Судний день для верховного судді

У п‘ятницю судді Верховного суду можуть висловити недовіру його голові Василеві Онопенку. За інформацією інтернет-видання Українська правда, на порядок денний пленуму ВСУ, запланованого на той день, виноситься лише це питання. Сам голова суду сподівається, що для оголошення недовіри не набереться потрібної кількості голосів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Василь Онопенко - поки що голова Верховного суду

Василь Онопенко залишається чи не єдиним посадовцем найвищого рангу, який не належить до політичної команди Партії регіонів, а є вихідцем із опозиційної сили Юлії Тимошенко.

Під поданням про недовіру підписалися 19 із 49 суддів, які у тому документі нагадують, що Василь Онопенко підтримав президентський сценарій судової реформи, а після ухвалення влітку минулого року закону про судоустрій і статус суддів заявив: "На сьогодні пошук альтернатив реформування судочинства завершено. Вектор розвитку судової системи визначено новим законом, необхідно працювати у нових правових реаліях, дотримуючись цього закону".

Судді проти обмеження ролі Верховного Суду

Натомість низка суддів ВСУ, які ініціюють висловлення недовіри Онопенкові, вважають, що той закон "суттєво обмежив роль Верховного Суду України у системі судочинства та фактично нівелював закріплений у статті 125 Конституції України його статус найвищого судового органу у системі судів загальної юрисдикції".

Автори подання вважають, що "В.В.Онопенко як Голова Верховного Суду України мав би зайняти чітку і безкомпромісну позицію відстоювання інтересів системи судів загальної юрисдикції та Верховного Суду України як найвищого судового органу у цій системі. А він повністю самоусунувся від будь-якої участі у процесі законодавчого забезпечення проведення судової реформи".

Політика і право

Судді, які ініціюють недовіру голові ВСУ, серед підстав для того називають також надмірне захоплення Онопенка політикою.

"Замість вирішення основних проблем у сфері судоустрою, діяльність глави Верховного Суду носила переважно політичний характер, що призвело до політизації Верховного Суду в очах вищих посадових осіб держави та, на наш погляд, спонукало суб’єктів законодавчої ініціативи до ініціювання зазначених законодавчих змін", - вважають судді, зауважуючи, що за час перебування на посаді Онопенко не забезпечив належної організації процесу судочинства у Верховному Суді.

"Внаслідок цього у Верховному Суді наразі накопичилися тисячі справ, які потребують невідкладного розгляду. Вважаємо, що такі дії Онопенка мають стати предметом розгляду Пленуму Верховного Суду", - сказано в поданні.

Онопенко не вірить в недовіру

Сам голова Верховного суду вважає, що за його відставка не відбудеться, бо за те рішення, за його прогнозами, проголосують на пленумі менше, ніж половина суддів.

"Я не можу спрогнозувати підсумки голосування з повною впевненістю, але я думаю, що не набереться необхідне число голосів за мою відставку. Адже йдеться не про мене, а про незалежність судової системи в Україні", - сказав Онопенко виданню Kyiv Post.

Що було до ініціативи про недовіру

Ініціативі суддів про висловлення недовіри голові ВСУ передувала ціла низка подій довкола самого Василя Онопенка та його родичів.

Спочатку було заарештовано й зачинено в Лук‘янівському СІЗО його зятя Євгена Корнійчука, звинуваченого у зловживанні службовим становищем під час перебування на посаді заступника міністра юстиції за прем‘єрства Юлії Тимошенко. Згодом Генеральна прокуратура порушила справу проти молодшої доньки Онопенка за неповернуті комусь борги. Тоді ж таки обшукали й помешкання голови ВСУ. Сам Василь Онопенко назвав тоді порушення кримінальної справи проти його доньки "певним тиском і на нього як на голову суду".

У тиску на пана Онопенка звинуватила владу і Юлія Тимошенко - лідер політичної сили, за списками якої потрапили до парламенту і сам Василь Онопенко (а звідти - до Верховного Суду), і його зять (чоловік старшої доньки) Євген Корнійчук, який був заступником міністра юстиції, а після приходу до влади команди Віктора Януковича взятий під варту в СІЗО.

Недовіра як альтернатива добровільному зреченню?

Юлія Тимошенко пояснювала тиск влади на Онопенка намаганням змусити його добровільно зректися посади голови Верховного Суду.

"Проаналізувавши так звану правову реформу, Венеціанська комісія зробила різкі зауваження, одним із яких було поновити Верховний Суд як касаційну інстанцію. Ось тому Янукович та його оточення повинні надати Верховному Суду повноваження касаційного розгляду, тобто, бути останньою інстанцією при розгляді справ".

За словами Тимошенко, вона має інформацію з Адміністрації президента про те, що там поставили Онопенкові ультиматум піти з посади голови Верховного Суду за власним бажанням.

14 лютого Василь Онопенко зустрівся з президентом Януковичем. Попри запевнення, що їхня розмова стосувалася лише державних справ, того ж таки дня зятя голови Верховного Суду Євгена Корнійчука випустили з СІЗО, замінивши досудовий арешт на підписку про невиїзд.

Верховний Суд залишається одним із небагатьох центральних органів влади, керівництво яким ще не змогла перебрати на себе команда чинного президента Віктора Януковича.

Рік тому депутати від Партії регіонів у парламенті Бондик та Колесніченко ініціювали звільнення Онопенка з посади голови суду, але їм це не вдалося.

Новини на цю ж тему