Кому вигідна відставка голови Верховного суду?

19 із 49 суддів Верховного суду України підготували подання про висловлення недовіри голові суду Василю Онопенку. Це питання буде головним на пленумі, який має відбутися 11 березня. Опозиція вже заявила, що після можливої відставки пана Онопенка, Верховний суд стане "ручним" в руках влади. Навіть деякі представники пропрезидентської Партії регіонів твердять, що питання відставки не є нагальним.

Копирайт изображения UNIAN

Василь Онопенко вже майже 5 років посідає крісло голови Верховного суду і є, фактично, єдиним серед найвищих посадовців, хто не представляє провладні сили. Йому може бути висловлена недовіра, якщо більш як 10 суддів підпишуть відповідне клопотання про скликання пленуму. Таких суддів виявилося 19.

Частина з них звинувачує Василя Онопенка у політизації суду в очах керівництва країни, інша група закидає пану Онопенку підтримку судової реформи, яка забрала у Верховного суду значну частину повноважень. Кажуть і про те, що в суді накопичилися тисячі справ, які потребують невідкладного розгляду.

Сам Василь Онопенко у четвер на 24 сторінках надрукував спростування звинувачень, в яких назвав закиди декларативними і суперечливими, а більшість положень - надуманими і безпідставними.

Перший заступник голови парламентського комітету з правосуддя Юрій Кармазін сказав Бі-Бі-Сі, що шанси голови суду втриматися на посаді - 50 на 50, стверджуючи, що в нинішній політичній ситуації краще не змінювати керівництво Верховного суду.

"Банкова не полишала своїх намагань підкорити Верховний суд. Що ж до голосування, то я впевнений, що у п’ятницю не набереться більше половини голосів, тому що для суддів Верховного суду, попри зручність чи незручність для них фігури Онопенка, смерті подібно голосувати за його відставку" - сказав пан Кармазін.

Потрібен більш слухняний голова?

У лютому відбулася зустріч Василя Онопенка з президентом Віктором Януковичем, після якої голова суду був налаштований оптимістично. В опозиції ж заговорили про певні компроміси під час зустрічі, де пан Онопенко, на її думку, вчергове підтримав президентську судову реформу, яку розкритикувала Венеціанська комісія. Проте, на думку експертів, в планах Віктора Януковича - шукати нову людину на посаду голови суду, яка б виконувала його побажання.

Політолог Віктор Небоженко сказав Бі-Бі-Сі, що нині йдеться не про особу Василя Онопенка, а про ширший контекст.

"Таким чином завершується формування механізму контролю за судовою системою з боку влади. Мало того, що ми об’єднали політику і бізнес, виконавчу і законодавчу владу, сьогодні ми в адміністративну систему занурюємо останній елемент української незалежної судової системи – Верховний суд. Незалежно від того, чи буде хтось призначений суддею від Єнакієвського, Донецького чи Луганського регіону, Верховний суд втрачає свій престиж і незалежність, а замість Онопенка буде обраний лояльний до влади суддя", - сказав експерт.

Віктор Небоженко також припускає, що однією з причин тиску на керівництво Верховного суду є помста за його роботу у 2004 році, коли було ухвалено рішення про проведення третього туру виборів президента, в якому Віктор Янукович програв.

У ПР немає єдності щодо голови ВСУ

Разом з тим не всі члени Партії регіонів вбачають доцільність саме нині відправляти у відставку Василя Онопенка. Про це сказав Бі-Бі-Сі член фракції регіоналів Дмитро Святаш.

"Враховуючи судову реформу, яка відбулася, я не думаю, що це питання є болючим. До того ж Василю Онопенку залишилося 2-3 місяці до кінцевого терміну перебування на посаді. Але, якщо судді вирішили поставити це питання, то, мабуть, є для них якийсь сенс", - сказав він.

Водночас у ЗМІ з’явилися повідомлення, що в лютому суддів Верховного суду викликали на "розмову" до Адміністрації президента і, начебто, в обмін на голосування за недовіру Василю Онопенку обіцяли посади, зокрема, заступника голови суду.

Заступник глави адміністрації президента, який відповідає за судову реформу, Андрій Портнов заперечив причетність адміністрації до підготовки відставки Онопенка, пославшись на виключну компетенцію пленуму. Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань правосуддя Юрій Кармазін також сумнівається у такому сценарії: "Це не більше, ніж розмови. Як можна викликати суддю до адміністрації? Якщо він суддя, то його нікуди викликати не можна. Якщо він просто займає посаду судді, не доріс до своїх моральних якостей, то тоді його можна викликати до будь-якого клерка".

Експерти кажуть, що пленум у п’ятницю може і не відбутися за умови відсутності половини суддів від його складу. Якщо ж відставка буде проголосована, то претендентами на звільнене крісло називають голову парламентського комітету з правосуддя, регіонала Сергія Ківалова, а також заступника керівника адміністрації президента, колишнього бютівця Андрія Портнова.

Водночас юристи нагадують, що голова Верховного суду може обиратися лише з-поміж членів цього органу. Але експерти припускають, що в Україні з її неписаними законами може статися будь-що.