Рада готується голосувати "кожен за себе"

Голова Верховної Ради Володимир Литвин закликав народних депутатів дотримуватися трудової дисципліни: приходити на роботу і голосувати персонально. Спікер також попросив керівників фракцій вплинути на депутатів, аби вони голосували кожен сам за себе.

Image caption В українському парламенті чимало умільців голосувати багатьма картками

Особистого голосування вимагає Конституція

"Засідання Верховної Ради України проводяться відкрито. Голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто," - такий припис для народного депутата міститься у Конституції України. Однак голосування за себе і за сусіда стало в українському парламенті звичною справою, від якої, схоже, депутати не збираються відмовлятися.

Про сором і за тих колег, які голосують чужими картками, і за тих, що не ходять на роботу, спікер парламенту Володимир Литвин заявляв не раз. Особливо стурбованим тією проблемою виглядав по тому, як у жовтні минулого року парламентська делегація з Польщі, присутня на засіданні Верховної Ради, зацікавлено стежила за способом голосування українських депутатів, знімаючи цей процес на телефони та фотоапарати.

Сенатор польського Сейму Лукаш Абгаровіч тоді пояснював в інтерв‘ю 5-му телеканалу реакцію своїх колег тим, що у Польщі таке неможливо:

"У нас так було один раз. І був суд, прокуратура, тому що у нас, у Польщі, це вважається шахрайством. Треба змінити закон. Яка це демократія? Яка свобода? Що таке депутат, коли хтось інший за нього може проголосувати!"

На заклик Литвина відгукнувся БЮТ

Опозиційна фракція партії Блоку Юлії Тимошенко першою відреагувала на рекомендації спікера Литвина. Представники БЮТ заявили, що фракція ухвалила рішення про виключно особисте голосування.

Чи побільшає тепер у сесійній залі депутатів від БЮТ, стане відомо під час наступних голосувань. Однак представник БЮТ Андрій Шкіль розповідає, що депутатів ніхто силоміць не затягуватиме до зали парламенту. Він покладається на відповідальність своїх колег.

А.Шкіль:"Якщо депутата нема на засіданні ВР, за нього ніхто голосувати не буде. Він сам буде змушений поїхати до власних виборців і пояснити - чому він не проголосував за захист української мови, української школи, чи захист пенсіонерів підприємців, чи в будь-якій іншій сфері, у якій він вважав за необхідне проголосувати за, або навпаки продемонструвати свою позицію і проголосувати проти. Зараз не питання, що всі будуть. Хто хоче! Це ж не дитячий садок, не армія. Це ситуація добровільна. Не можеш - склади повноваження, а можеш і не хочеш - це теж принципова позиція, про яку будуть поінформовані і наші виборці в тому числі".

Особисте голосування - питання спірне, кажуть у ПР

Лідер Фракції Партії Регіонів Олександр Єфремов каже, що необхідність введення до регламенту ВР норми, яка б забезпечила особисте голосування, - питання спірне. За словами пана Єфремова, більшість рішень щодо голосування погоджуються у межах фракції:

"Ми, як правило, приходимо до того, що абсолютна більшість законопроектів, коли ми вирішуємо голосувати чи не голосувати, ми ухвалюємо консенсусним рішенням у рамках фракції. Що ж до безпосередньої присутності людини у залі, то стовідсоткову присутність у залі забезпечити практично неможливо. Через різні причини. Депутати можуть перебувати у відрядженнях, у процесі пленарних засідань іноді відбуваються засідання комітетів, робота з пресою. Тому якщо ставити питання про персональне голосування, то тоді слід ставити питання - від кількості присутніх у залі. Але усе це дискусійні і спірні норми".

Водночас депутат кількох попередніх скликань парламенту Борис Беспалий каже, що такий захід був би надзвичайно ефективним і корисним для українського парламенту - саме тому його і не застосовують.

"Це одне з ключових питань - щоб особисто голосували, тому що одразу це призведе до очищення парламенту від людей, для яких парламент є лише додатком до основної роботи. Великий бізнес чи там управлінці високого рангу - вони можуть бути в парламенті тільки тому, що за них голосують заступники. Технічно це не є проблема. Технічний засіб все вирішує. Це дійсно призвело б до професіоналізації парламенту. Саме тому його й не застосовують, тому що він є надзвичайно ефективним.

Литвин проти суворої кари

На початку лютого депутат від Нашої України - Народної Самооборони, колишній спікер парламенту Арсеній Яценюк зареєстрував законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність за за голосування чужими картками.

Втім, теперішній спікер Литвин, назвав недоцільним введення такого покарання: "Ви ж прекрасно розумієте, що ми тоді обезглавимо країну. У нас не буде вищого законодавчого і представницького органу в країні".

"Нічого не зміниться"

Раніше спікер парламенту обіцяв, що вже наступного пленарного тижня у сесійній залі почне працювати нова, започаткована за спікерства Арсенія Яценюка автоматизована система підрахунку голосів Рада-3.

Однак голова комітету з регламенту та депутатської етики Володимир Макеєнко назвав недоцільним введення в дію новітньої системи, оскільки норма Конституції і регламенту ВР з приводу того, що кожен народний депутат голосує особисто за себе, "була записана у той час, коли стовідсотково Верховна Рада була мажоритарна". Чинний парламент обрано за партійною схемою. Що стосується обіцянки спікера увімкнути вже змонтовану систему, то депутат-регіонал Макеєнко пояснив це так: "Володимир Михайлович - досвідчений політик, й оскільки постало питання, йому треба щось говорити".

На запитання, чи означають його слова, що навіть у випадку підписання спікером розпорядження про введення модернізованої системи Рада-3, при якій кожен голосуватиме лише за себе, воно не буде виконуватися, і система не буде введена у дію, Макеєнко відповів:

"Я думаю, що нічого не зміниться, бо та ситуація, яка є у Верховній Раді, вона вигідна всім".