Івану Дем'янюку загрожує 6 років тюрми

Джон (Іван) Дем'янюк Копирайт изображения AP
Image caption Джон (Іван) Дем'янюк у залі мюнхенського суду

Прокуратура Німеччини запропонувала суду покарати 90-річного Івана Дем’янюка ув’язненням на шість років за його участь у злочинах нацизму у Другій світовій війні.

Підсудному закидають співучасть у знищенні 27 тисяч 900 євреїв у концентраційному таборі Собібор. Він відкидає ці звинувачення.

Прокурор Ганс-Йоахім Лютс заявив, що Іван Дем’янюк добровільно брав участь у Голокості під час піврічної служби у концентраційному таборі: "Озброєний вогнепальною зброєю, він супроводжував жертв із вагонів, роздягав їх і відправляв у газові камери. Він добровільно брав участь у знищенні 27 тисяч 900 євреїв".

За словами прокурора, у слідства немає сумнівів у злочинах Дем’янюка, скоєних на території Польщі у нацистському таборі Собібор.

Наразі незрозуміло, коли суд ухвалить рішення у справі пана Дем’янюка, але слухання заплановані до 12 травня.

Народжений в Україні Дем’янюк заперечує свою причетність до злочинів і вважає себе жертвою нацизму. Він твердить, що потрапив у німецький полон як червоноармієць у 1942 році.

Відтак у центрі уваги суду було питання, чи він був охоронцем у таборі, в який потрапив як полонений, і чи брав участь у нацистських злочинах.

Прокурор Лутс твердив на суді, що підсудний спочатку був жертвою німецької агресії, а потім став виконавцем злочинів і вбивства євреїв: "Це не стосується перекладання німецької провини з плечей есесівців на когось іншого. Він був свідомий страждань, яких зазнавали фізично і ментально жертви, і засвоїв нацистську ідеологію геноциду".

За словами обвинувачення, Іван Дем’янюк "не втік із табору, хоча мав таку можливість".

Обвинувачений не сказав нічого на суді, під час якого дрімав. Проте його правники зачитали три заяви від його імені. У заявах Іван Дем’янюк відкинув звинувачення як "політичний суд-шоу" і пригрозив голодуванням, якщо суд відмовиться взяти до уваги свідчення, які, за словами його адвокатів, можуть поставити під сумнів висунуті проти нього звинувачення.

За словами прокурора, обвинувачення просить лише шість, а не максимальні 15 років покарання Дем’янюкові з огляду на те, що він вже відбув в ізраїльському ув’язненні певний термін, коли його підозрювали у злочинах іншої людини. Тоді суд його виправдав, постановивши, що його помилково ідентифікували як жорстокого охоронця табору, відомого на прізвисько "Іван Грозний".

Обвинувач Лутс також зазначив, що до пом’якшувальних обставин належить той факт, що до табору Іван Дем’янюк потрапив не добровільно, а як військовополонений.

Судовий процес у Мюнхені розпочався у листопаді 2009-го. За попередніми очікуваннями, він мав завершитись наприкінці 2010-го.

Новини на цю ж тему