МАГАТЕ: У Японії Чорнобиля не буде

Вибух не пошкодив сам реактор Копирайт изображения Reuters
Image caption Вибух водню не пошкодив сам реактор

Голова Міжнародного агентства ООН з атомної енергії Юкія Амано заявив, що криза на атомних енергоблоках у Японії не загрожує світові "новим Чорнобилем". За словами голови МАГАТЕ, загрози викидів в атмосферу радіоактивного палива немає.

Копирайт изображения AP
Image caption Голова МАГАТЕ Ю.Амано вважає, що Чорнобиль японцям не загрожує

На прес-конференції у штаб-квартирі МАГАТЕ у Відні Юкія Амано заявив, що "нинішня криза на АЕС у Японії викликана не людським фактором чи недосконалим проектуванням, як це було у випадку з Чорнобильською катастрофою в Україні 1986-го, а велетенським стихійним лихом, масштаби якого неможливо було уявити".

Не Чорнобиль

Він додав, що всі реактори АЕС у Фукусімі автоматично закриті в аварійному порядку після землетрусу 11 березня, тому в них немає ланцюгової реакції. Навіть після двох водневих вибухів, зазначив голова МАГАТЕ, захисна оболонка самих реакторів не пошкоджена, що є ще однією відмінністю від Чорнобиля.

Чорнобильська аварія 26 квітня 1986 року залишається найгіршою техногенною катастрофою в історії атомної енергії.

Незважаючи на запевнення голови МАГАТЕ, після вибухів на атомних реакторах у Японії європейські країни переглядають заходи ядерної безпеки на своїх АЕС.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption Голова МАГАТЕ каже, що вибухи не пошкодили захисної оболонки реактора

На вівторок Європейський Союз скликав надзвичайне засідання операторів ядерних об'єктів і фахівців з ядерної безпеки для обговорення наслідків японської кризи на АЕС Європи.

Ланцюгова реакція страху

У понеділок уряд Німеччини оголосив 3-місячний мораторій на плани продовжити експлуатацію 17 атомних електростанцій.

Канцлер Ангела Меркель сказала журналістам, що два старші реактори будуть невдовзі відключені від електромережі на час перевірок стану їхньої безпеки. А на час дії мораторію, за її словами, уряд "буде з'ясовувати, як можна прискорити настання доби відновлюваної енергії".

Сусідня з Німеччиною Швейцарія призупинила плани будівництва нових енергоблоків, а міністр захисту довкілля в уряді Австрії закликав провести перевірки стану безпеки на всіх ядерних об'єктах Європи, щоби визначити їхню надійність на випадок землетрусу.

Однак прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що його країна не відмовиться від планів побудувати два нові реактори, і додав, що його країні землетрус не загрожує.

Кореспонденти пояснюють рішення Німеччини оголосити мораторій потужним політичним тиском і масовими антиядерними протестами минулими вихідними.