Рада бореться з корупцію у 2-му читанні

Президент Віктор Янукович
Image caption Проект антикорупційного закону вніс до парламенту президент

Кого зараховувати до близьких родичів – це запитання спричинило чимало суперечок між депутатами українського парламенту під час розгляду проекту закону про боротьбу з корупцією.

Після першого читання до документу, запропонованого президентом Януковичем, внесли понад 400 правок. Майже стільки ж у статей у законопроекті, однак у четвер парламентарі розглянули лише 9 статей і 120 поправок.

"З цього закону виключили всіх родичів, на яких, власне кажучи, і записане все майно держслужбовців. Це не боротьба з корупцією, це імітація боротьби з корупцією", - заявив під час засідання Арсеній Яценюк.

У відповідь у Партії Регіонів ставлять під сумнів можливість притягнення до відповідальності тих родичів посадовців, які живуть окремо. Статтю, яка визначає перелік близьких, відправили на третє читання. Як очікують, до розгляду поправок депутати повернуться у п’ятницю.

Сам Віктор Янукович під час нещодавнього телемосту "Розмова з країною" на питання про необхідність внесення поправки щодо декларування доходів родичами відповів схвально.

Президент Віктор Янукович стверджує, що новий закон протидії корупції допоможе боротися з явищем, яке вже роками відлякує інвесторів, викликає недовіру населення до державних чиновників і змушує Україну фігурувати в міжнародних рейтингах рівня корупції поряд з найбіднішими африканськими країнами.

Для того, щоб розчистити дорогу для нового закону, раніше представники пропрезидентської більшості в українському парламенті скасували кілька законів у, так званому "антикорупційному пакеті", ухваленому 2009 року.

Віктор Янукович стверджує, що боротьба з корупцією вже почалась. Як доказ, згадує про відкриття 3 тисяч карних справ за фактами корупції, що, за його словами, кількісно перевищує статистику минулих років. Однак його політичні опоненти бачать за тими діями влади переслідування і політичні репресії.

Коли в парламенті голосували за те, щоб прийняти президентський законопроект за основу, фракція Блоку Юлії Тимошенко не віддала за нього жодного голосу. Представник цієї опозиційної сили Сергій Соболєв в інтерв'ю Бі-Бі-Сі сказав, що принципових поправок до президентського законопроекту загалом три.

"Перш за все, там немає відповідальності юридичних осіб. Там немає необхідності подавати не лише декларації про доходи, а й декларації про видатки членів родин урядовців, високопосадових чиновників та депутатів. Таким чином, це є фактично прямий спосіб уникнути реального декларування доходів найвищих посадовців. І крім того, там є цілий ряд статей, які замінені в такий спосіб, що тепер легше притягнути до відповідальності вчителя за те, що він займатиметься репетиторством, але неможливо буде притягти до відповідальності чиновників найвищого ґатунку".

Гостра дискусія упродовж останніх днів і в тому числі напередодні голосування точилась саме навколо поправок щодо декларацій родичів.

У таборі опозиції цей пункт породив цілу серію іронічних коментарів. Чи будуть в Україні тещі, які коштуватимуть мільйон доларів? Або ж про те, що чиновники будуть бідні, як церковні миші, а мільярдерами будуть їхні родичі.

Під час телемосту під назвою "Розмова з країною" питання про необхідність внесення поправки щодо декларування доходів родичами було поставлено і самому пану Януковичу.

"Безумовно. Я вважаю, що чим прозорішими будуть чиновники всіх рівнів, тим краще буде для держави", - сказав він.

Спікер парламенту Володимир Литвин не виключив ще й третього читання для президентського проекту. Але закон, як запевнив пан Литвин, обов’язково буде прийнятий.

Новини на цю ж тему