Експерт: "Нафтогазу" потрібен євроінвестор

Image caption НАК "Нафтогаз України" потрапив в особливу скруту

Україна може почати продаж акцій Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" на міжнародних біржах з метою фінансової стабілізації цієї компанії-боржника.

Про це заявив президент Янукович під час засідання керуючої ради Комітету з економічних реформ у Києві 21 березня.

Говорячи про реалізацію енергетичної стратегії розвитку України, Віктор Янукович наголосив, що реальне покращення стану справ у "Нафтогазі України" можливе лише за участі інвестора:

"Якщо для цього необхідно поступитися часткою компанії – продати на міжнародних біржах певну частку акцій – на це треба йти. Але не можна тільки вести балачки без вжиття кроків для оздоровлення компанії. Необхідно залучити ефективного інвестора".

Богдан Соколовський, фахівець з енергетичних питань, колишній чільний представник України на міжнародних переговорах щодо газотранспортної системи України ставить під сумніви щирість таких намірів. Розмову вів Богдан Цюпин.

Бі-Бі-Сі: Що поганого в тому, що, як каже президент Янукович, продаватимуться акції для того, аби отримати кошти на розвиток компанії?

Богдан Соколовський: На базі НАКу обов’язково будуть відтворені два типи компаній. В одній, яка має стратегічно важливе значення, їх, на мою думку, не можна приватизувати, і інші, які не мають стратегічного значення. Вже сьогодні можна назвати цілу низку функцій, які виконує НАК і які можуть бути передані через приватизацію іншим інвесторам. Тепер питання, яке ви зачепили – заборгованість. Ну, по-перше, вона, на мою думку, утворилася штучно за останні роки. Тому що НАК відігравав невластиву політичну функцію, грубо кажучи, дійної корови для всіх урядів. Треба відверто казати. І розділити сьогодні НАК за функціями на незалежні структури, і як в ситуації цієї заборгованості поступати – дуже складне питання. Мені особисто і тій команді, яка працювала колись у президента Ющенка, відомо, принаймні, є бачення, як це можна зробити. Чи є таке бачення у нинішньої команди, я просто не знаю, тому не можу ні хвалити, ні критикувати. Але залучати зовнішніх інвесторів - у нас є така можливість? Це спільна заява з ЄС і з міжнародними фінансовими інституціями, підписана у березні, 23-го до речі, буде два роки. 23 березня 2009 року. Якщо реалізувати цю спільну заяву – це і було би залучення зовнішнього інвестора, але в конкретну функцію, так скажімо.

Бі-Бі-Сі: Ви говорите про газовий консорціум так званий?

Богдан Соколовський: Ні, це було в Брюсселі підписано так звана… ну, журналісти її назвали "декларація", а дослівно вона називається "Спільна заява щодо модернізації українських ГТС". Це і був механізм залучення іноземних інвесторів і, власне, європейських інвесторів, а також інших. В тому числі, російських.

Бі-Бі-Сі: Ви почали з того, що ми маємо компанію "Нафтогаз", яка у дуже серйозних клопотах. Вона має борги, кажуть, що вона не прибуткова, з іншого боку, вона володіє дуже цінними ресурсами. Тобто, газотранспортна система, ви самі сказали, це стратегічний український ресурс. Уряд використовує цю компанію, як ви сказали, зловживає нею з політичними цілями. Тоді чи не логічно було би, скажімо, для прозорості відокремити цю компанію від держави, приватизувати і зробити її прозорою, відповідно до вимог міжнародних фінансових ринків. І робити так, як, наприклад, російська компанія "Газпром", також стратегічна, але вона приватизована і її акції можна купити на міжнародних біржах.

Богдан Соколовський: І от я би дуже не хотів, щоби повторювали шлях "Газпрому", так, як там приватизовано, і так, як там в лапках незалежний "Газпром" від Кремля, то краще б і не було у нас такої аналогії. Що стосується вашого запитання, я не проти приватизації, але спочатку треба навести порядок, спочатку треба реформувати весь газовий і нафтовий сектор, встановити правила взаємовідносин між гравцями на цьому ринку, щоби вони були спонукальними, щоби вони були реально ринковими, а потім можна розглядати приватизацію. Не треба ставити кобилу позаду воза. Я, чесно кажучи, не беруся чи критикувати, чи хвалити, тому що я ще раз наголошу: заява президента Януковича вимагає пояснень, що мається на увазі – які акції, яких підприємств, хто має прийти. Ті акції сьогодні, в якому вигляді він є, - це важко через заборгованість, з одного боку, а з іншого боку, ні один європейський серйозний інвестор не прийде, тому що сьогодні НАК функціонує в рамках правил, які суперечать європейському законодавству.

Бі-Бі-Сі: То в цьому випадку у мене виникає взагалі така думка, що, можливо, справді ці побоювання тих, які кажуть, що компанія, яка стоїть на колінах, яка непрозора, акції якої на захочуть купувати у зв’язку з непрозорістю справжні західні інвестори, може купити хтось, невідомо хто з невідомо якими намірами. Тіньові структури за заниженою ціною - в цьому є небезпека?

Богдан Соколовський: І тому я наголошую, що треба спочатку навести порядок, навести прозорість і реструктуризувати, а потім, само собою, уже розглядати питання – це ще не вирішувати, а розглядати питання про приватизацію, особливо на міжнародних ринках. Сьогодні складається ситуація така: якщо не прийде європейський інвестор – прозорий, зрозумілий, - то може прийти інший інвестор, який і не хоче, і не планує грати за правилами європейського прозорого законодавства в енергетичній сфері. Але це був би відхід від нашого курсу на європейську інтеграцію, принаймні, в енергетичній сфері.

Новини на цю ж тему