Екс-президент Кучма прийшов до Генпрокуратури

Леонід Кучма Копирайт изображения Reuters
Image caption Леонід Кучма завжди заперечував свою причетність до убивства журналіста

Причиною ранкового візиту до тієї установи став виклик до Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України. Перед допитом Леонід Кучма охоче спілкувався з журналістами, сказавши, що не має підстав ховатися від тих, хто формує громадську думку.

Спокійний Кучма хоче правди

"Я спокійний. Я чесно кажу. Я спокійний. Тому що я відчуваю, що… Ви прекрасно знаєте, що 10 років я жив в умовах жорстокішого психологічного пресингу: він то піднімався, то опускався, в залежності від того, які події відбувалися в Україні, - то вибори, або якась інша економічна ситуація, то комусь не угодив. Це дійсно так було", - сказав екс-президент.

За його словами, саме через це він сьогодні морально готовий "пройти через всі муки пекла", щоб довести, що не винний.

"Я хочу, щоб в історії України залишилася тільки правда, що я зробив для країни і що я не робив", - сказав Кучма.

Інформацію про виклик екс-президента на допит до Генпрокуратури поширила напередодні прес-служба створеного Леонідом Кучмою фонду "Україна".

У повідомленні зокрема було сказано, що Кучму, який був президентом України у 1994-2005 роках, викликають для проведення слідчих дій по кримінальній справі № 60-1241. Серед подробиць, які подала прес-служба фонду екс-президента, - точна адреса офісу слідчого і навіть номер службового телефону. Це, серед іншого, може свідчити про те, що Леонід Кучма зацікавлений у якомога ширшому висвітленні журналістами його справи.

"Процес пішов". І дуже швидко

Екс-президента викликали до прокуратури на другий день після оголошення про порушення проти нього кримінальної справи. У вівторок 22 березня перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін сказав, що справа порушена за статтею "перевищення влади" і віддання незаконного розпорядження керівництву МВС, що призвело до вбивства Гонгадзе. Офіційному підтвердженню того факту передував витік інформації, більше схожий на спланований, аніж на випадковий.

Після повідомлення Кузьміна, що до матеріалів справи долучені аудіозаписи, начебто зроблені у кабінеті президента Кучми одним із тодішніх його охоронців, екс-майор Державної служби охорони Микола Мельниченко заявив, що готовий до очної ставки з екс-президентом Леонідом Кучмою.

"Я вимагав, щоб була така очна ставка, і в 2007 році ця очна ставка слідчим була запланована, але за три доби до очної ставки у мене стався крововилив у головний мозок, я був госпіталізований. Я однозначно явлюсь на очну ставку", - сказав Мельниченко в ефірі 5 телеканалу.

Хто наступний?

Він не виключив також можливості притягнення до відповідальності і чинного голови Верховної Ради Володимира Литвина. Мельниченко стверджує, що сам Кучма не мав мотивів для вбивства Георгія Гонгадзе, а "став жертвою інтриги Литвина".

Тим часом оглядачі наголошують на політичному аспекті справи проти Кучми, нагадуючи, що справа про вбивство журналіста Гонгадзе вже 10 років використовується багатьма політичними силами проти їхніх опонентів або на свою користь.

Політичний експерт Костянтин Матвієнко в інтерв'ю Бі-Бі-Сі припустив, що порушена проти Кучми кримінальна справа може бути елементом тиску, відтак, не впевнений, що вона буде доведена до кінця, а історія зникнення журналіста Гонгадзе буде розслідувана об‘єктивно.

"Ніхто не може бути впевнений. Відповідь мала б бути такою – буде суд, буде змагальність сторін, буде можливість адвокатам і стороні звинувачення висловити свої позиції, і суспільство зможе зробити свій власний висновок з цього приводу. Так хотілося б відповісти, але в умовах України, безперечно, будуть значні процеси, які відбуватимуться не на очах громадськості, тому прогнозувати наслідки важко".

Пан Матвієнко називає "безумовно значущим" той факт, що вперше в історії України відкрито кримінальну справу проти колишнього президента.

"Те, що справедливість може наступити, мав би пам’ятати кожен приватизатор і “прихватизатор”, кожен, хто включає в свою політичну діяльність кримінальні елементи. Ця обставина, як на мене, безумовно, є позитивним сигналом у такому нестабільному та деморалізованому суспільстві, як в Україні".