У Токіо - підвищена радіація водогону

У Японії урядовці заявили, що в столиці Токіо вода з водогону має підвищений вміст радіоактивного йоду і непридатна для вживання немовлятами.

Копирайт изображения AFP
Image caption Вода в Токіо забруднена, але дорослим пити можна, каже влада

Згідно з офіційною інформацією, у деяких районах міста радіоактивне забруднення питної води вдвічі перевищує безпечні рівні.

Тим часом мешканцям префектури Фукусіма, де міститься аварійна АЕС "Фукусіма-1", рекомендовано не вживати понад десяток видів місцевих овочів через побоювання, що вони можуть бути заражені радіацією.

На самій електростанції тривають спроби охолодити реактори і басейни з відпрацьованим ядерним паливом по тому, як землетрус і цунамі 11 березня вивели з ладу електропостачання систем охолодження АЕС. Дивитися схему аварії на АЕС "Фукусіма-1"

У середу працівників тимчасово евакуювали зі станції, бо з енергоблоку №3 почав здійматися темний дим.

Радіація у воді і харчах

Міська влада Токіо попередила мешканців столиці не давати воду з крана дітям віком до року: перевірки у вівторок виявили вдвічі вищі за норму дози радіації. Водночас урядовці наголошують, що лише велика кількість випитої води здатна зашкодити здоров'ю немовлят. Загрози здоров'ю інших людей, за їхніми словами, немає.

У префектурі Фукусіма місцевим фермерам наказано не вивозити вирощені там 11 видів овочів на ринки, а в сусідній префектурі Ібаракі місцевим сільгоспвиробникам заборонено вивозити на продаж молоко і петрушку.

Копирайт изображения AP
Image caption Немовлятам не можна пити воду в Токіо

Голова секретаріату уряду Японії Юкійо Едано зазначив, що "навіть коли ці продукти випадково з'їсти, то загрози здоров'ю не буде". Він додав, що заборону на продаж запроваджено з огляду на довготермінові наслідки радіаційного опромінення: "На жаль, через те, що така ситуація триватиме довго, ми просимо припинити ці відвантаження якомога раніше, і бажано уникати споживання цих продуктів".

Урядовець заявив на прес-конференції, що імпортери японських продуктів харчування мають вдатися до "логічних кроків".

Сполучені Штати вже зупинили імпорт усіх молокопродуктів і овочів та фруктів з чотирьох японських префектур - Фукусіма, Ібаракі, Тотіґі і Ґумма.

Інші країни - зокрема, Китай, Тайвань і Південна Корея - вже запровадили режим суворого радіаційного контролю всіх харчів, які завозять із Японії.

Жертви ростуть

Кількість підвтерджених жертв землетрусу і цунамі у Японії зросла до 9408, а ще понад 14700 вважаються зниклими безвісти.

Без даху над головою залишилося приблизно півмільйона японців, а біля 300000 знайшли притулок в евакуаційних центрах і тимчасових оселях.

За підрахунками уряду Японії, відбудова країни після стихійного лиха коштуватиме понад 300 мільярдів доларів.

На АЕС "Фукусіма-1" аварійні роботи було призупинено по тому, як з енергоблоку №3 почав здійматися чорний дим. Перед його появою рівень радіації суттєво піднявся. Згодом він упав, але залишається вищим, ніж у минулі кілька днів.

Раніше інженери були змушені зупинити випробування електропостачання водонасосів на другому енергоблоці через високу радіацію. Стурбованість механіків викликає також підвищення температури на реакторі №1.

Усі шість реакторів АЕС "Фукусіма-1" під'єднані кабелями до електрогенераторів, але запуск водонасосів на третьому енергоблоці, запланований на середу, найімовірніше, не відбудеться через дим і стрибок рівнів радіації.

У вівторок чільний представник МАГАТЕ сказав, що наразі неможливо з'ясувати, у якому стані пошкоджені енергоблоки "Фукусіми-1" і звідки саме відбувається витік радіації.

Копирайт изображения BBC World Service