Автомобілісти проти мита на бензин

Попри те, що бензин продовжує дорожчати, український уряд називає ціни на атомобільне пальне високими, але прийнятними. Заступник міністра енергетики і вугільної промисловості Володимир Макуха пояснив такий висновок уряду тим, що транспортні потоки в Україні не зменшилися - хто їздив, той і продовжує їздити.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Поїздки на авто дорожчають з кожним днем

Прогноз - 15 гривень за літр

Експерти ж нафтового ринку кажуть, що ціни на пальне в Україні не просто зростають, а зростають дуже стрімко.

За підрахунками рахунками консалтингової групи "А-95", упродовж останніх 10 днів бензин додав у ціні приблизно 50-60 копійок на літрі, і є усі передумови для того, щоб ціни зростали і надали.

"Якщо брати до уваги поточні ціни на нафтопереробних заводах України, за 2-3 тижні ціна на бензин А-95 сягне 10 гривень за літр", - сказав в ефірі Бі-Бі-Сі директор компанії "А-95" Сергій Куюн.

Про занепокоєння тими тенденціями заявили українські автомобілісти. У колективному зверненні до уряду Миколи Азарова вони закликали відмовитися від ідеї запровадити імпортне мито на готове автопальне. У противному разі, прогнозують автомобілісти, бензин може подорожчати до 15 гривень за літр.

Мито як ціновий чинник

Експерти кажуть, що до питання запровадження імпортного мита на пальне уряд Азарова може повернутися вже наступного тижня.

"Не факт, що воно буде введено. Але якщо це станеться, то мито, як будь-який податок, буде перекладене на плечі споживачів. У нашому випадку це буде становити десь 1 гривня 30 копійок на бензин і 80 копійок на дизпаливо", - каже Сергій Куюн.

Проти намірів уряду обкласти митом імпортне пальне висловлювалося міністерство економічного розвитку та торгівлі, мотивуючи це усвідомленням неминучості додаткового зростання цін. Головним лобістом мита на імпорт пального виступає Мінпаливенерго на чолі з Юрієм Бойком, який вважає, що завезений з-за кордону готовий бензин заважає розвиватися розташованим в Україні нафтопереробним заводам, власниками яких є переважно російські компанії.

Експерти, наголошуючи на майже тотальній залежності України від імпортних енергоносіїв, кажуть, що за таких умов дуже складно впливати на цінову ситуацію. Втім, щоразу, коли бензин починає стрімко дорожчати, пожвавлюються дискусії про його якість.

"Я думаю, що Україну чекає така дуже серйозна хвиля так званого бодяжного бензину, тому що чим вище ціна на нормальний бензин, тим привабливіше стає торгівля фальсифікатом та бодягою", прогнозує експерт паливного ринку Сергій Куюн.

Автомобільний майдан

Автори звернення до уряду погрожують акціями протесту у разі запровадження імпортного мита й подальшого подорожчання автомобільного пального. Преса пише, що ті протести можуть перерости у "автомобільний майдан".

Серед тих, хто приєднався до звернення, і клуб позашляхових пригод Off-road Adventure Club. Той клуб під егідою Червоного Хреста розвозить гуманітарну допомогу мешканцям високогірних карпатських сіл. Його президент Дмитро Ковальов сказав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі, що подорожчання пального відчують на собі і в найвіддаленіших від автомагістралей куточках.

"Коли фельдшерка села має на бюджетний рік 200 гривень, і їй треба обслуговувати населення свого села, розташованого в високогір’ї, і це село може бути розтягнуто на 12 або більше кілометрів, а ходити пішки їй дуже тяжко, тому їй буде потрібний транспорт, причому це повинні бути вантажні автомобілі. Ми самі розуміємо, що сільська рада буде не в змозі витрачати такі гроші додатково, бо ціна на паливо вже зашкалює".

Попри те, що члени клубу є небідними людьми і самі фінансують свої гірські гуманітарні подорожі, Дмитро Ковальов каже, що подорожчання бензину зачепить не лише незаможних автолюбителів.

"Це спільна проблема для всіх, хто має власний або службовий транспорт. І звичайно, всі наші кошториси будуть зараз зростати, і це буде позначатися на кількості наших відряджень, запланованих на цей рік. Так само ми розуміємо, що за зростанням цін на паливо буде підтягнення цін на продукти харчування, в тому числі, бо це є економіка. Від цього нікуди не підеш. І ми цим дуже обурені".