Історик: Мазепа на гривнях - несправжній

Купюра 10 гривень із забраженням гетьмана Мазепи
Image caption Іван Мазепа на 10 гривнях - фальшивий, каже історик

Зображення гетьмана Івана Мазепи на десятигривневій купюрі є недостовірним. Так вважає чернігівський історик Сергій Павленко. Науковець багато років досліджував, як насправді виглядав український гетьман, і таки, як вважає сам, встановив найбільш достовірну зовнішність Мазепи.

"Сучасники бачили гетьмана невисоким на зріст, худорлявим, довголицим, з білими кучерями на голові, з довгими обвислими вусами, тонкими білими руками та бородою", - так коротко описує українського гетьмана чернігівський історик.

80% тих зображень Івана Мазепи, які на сьогодні відомі, є фальшивими - вважає Сергій Павленко. Починаючи з 2003 року, науковець активно займався пошуками найбільш достовірного портрету українського гетьмана.

А відповідь лежала майже на поверхні. Одним з найбільш наближених до оригіналу можна вважати, на думку Сергія Павленка, зображення в літописі Самійла Величка. Той працював у канцелярії Мазепи і добре знав, як виглядав гетьман. Ще кілька зображень, схожих із літописним, історик Павленко знайшов у Троїцькій Надбрамній церкві в Києво-Печерській Лаврі.

"Мені допомогли реставратори тієї церкви. Коли я звернувся до їх висновків, то вони повідомили, що художнє малювання це - кінця 17-го століття. Тобто, це підтверджує мою версію, що ці художні зображення були того часу, при Мазепі. Коли порівнюєш графічні роботи, що я знайшов, з літописом Величка, ті зображення в Надбрамній церкві, в нашій Троїцькій церкві в Чернігові – всі зображення майже ідентичні".

Image caption Історик Сергій Павленко дослідив багато джерел у пошуках відповіді на питання, яким був Мазепа

Досліджуючи різні зображення Івана Мазепи, особливу увагу науковець звертав на деталі одягу, на нагороди, оскільки вони мають відповідати тій добі, коли жив гетьман.

За словами Сергія Павленка, плутанину з зображенням Мазепи сьогодні маємо через те, що більшість портретів опального гетьмана були знищені після повстання мазепинців 1708-1709 років. І те, що кілька достовірних зображень тих часів все ж таки збереглись, зокрема, в Троїцькій Надбрамній церкві, – це фактично диво.

"Ці портрети високо - там тільки в певний період з‘являється сонечко, яке освітлює. Тобто, треба драбину ставити, щоб розгледіти, чи це святий, чи це Мазепа … Тому це велике щастя, що ці портрети збереглися".

Портрет Івана Мазепи на сучасній 10-гривневій купюрі Сергій Павленко вважає не більше, ніж художнім образом. Він має право на існування, каже науковець, але якщо вже на сьогодні є достовірні зображення гетьмана, то валюту треба змінити.

Чернігівський історик нещодавно видав книгу "Зображення гетьмана Івана Мазепи (кінець ХVІІ - початок ХХ століть)". Видання містить понад 80 зображень гетьмана на портретах, ілюстраціях, гравюрах, церковних фресках.

Тираж невеликий – всього 500 примірників. Тому автор планує розмістити свою книгу і в Інтернеті, аби всі бажаючи мали можливість побачити, як насправді виглядав відомий гетьман.