Кучма у справі Гонгадзе - жертва політики?

Генпрокуратура України підтвердила факт порушення кримінальної справи проти екс-президента Леоніда Кучми у зв’язку із розслідуванням обставин убивства журналіста Георгія Гонгадзе

Image caption Винних у загибелі Георгія Гонгадзе досі не покарано

Перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін повідомив, що плівки Миколи Мельниченка стали доказами у справі загиблого журналіста.

Тим часом екс-генпрокурор Святослав Піскун сказав Бі-Бі-Сі, що ще 2005 року він мав усі можливості відкрити кримінальну справу, але не бачив для цього підстав.

Пан Піскун висловив здивування, що справа порушена нині. Разом із тим, представники опозиції заявляють, що генпрокуратура прагне перестрахуватися перед судовим засіданням у справі Гонгадзе і можливими свідченнями одного із виконавців убивства, екс-керівника зовнішньої розвідки МВС Олексія Пукача.

Кілька днів ЗМІ подавали суперечливу інформацію про порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми. Генпрокуратура відмовлялася від коментарів. Політики також твердили про утаємниченість ситуації.

У вівторок заступник генпрокурора Ренат Кузьмін підтвердив, що кримінальна справа таки була порушена.

"Підтверджую. Дійсно, щодо Леоніда Даниловича Кучми порушено кримінальну справу. Він підозрюється у перевищенні влади та ініціюванні незаконних розпоряджень посадовцям МВС, які привели до вбивства журналіста. Розслідування йде інтенсивно, і я сподіваюся, що найближчим часом буде завершене. Кучмі обмежено виїзд за межі України".

За твердженнями журналістів, які пишуть на кримінальні теми, інформація про порушення справи проти Леоніда Кучми стала відома ще кілька місяців тому, після зміни керівництва прокуратури, коли генпрокурором став близький до Віктора Януковича Віктор Пшонка.

Тоді ж начебто прикордонній службі було видано розпорядження про заборону на виїзд екс-президента за межі України.

В державній прикордонній службі цю інформацію поки не коментують.

Колишній генеральний прокурор України Святослав Піскун в інтерв'ю Бі-Бі-Сі не приховує здивування: "Що сталося сьогодні – невідомо. Якщо Генпрокуратура займається політикою, то це дуже невдячна справа. Це можуть бути вороги Кучми, щоб він почав щось коментувати і спровокувати його на дії проти влади. Або ж хтось тисне на родичів Кучми, щоб отримати гроші".

Депутат Тарас Чорновіл вважає, що повідомлення про відкриття кримінальної справи проти Кучми не випадково з’явилося одразу після того, як спікер Володимир Литвин достатньо жорстко заявив про необхідність перевірки того, хто отримав у власність Укртелеком.

На думку пана Чорновола, це може бути жорстке нагадування спікерові Верховної Ради, щоб він не втручався до бізнес-справи сім’ї, пов’язаної із керівництвом країни.

Сам Володмир Литвин каже, що для нього було неочікуваним рішення про порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми, і він не хотів би вбачати у цьому політичний тиск на нього як на голову парламенту.

Тим часом лідер БЮТ уже заявила, що вважає піаром порушення справи проти Кучми. Юлія Тимошенко написала у своєму Твіттері, що це народна гра у "справедливого Януковича", яка ніколи нічим не закінчиться.

Разом із тим заступник голови комітету Верховної Ради з боротьби з корупцією і оргзлочинністю Геннадій Москаль в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив сумнів, що справа проти Кучми була порушена ще раніше, посилаючись на серйозні кримінально-процесуальні процедури.

"Він мав би бути допитаний як підозрюваний. Потім йому мали б висунути обвинувачення, обрати міру запобіжного заходу. Якщо такі дії проводилися Генпрокуратурою, то першим, хто їх мав оприлюднити, був би сам Леонід Кучма. Якщо він мовчить і нічого не каже, то є сумніви."

Експерти нагадують - із кримінальної справи щодо вбивства Гонгадзе було вилучено згадку про його замовність, що дає можливість замовнику уникнути суду.

Водночас заступник голови комітету Верховної ради з прав людини Юрій Гнаткевич сказав Бі-Бі-Сі, що нинішні заяви про порушення карної справи проти екс-президента є нічим іншим, як перестрахуванням Генпрокуратури перед наступним судом і тим, що може сказати на ньому Олексій Пукач і які прізвища він оприлюднить.

"Зараз у Генпрокуратурі може йти певна дискусія. Можуть точитися розмови між Януковичем і Пшонкою. Адже рішення суду, що не було замовників убивства, розсмішило весь світ. Нам невідомо, що відбувається у Генпрокуратурі і що скаже Пукач на суді. А суд відбудеться вже незабаром".

На думку незалежних оглядачів, порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми може видаватися логічним з огляду на безпосередні звинувачення.

Однак припускають, що справа може нічим не закінчитися і буде тихенько закрита.

Новини на цю ж тему