На АЕС у Японії рівень радіації падає

Стрибок радіації викликав хвилю евакуацій Копирайт изображения AP
Image caption Стрибок радіації викликав хвилю евакуацій із зони в радіусі 30км

Рівні радіації на атомній електростанції "Фукусіма-1", що постраждала внаслідок землетрусу і цунамі минулого тижня, впали - повідомили представники уряду Японії.

Раніше рівень радіації підстрибнув до небезпечного для людського здоров'я показника внаслідок пожежі і третього вибуху на АЕС. Згідно з деякими повідомленнями, компанія-оператор АЕС заявила, що насправді там сталося чотири вибухи, а не три, як повідомляли раніше.

Попри цю нову інформацію, рівень радіації на АЕС падає.

Згідно з прогнозами погоди, північно-західний вітер здуває радіацію в Тихий океан, а після локалізації пожежі на самій станції рівень радіаційного забруднення зменшився.

Спустошення

Землетрус у п'ятницю магнітудою 9 балів спустошив північно-східне узбережжя Японії. Підтверджено загибель понад 3000 людей, але беручи до уваги кількість зниклих безвісти та обсяги спустошень, влада побоюється, що остаточна кількість жертв стихії перевищить 10000 загиблих.

Японський уряд попередив людей, які живуть у радіусі до 30 км навколо АЕС "Фукусіма-1", аби вони покинули територію або не виходили з домівок. Японія також закрила повітряний простір у радіусі 30 км, щоб літаки не поширювали радіаційне забруднення.

За словами оглядача Бі-Бі-Сі з питань довкілля Річарда Блека, підвищення радіації у вівторок після вибуху на другому енергоблоці АЕС "Фукусіма-1" відповідає припущенням про те, що вперше після землетрусу міг статися розрив захисної оболонки навколо реактора. Під час двох попередніх вибухів - на 1-му і 3-му енергоблоках - суттєвого викиду радіації не було.

Незрозуміло також, що саме було причиною пожежі на сховищі відпрацьованого ядерного палива біля 4-го енергоблоку. За деякими повідомленнями, горіло сховище; за іншими - мастило.

Копирайт изображения BBC World Service
Image caption У радіусі 30км від АЕС мешканцям рекомендовано евакуюватися або не виходити з дому

Тим часом працівники АЕС з усіх сил намагаються охолодити реактори, незважаючи на обмежені ресурси.

Подальші сильні підземні поштовхи - один магнітудою 6,1 бала на південний захід від Токіо - і далі сколихують країну.

Землетрус минулої п'ятниці був найпотужнішим за всю історію Японії. Він вразив північний схід головного острова Хонсю і спричинив цунамі, що спустошило десятки поселень узбережжя.

Без даху над головою залишилися понад 500000 людей. У рятувально-пошукових операціях беруть участь 100000 вояків.

Тривожне очікування

Чільний представник уряду повідомив, що ситуація на 1-му 1 3-му енергоблоках нормалізується і що морську воду надалі закачують у ці реактори, а також у 2-ий енергоблок, який після вибуху залишається нестабільним.

МАГАТЕ, Міжнародне агентство з атомної енергії, розкритикувало владу Японії за недостатність інформації про стан на японських АЕС.

Копирайт изображения AP
Image caption Лічильник фіксує підвищену радіацію в Токіо

У вівторок уперше занотовано збільшення рівня радіації в японській столиці Токіо, що в 250 км від АЕС. Однак представники уряду запевнили населення, що підвищення радіаційного рівня там не становило загрози здоров'ю.

Мешканці столиці скуповують предмети першої необхідності, а в деяких магазинах закінчилися продукти, вода, захисні маски і свічки.

Після третього вибуху на АЕС "Фукусіма-1" на території станції лічильники показували дози до 400 мілізівертів на годину.

Згідно з науковими джерелами, опромінення загальною дозою 1000 мілізівертів викликає тимчасові симптоми променевої хвороби - нудоту і блювоту. Читати більше

Новини на цю ж тему