого часу у своїй постанові стверджував, що замовлення може бути у формі наказу, прохання’’.

Адвокат також каже, що нині сподівання лише на далекоглядність прокурора, який затверджує обвинувачувальний висновок, і саме він має повноваження зробити своє резюме. Воно буде відоме, коли справа надійде до суду. Але, за словами адвоката, це може бути не скоро, адже Пукач лише почав вивчати справу, яка нараховує сто томів, і він не обмежений в часі.

Image caption За понад 10 років від загибелі Георгія Гонгадзе, журналістові навіть поставили пам’ятник, а от хто стоїть за його вбивством - так і не з’ясували

Зі свого боку, експерти припускають, що попередні заяви Олексія Пукача про те, що вбивство журналіста було випадковим, пов’язані начебто з рішенням слідства не вважати злочин замовним, а відтак – не шукати самих замовників.

На думку аналітиків, це вигідно і слідчим, і самому генералу Пукачу, адже за ненавмисне убивство пожиттєвого ув’язнення не дають.

Водночас базований в Нью-Йорку міжнародний Комітет із захисту журналістів, який здійснює моніторинг свободи преси, закликав президента Януковича використати свій авторитет, щоб у справі вбивства Гонгадзе були покарані і виконавці, і замовники. У комітеті нагадали, що зупиняючи завчасно переслідування замовників, Україна дозволить торжествувати безкарності, перекладаючи відповідальність на вже мертвого екс-керівника МВС Юрія Кравченка.

Міжнародний комітет також твердить, що за словами адвоката Пукача Олега Мусієнка, якого вже відсторонили від справи, заарештований два роки тому назад генерал дав свідчення, в яких стверджував про начебто причетність деяких вищих посадовців держави, зокрема, екс-президента Кучми, до вбивства Гонгадзе.

Адвокат Валентина Теличенко, відповідаючи на запитання Бі-Бі-Сі, чи відомо їй щось про такі свідчення, сказала ’’так’’.

"У нас був етап вивчення матеріалів справи. Я по суті не можу говорити, щоб не розголошувати таємницю слідства, але підтверджую, що Мусієнко сказав правду. Пукач давав свідчення."

Комітет із захисту журналістів нагадує, що троє колишніх працівників МВС були засуджені, одначе замовники вбивства журналіста залишилися поза увагою.

Сам Леонід Кучма і Володимир Литвин неодноразово заперечували свою причетність до злочину проти журналіста.

Між тим адвокат Микола Полудьонний, відомий участю у резонансній справі 2004 року щодо масових фальсифікацій під час виборів президента, відмовився коментувати політичне підґрунтя справи Гонгадзе, водночас сказавши, що нинішня ситуації із вилученням звинувачень у замовленні, свідчить про недосконалу систему кримінального процесу, коли слідчий прокуратури має необмежені повноваження:

"Нам потрібно змінювати систему кримінального процесу і структур і органів, які займаються цими питаннями. Це все йде з радянських часів, коли повноваження слідчих були просто необмежені. Була фраза – прокурор додасть. Не суд! А прокурор. Слідчі виносять такі рішення, які є прерогативою суду."

Експерти вважають, що після нинішнього рішення суду процес не завершиться, будуть нові апеляції, процес розгляду яких може затягтися надовго.

Новини на цю ж тему