Прісна вода: хто скільки використовує

Вода, придатна для людського споживання, має багато різновидів і форм: вона міститься у річках та озерах, льодовиках і підземних потоках, у дощі і снігу. Однак у різних країнах існують великі відмінності в об'ємах спожитої води відносно загальних обсягів відновлюваних водних ресурсів.

Image caption Запаси води вичерпні - і різні в різних країнах

Природа щедро обдарувала водою одні країни й обділила інші. Навіть благополучні в плані запасів прісної води країни час від часу потерпають від посух. А повені трапляються і там, де зазвичай води бракує. Зміни глобального клімату роблять такі крайні природні явища менш передбачуваними.

Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO) визначила два регіони, у яких видобування води перевищує обсяги відновлюваних водних ресурсів.

Це Аравійський півострів, де добування прісної води перевищує 500%. Це означає, що воду завозять іззовні танкерами та трубопроводами, а також опріснюють морську воду.

Під великим тиском опинилися також водяні ресурси в Пакистані, Узбекистані і Таджикистані, де обсяги експлуатації відновлюваних водних ресурсів наближаються до позначки 100%. Більше 70% своїх відновлюваних запасів води вибирає Іран.

Подібна проблема постала в Північній Африці, особливо в Лівії та Єгипті. В тому регіоні вибирають приблизно половину відновлюваних водних ресурсів.

Під найбільшим тиском водні ресурси постають не завжди там, де найбільше посух, а часто там, де зосереджена найбільша кількість населення.

Наприклад, Південна Азія викачує майже 57% всієї своєї прісної води, і там проживає майже третина всіх людей планети. Добробут мільярдів постане під загрозою внаслідок кліматичних змін, збільшення штучного зрошування сільськогосподарських угідь і загального споживання води.

У Східній Азії видобуток води трохи менший - біля 20%, але там також проживає третина людства.

Теоретично найбільш безпечним з точки зору водних ресурсів регіоном видається Океанія, але там надто багато води може з'явитися не в тому місці, де це потрібно, як свідчить приклад повеней в Австралії; або води може стати мало, як свідчить нещодавня посуха в тій же Австралії.

Загалом світ добуває лише 9% внутрішніх відновлюваних водних ресурсів, але як випливає з вміщеної нижче мапи, розподіл дуже нерівномірний.

Копирайт изображения BBC World Service