Путін запевнив Сербію про "Південний потік"

Путін у Бєлграді почувається затишно Копирайт изображения Reuters
Image caption Путін у Бєлграді почувається затишно

Прем'єр-міністр Росії Володимир Путін цього тижня (вівторок і середа) відвідав Словенію та Сербію. Метою поїздки було зміцнення торгово-економічних зв'язків, зокрема, підтримка розбудови проекту газопроводу "Південний потік".

Під час зустрічі у Словенії прем'єра Путіна з його словенським колегою Борутом Пахором укладено угоди про залучення Словенії до будівництва "Південного потоку". Словенія майже половину своїх запасів газу постачає з Росії.

У Бєлграді прем'єр Путін запевнив сербський уряд про те, що газопровiд "Південний потік" буде реалізовано, незважаючи на всі попередні суперечливі заяви.

Чільний представник "Газпрому" з керування проектами Леонід Чугунов представив подробиці сербської ділянки газопроводу "Південний потік" завдовжки 470 км. Відомим стало і те, що Сербія від "Південного потоку" повинна отримувати 10% за транзит газу, а це приблизно 4 мільярдів кубометрів газу в рік.

У Сербії візит прем'єра Путіна став політичною подією року, як серед політиків так і за висвітленням мас-медіа. В.Путін у Сербії є дуже популярною особистістю - чимало місцевих рад проголосило його почесним громадянином.

Убезпечення від газової кризи

Під час українсько-російського газового конфлікту на початку 2009 року, як і майже всі балканські держави, Сербія опинилася без постачання російського газу.

Image caption Сербську владу критикують за згоду бути "молодшим" партнером Росії

Від 2009 року дотепер уряд Сербії практично не здійснював ніяких окремих заходів для того, щоби захиститися від повторення подібного сценарію перебоїв із газопостачанням.

Сербія 2008 року продала більшість акцій своєї національної енергетичної компанії "НІС Нафтагас" російському "Газпрому", в тому числі і газосховище "Банатский двор", розраховане на 1,2 млрд кубометрів газу. Уряд Сербії вважає, що це газосховище буде модернізовано і що цього достатньо для забезпечення у випадку перебоїв газопостачання.

Відданість Росії

На відміну від сусідніх країн - Угорщини, Румунії та Болгарії, - які ведуть активні переговори щодо участі в обох проектах газопроводів, європейського "Набукко" та російського "Південий потік", Сербія бере участь лише в російському проекті.

Відданість Бєлграда російським енергетичним інтересам на Балканах оглядачі пов'язують із російською підтримкою територіальної цілісності Сербії у Раді безпеки ООН, себто збереженні Косово в межах Сербії. Косово проголосило незалежність в односторонньому порядку 2007 року, а минулого року Міжнародний суд ООН у Гаазі ухвалив рішення про законність такого рішення.

У зв'язку з, як вважають оглядачі, не зовсім раціональною прив'язкою до енергетичного лобі Росії сербська опозиція перед приїздом Путіна критикувала уряд Сербії за те, що Бєлград, єдиний у регіоні, погодився на умови бути "молодшим" партнером у реалізації "Південного потоку" на своїй власній території.

Сербія до угоди про "Південний потік" приєдналася 2008 року як партнер "Газпрому" з міноритарною часткою 49% капіталу. Болгарія, Угорщина і Греція на своїй території повинні реалізувати "Південний потік" на партнерських умовах - 50 на 50% з "Газпромом".

Без Хорватії

Image caption Нафтопровід "Дружба" не дочекався гілки "Дружба-Адріа"

Щодо Хорватії, місцеві мас-медіа пишуть, що попри те, що Загреб також у березні 2010 року підписав угоду про залучення до проекту "Південний потік", міні-балканське турне голови російського уряду Хорватію оминуло.

Хорватські ЗМІ пишуть, що таким чином пан Путін "дав ляпаса" хорватському уряду за те, що той нібито не дотримується договорів з Росією.

Хорватська газета "Нові лист" пише, що Хорватія має поганий рейтинг у російських ділових колах, оскільки не було здійснено туристичний комплекс "Халудово" на острові Крк і не було реалізовано проект нафтопроводу "Дружба-Адріа", який мав проходити трасою центральної Європи і про який, подібно як і про газопровід "Південний потік" нині, багато говорилося на початку 2000-их років.

Новини на цю ж тему