Британія узалежнена від супутникової навігації

Королівська інженерна академія наук Великобратанії твердить, що країна небезпечно узалежнена від технологій супутникової навігації, або глобального позиціонування (GPS).

Image caption Навігація широко використовується у Британії

Використання супутникової навігації використовується для здійснення вантажних перевезень і навіть для синхронізації часу комп’ютерних мереж.

Академія твердить, що надто багато приладів не мають жодних запасних варіантів функціонування, якщо сигнал супутникової навігації зникає.

Натомість, пропонується, щоб приймачі могли використовувати різні системи підрахунку координат.

Мартін Томас, автор звіту академії, сказав Бі-Бі-Сі, що мова не йде про підготовку до "кінця світу":

"Ми твердимо, що існує взаємозалежність систем навігації, хоча люди вважають, що такі системи доповнюють одна одну. Якщо кілька таких систем одночасно вийдуть з ладу, то економічні збитки будуть значними, а у деяких випадках можна твердити і про можливі людські жертви. Цього можна цілком уникнути".

Глобальні навігаційні супутникові системи (GNSS), як от американська Глобальна система позиціонування (GPS), є дуже популярними і застосовуються щораз то ширше.

Окрім застосування в якості навігаторів для автомобілів, технологія GPS застосовується в мережі супутникових телефонів, фінансових мережах, морській та повітряній навігації, залізницях, сільському господарстві та допомогових службах від медиків до пожежників.

Цінність мереж GPS полягає не лише у визначенні точного позиціонування, але й точного часу.

Єврокомісія, яка модернізує європейську мережу супутникової навігації, оцінює, що від навігаційних систем залежить 6-7% виробництва ВВП у країнах ЄС.

Доповідь Королівської академії є першою оцінкою залежності від GPS. Фахівці твердять, що сигнал із супутників навігації є порівняно слабким і може легко штучно спотворюватися.

Причиною порушення роботи GPS можуть бути як вибухи сонячної активності, так і навмисна діяльність людини.

Доповідь пропонує уряду переглянути безпеку навігаційних систем і заборонити володіння пристроями, які можуть блокувати сигнали GPS. Деякі прилади ціною у 30 доларів можуть спричиняти значну шкоду і досі не заборонені в Британії.