Британська фірма готує позов проти Лукашенка

Копирайт изображения AFP
Image caption Лукашенку загрожує суд за тортури

Британська юридична фірма Н2О повідомила, що готує приватні позови до президента Білорусі Александра Лукашенка щодо незаконного переслідування опонентів, безпідставного ув'язнення та застосування тортур до учасників антиурядових протестів наприкінці грудня у Мінську після президентських виборів.

Власне, британські правники виступають посередниками у позовах, підготовлених родинами і близькими постраждалих. Як розповів Фіделю Павленку партнер-засновник фірми Джейсон МакК'ю, процес проти пана Лукашенка може стати важливим юридичним прецедентом і спричинити позбавлення білоруського президента імунітету глави держави.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Джейсон МакК’ю: Кілька родин затриманих і їхні прихильники звернулись до мене, оскільки ми раніше займалися приватними позовами по всьому світу проти терористичних організацій і режимів у так званих державах-паріях. Вони розповіли мені про події в Білорусі, про сумну долю їхніх близьких і про надію на справедливість і правосуддя. Останні 2 місяці ми вивчали свідчення, і переконані, що можемо допомогти цим людям.

Бі-Бі-Сі: Чи ви особисто спілкувалися з колишніми ув'язненими в Білорусі, які твердять про тортури, чи покладалися на свідчення місцевих правозахисників?

Джейсон МакК’ю: Якщо говорити коротко - і те, й інше. Я особисто їздив до Білорусі, а моя команда зустрічалася з тими, кому вдалося виїхати з Білорусі, щоби зібрати їхні свідчення за між народно визнаними правилами і стандартами. Хочу також висловити величезну подяку багатьом мужнім юристам у самій Білорусі, які підтримали нас не те що на 100, а на 200% і допомогли зібрати документальні свідчення.

Бі-Бі-Сі: Чи не боїтеся ви, що оці можливі переслідування президента Білорусі можуть мати політичний підтекст, а не бути юридично вмотивованими?

Джейсон МакК’ю: Гадаю, це дуже слушне запитання, і саме тому ми передаватимемо справи до суду, який буде абсолютно неупередженим і об’єктивним. Суди у тій системі, яку ми оберемо, і про яку я поки не хотів би говорити, мають дуже суворі вимоги щодо неупередженості. Я хотів би також додати, що маю досвід подібних справ у багатьох куточках світу, і жодного разу ці справи не були політизованими. І в цьому випадку мова не про політику, мова про людей, я завжди відстоюватиму саме цей принцип. До мене звернулись люди з Білорусі, чиї близькі були безпідставно затримані, кинуті до в’язниць і піддані тортурам. Я розумію Ваше питання, коли через негативний імідж президента Білорусі на Заході може ставитись під сумнів принцип презумпції його невинності, але я керуюсь виключно документальними свідченнями самих білорусів у цій справі.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Алесь Міхалевіч після звільнення розповів про тортури в казематах КГБ

Бі-Бі-Сі: ЧИ не боїтеся ви осоромитися, якщо незалежний суд не підтримає звинувачення проти президента Лукашенка і не знайде свідчень тортур?

Джейсон МакК’ю: Знову ж таки, дуже гарне запитання. Поясню, як працює система. Родини постраждалих висувають звинувачення проти президента Лукашенка і підкріплюють їх доказами. Лукашенко і ті, проти кого також будуть позови, матимуть змогу відповісти у суді і надати свої свідчення. І незалежний суд вирішить, хто правий. Я поважатиму будь-яке рішення суду, бо воно базуватиметься виключно на фактах і доказах. Але я вірю, що наш позов дуже змістовний.

Бі-Бі-Сі: Наскільки може бути серйозним прецедент, якщо президента Лукашенка буде визнано у суді винним і він втратить імунітет від переслідування? Які можуть бути наслідки?

Джейсон МакК’ю: Це дійсно унікальна справа, яка створить важливий прецедент, що його вітатиме і підтримуватиме міжнародна спільнота. Це частина нової тенденції, яку я би назвав "приватизацією правосуддя", коли в окремих випадках люди беруть справу в свої руки у пошуках справедливості і правосуддя. Це відбувається в усьому світі, і ми раді, що це також відбувається у Білорусі, бо маємо усі підстави вважати, що судові процеси над затриманими там не будуть справедливими і упередженими. Хоча би тому, що деяких адвокатів підсудних позбавили ліцензій, іншим заважають збирати свідчення. Нам же ніхто не завадить це зробити, і наші приватні позови позбавлені будь-якої політики.

Бі-Бі-Сі: Чи ви готові відмовитися від переслідування президента Лукашенка, якщо він погодиться на звільнення усіх тих кого ви називаєте політичними в'язнями?

Джейсон МакК’ю: Якщо усі політичні в’язні будуть звільнені без жодних передумов, і їм дозволять займатися своїми справами і не будуть їх залякувати і переслідувати, я наполегливо рекомендуватиму родинам затриманих призупинити юридичні процедури. Не відмовитись від них, але призупинити, щоби пересвідчитись у щирості намірів влади гарантувати засадничі права і свободи людей і готовність сприймати плюралізм як нормальну ознаку демократії.

Новини на цю ж тему