Нафтогаз піде на біржу, спотикаючись

Наміри державної компанії Нафтогаз України вийти на ІРО через півтора-два роки є позитивним кроком для української енергетики і для України в цілому, але у ці терміни їх не вдасться реалізувати - сказав Бі-Бі-Сі президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

Про те, що Нафтогаз збирається здійснити первинне розміщення акцій, щоб їх можна було вільно продавати і купувати на біржі, голова правління компанії Євген Бакулін сказав днями на енергетичній конференції в Києві. Він не повідомив інших деталей, окрім того, що Нафтогаз планує ІРО у 2012-2013 роках.

Але експерт з енергетичних питань вважає термін 1,5 - 2 роки надто амбітним для реалізації такого складного завдання, як підготовка до виходу на ІРО першої української державної компанії.

"Мало шансів. Тому що не дуже-то там проглядаються менеджери, здатні щось зробити своїми силами. В цілому позитивний, але багато залежить від того, наскільки вдало це завдання - важке і корисне для галузі і навіть, мабуть, для України – вдасться виконати", - сказав Олександр Тодійчук.

Виставлення акцій на продаж через первинну публічну пропозицію (ІРО) є одним із поширених способів капіталізації активів підприємств, але у випадку з Нафтогазом, який є стратегічною державною компанією, вихід на біржі ускладнюється низкою організаційних, юридичних і законодавчих моментів.

На сьогодні діє закон про заборону приватизації газотранспортної системи України, що є найласішим шматком у портфелі активів Нафтогазу, однак з огляду на те, що Верховна Рада останнім часом практично безперешкодно затверджує ініціативи виконавчої влади, експерт прогнозує, що парламент - у разі потреби - дозволить приватизацію української ГТС.

Олександр Тодійчук вважає найбільшою перешкодою для виходу Нафтогазу на ІРО недостатній рівень прозорості і відкритості в роботі компанії. Хоча підготовка до цього процесу може сприяти позитивним змінам у роботі Національного акціонерного товариства, каже він:

Image caption Олександр Тодійчук гостював ще в старому офісі Бі-Бі-Сі

"Я думаю, що не виключаються сьогодні варіанти приватизації в цілому Нафтогазу. Є лише питання, хто буде приватизувати. І може, перед цим варто поділити на невеличкі шматочки, щоб їх потім проковтнути. Тобто, який буде сценарій цього поглинання? Чи злиття інших великих організацій? Про це теж багато говорили, але… тут можна дуже багато коментувати цю подію, але в цілому IPO - це ще якась частина прозорості і відкритості, більш об’єктивної інформації, певні зобов’язання щодо руху коштів, реальної собівартості активів і так далі. Тобто, в цілому, це, все ж таки, позитив".

Останнім часом представники українського уряду надсилають суперечливі сигнали про обсяги і часові рамки створення СП між Нафтогазом і Газпромом, який заплатить цього року Україні за транзит російського газу українською ГТС $2,75 млрд порівняно з $2,6 минулого року. Читати подробиці

На запитання Бі-Бі-Сі про орієнтовну вартість активів Нафтогазу пан Тодійчук відмовився називати навіть приблизну суму, зазначивши, що мова йде про десятки мільярдів, але будь-які майбутні оцінки мають враховувати не лише вартість активів, а й ефективність оперування цими активами в умовах українського ринку.

Новини на цю ж тему