"Разомність" фотомистецтва Ігоря Гайдая

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption З Ігорем Гайдаєм розмовляв Ростислав Хотин

В Лондоні у Європейському банку реконструкції та розвитку відкрилася виставка українського фотохудожника Ігоря Гайдая РАЗОМ.UA.

Це серія фотографій, на кожній із яких зображені десятки чи сотні людей, які пов’язані спільною справою. Проект називають унікальним і таким, що викликав великий резонанс.

49-річний кінооператор за освітою, Ігор Гайдай займається фотографією з дитинства. Коли після київського інституту імені Карпенка-Карого подався до фотосправи, то вибір був за радянських часів невеликий: або фотоательє (робити фото на паспорти чи перепустки), або стати фотокореспондентом (оспівувати соціалістичне будівництво). Гайдай пройшов десь посередині, а вже в незалежній Україні мав за плечима півтора десятки років школи рекламної фотографії, - треба було ж якось заробляти на життя!

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Дріжджовий завод. Інгулець. 2008

Зрештою, зміг таки реалізуватися в фотомистецтві. Проект РАЗОМ.UA триває вже кілька років. Звідки сама ідея? Ігор Гайдай пояснює:

"Через рік після вибуху на Чорнобилі я був у зоні і знайшов стару фотографію в селі Товстий Ліс. І там були люди, зняті сто років тому, вони були громадою, кооперативом. Ті люди зі старої фотографії, вони дуже поважно ставились до фотографування, відчувалося, що це було для них дуже важливо. Мені хотілося зробити те саме, але по-новому."

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Чорнобиль. 2007 (Фрагмент)

Раніше, скажімо в 19-му столітті, люди, фотографуючись для перших світлин, вважали їх дивиною і вірили, що залишають на них частинку своєї душі. Сучасне життя без фотографії уявити важко. Але все одно, колективні фотографії Ігоря Гайдая, на яких одночасно зображено десятки, а то й сотні людей, заряджають величезною енергією. Сила колективної енергії знімків проекту РАЗОМ.UA дуже висока. Це відчувають і відвідувачі виставок, і звичайно ж, сам автор.

"Коли люди збираються разом вони випромінюють якусь колективну енергію, яка просто резонує," - каже Ігор Гайдай в інтерв'ю Бі-Бі-Сі. "Я, стоячи за камерою, це відчуваю і люди це відчувають. Тобто настає суспільна ейфорія. Вважайте це жартом, але я, як наркоман, захопився цією енергією і почав знімати ці колективи."

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Тітан. Армянськ. 2005 (Фрагмент)

Виставка в Лондоні відбувається в штаб-квартирі ЄБРР. На її відкриття зібралися дипломати, банкіри, журналісти, а також ті, кому цікава Україна або фотомистецтво. Кому ж не цікаво подивитись на панорамні фотографії, з яких дивляться сотні пар очей? Скажімо, працівники вже закритого реактора на Чорнобилі - Ігор Гайдай мав 11 хвилин щоб зробити фотографію на тлі зруйнованого четвертого блоку - саме стільки перебування біля реактора є безпечним. Або фотографії працівників Генштабу збройних сил. Чи всміхнені селяни з Криворівні на Покутті під час Водохрещі. Чи шахтарі - по один бік ще чисті, бо лише збираються в забій, а по інший - замизкані вугільним пилом, щойно завершивши зміну, але всміхнені і щасливі. Герої гайдаївських фотомасовок - пересічні українці, але, як каже фотограф, тут є і глибша концепція.

"Ми знімали людей, які об'єднані якоюсь спільною метою. Це може бути професійна мета чи спільне хобі... Тобто з натовпу люди стають єдиним колективом, створеним з індивідуальностей!," - каже митець.

Коли дивишся на фотографії Ігоря Гайдая, то ніби заряджаєшся енергією чогось спільного, там є оцей момент - назвемо його "разомності" від слова "разом". Колективна енергія набагато більша за одноосібну. А як сам майстер знаходить в своїх фотографіях відповідь на стару філософську дилему "колективне-індивідуальне"?

"Для мене тут не існує конфлікту. Якщо індивідуальності об'єднуються, то вони створюють потужний колектив і ми можемо змінити світ на краще тільки разом. Особливо цей проект важливий для українців, бо в нас є оте - два українці, три гетьмани. І нам треба залишити цю ваду і рухатись у майбутнє зі співпрацею, тобто по-сучасному".

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Фрегат. Севастополь. 2005