Мороз: є надія на завершення справи Гонгадзе

Ренат Кузьмін Копирайт изображения Getty
Image caption Заступник генпрокурора Ренат Кузьмін на прес-конференції підтвердив порушення кримінальної справи проти екс-президента Кучми

Коментуючи в інтерв'ю Бі-Бі-Сі порушення кримінальної справи проти екс-президента Кучми, почесний лідер українських соціалістів Олександр Мороз, який свого часу оприлюднив так звані "записи Мельниченка", назвав це позитивним розвитком у розслідуванні вбивства журналісті Гонгадзе.

На запитання журналіста Бі-Бі-Сі Богдана Цюпина, чи стало порушення справи проти Леоніда Кучми реалізацією давніх прагнень пана Мороза, той відповів ствердно.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Олександр Мороз: У мене було одне прагнення - завершити справу Гонгадзе повністю. А з неї не можна вилучити замовників, організаторів і так далі. Для того, щоб її завершити, я багато разів з цього приводу говорив уже впродовж 10 років, треба долучити до справи речові докази, записи майора Мельниченка. Адже вся справа, в кінці кінців, звідти розпочалася. Із розмов у кабінеті президента. І всі це знають. І всі в Україні, все суспільство - та не тільки в Україні - знають суть цієї справи. Але юридично її завершити можна тільки таким чином. І тому я сьогодні можу сказати, що нарешті появилась надія, що ця справа буде завершена. Відносно формулювань, класифікації тих чи інших дій - це справа слідства, хай вони визначають. Але дуже важлива, я вважаю, це надзвичайно важлива інформація про те, що записи долучені до справи як речові докази.

Бі-Бі-Сі: Пане Мороз, але і скептики кажуть, що взагалі-то може йтися про що завгодно. Навіть про спробу, скажімо, остаточно відбілити можливих замовників, і щоби це було зроблено у вигляді, так би мовити, суду. Інші кажуть, що, можливо, це політична боротьба, що намагаються там, можливо, олігархи переділити майно в Україні. Як ви вважаєте, теперішні повідомлення і теперішній розвиток подій є результатом перемоги справедливості, чи все ж таки політичним маніпулюванням і, можливо, проявом боротьби?

Олександр Мороз: Я вважаю, що це просто реакція на об'єктивну потребу. Тому що є процес, є справа, є складові цієї справи, і їх обійти не можна. Інша річ, як будуть ті всі речі використані, і яке тут матиме завершення. Я тут гарантій ніяких давати не можу. І прогнози я, чесно кажучи, робити не хочу ніяких. Мені важливо, що обійти просто увагою цю деталь не вдасться - це по-перше, а по-друге, уже абсолютно відпали всі брехні відносно того, що це справа ЦРУ, ФСБ і так дальше. Яка справа? Це справа українська, справа української влади.

Бі-Бі-Сі: Виникає запитання: чому саме зараз?

Олександр Мороз: Справа в тому, що вже двічі були спроби, ми бачили їх, завершити справу, сказавши, що, бачте, покійний Юрій Кравченко дав доручення... і все це вже і закінчено. Але реакція суспільства була - соціологія показує, що більше 95% не вірять цій справі. Воно повністю, таке завершення, дискредитувало владу. Тому це об'єктивна була потреба - щось робить. Я не можу сказати, як буде все завершено, але важливо, що тепер мусять давати відповіді на питання слідства ті люди, які до цього мають безпосереднє відношення.

Бі-Бі-Сі: Чи ви згодні з твердженням, що досі справа Гонгадзе впродовж усіх цих років використовувалась політиками в Україні для того, щоб, скажімо, тримати певних дійових осіб під контролем? Можливо, змушувати їх робити певні політичні кроки. Можливо, не лише політичні. І, можливо, вона використовується і далі. Що би ви про це сказали?

Image caption Олександр Мороз - почесний голова СПУ

Олександр Мороз: Я думаю, що це не має під собою ніякого підґрунтя. Справа в тому, що… хто це міг використовувати? Влада сама? Ну, так після появи цієї справи кілька років президент був президентом. Інший, видно, був зв'язаний з ними якимись домовленостями. Там мова йшла не про тиск, бо який сенс було тиснути, скажімо, Ющенку на Кучму, якщо він продовжував ту ж справу, яку робив і Кучма? І так далі. Але просто юридичні обставини спонукають до того, що треба ставити крапки над і, бо не можна ж ганьбитися перед усім світом, вже одинадцятий рік не закінчуючи цю абсолютно зрозумілу справу.

Бі-Бі-Сі: Де вам бачиться доля пана Литвина у цій справі?

Олександр Мороз: Я думаю, що слідство буде визначати. Я цим менше цікавився. Ясна річ, що є його розмови в кабінеті президента. Вони стосуються цієї справи теж. Є відсилки на його позицію або що… Є слідчі, хай вони визначають.

Бі-Бі-Сі: Пане Мороз, і на останок. Взагалі можна вже підводити певні підсумки робити, так би мовити, нової влади і роботи президента Януковича вже понад рік. Що ви, як політик і колишній голова Верховної Ради, думаєте про те, як зараз справи розвиваються в Україні? Взагалі. Політично.

Олександр Мороз: Політично… я вважаю помилкою і президента, і нової влади в цілому, що вони на практиці хочуть здійснити організацію державного управління з однопартійною системою. Це не принесе користі ні самій партії, ні державі. І тут є багато нюансів. Їх можна окремо аналізувати, але це є стратегічна, я вважаю, помилка.

Бі-Бі-Сі: Однопартійну - ви маєте на увазі владу лише Партії регіонів? Що саме ви маєте на увазі?

Олександр Мороз: Звичайно.

Бі-Бі-Сі: Це ж неможливо. Як таке можливо в Україні - влада лише однієї партії?

Олександр Мороз: Ну, так ми бачимо на практиці, що так виходить. Тому треба змінювати виборче законодавство, яке повинно передбачити формування виборчих комісій з представників різних політичних сил. Треба реалізувати на практиці ідею відкритих партійних списків, що я пропонував ще 9 років тому - і проект закону пропонував. Це тоді ще не пройшло. Сьогодні вже всі бачать, що вихід - у цьому напрямку. Але чи пропустить сьогодні таку пропозицію парламент, підпорядкований, фактично, одній політичній силі? Це питання дискусійне.