Японські запчастини: цунамі впливає на бізнес

японські автомобілі Копирайт изображения AP
Image caption Автовиробники в Японії зупинили виробництво

Землетрус та цунамі, окрім безпосередніх руйнівних наслідків для Японії, можуть загальмувати світове виробництво, передбачають експерти.

Про можливі збої у виробництві уже заявили найбільші міжнародні компанії - виробники автомобілів та електроніки після того як низка автовиробників у самій Японії припинила виробництво.

На північному-сході Японії, де землетрус та цунамі накоїли найбільше лиха, міститься багато виробників автозапчастин, що постачають їх на заводи в усьому світі.

Копирайт изображения AP
Image caption Передбачають, що брак запчастин може бути відчутним через 3 місяці

Британський часописFinancial Times серед міжнародних автовиробників, які вже зіткнулися з проблемами постачання запчастин, пише:

"General Motors - перша із західних компаній, яка повідомила про можливі проблеми на виробництві через збій поставок запчастин з Японії. Компанія оголосила, що з понеділка зменшує виробництво на 50% на заводі у штаті Луїзіана.

Шведська Volvo заявила, що запчастин, які зазвичай постачаються з Японії, вистачить лише на тиждень. І якщо поставки не буде відновлено найближчим часом, виробництво може серйозно постраждати. Німецький концерн Volkswagen, другий за обсягом у світі виробник автомобілів, оголосив про можливий брак компонентів у середньостроковій перспективі".

Екрани на рідких кристалах можуть стати дефіцитом

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Новому iPad 2 від Apple може бракувати компонентів

Про те, що через землетрус перервався ланцюг поставок заявляють і найбільші виробники електроніки.

Зокрема, фахівці передбачають, що компанії Apple може бракувати частин для її нового планшету iPad 2.

Шведсько-японський виробник Sony Ericsson вже визнав, що така ж проблема може бути із його телефонами.

Компанія Sonyповідомила про евакуацію шести своїх заводів, що виробляють електронні компоненти.

Загалом з браком запчастин можуть зіткнутися всі компанії, продукція яких має рідкокристалічний дисплей.

Відлуння цунамі в Україні

Наслідки землетрусу в Японії може відчути й український ринок.

"Корпорація Mazda - один із найбільшконсервативних виробників, і у нас усі автомобілі взагалі виготовляються в Японії. Отже, і запчастини переважно - це виробництво Японії", - каже Олена Дуніна, генеральний директор компанії "АВТО Інтернешнл", яка імпортує в Україну автомобілі Mazda та Suzuki.

За її словами, кількамісячний запас автомобілів та запчастин закінчиться, якщо заводи у Японії не працюватимуть і далі:

"За песимістичного сценарію приблизно влітку можуть виникнути певні перебої. А на найближчі два-три місяці я взагалі такого ризику не бачу", - сказала Олена Дуніна.

Економісти тим часом заспокоюють: гарантоване падіння виробництва у Японії не зруйнує світову економіку і не занурить її у глибоку рецесію.

Новини на цю ж тему